Έδειξε τα δόντια του με το… καλημέρα ο Βόλος – Πήρε σπουδαίο «τρίποντο» στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο

Όπως πέρσι στη Ν. Σμύρνη με τον Πανιώνιο, έτσι και φέτος στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, ο Βόλος μπήκε με το δεξί στη Σούπερ Λιγκ. Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 2-0, ωστόσο, το σημαντικότερο είναι, πως έδειξε με την παρουσία του στο γήπεδο, πως μπορεί να αποτελέσει την ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος.
Οι «κυανέρυθροι» παρουσιάστηκαν διαβασμένοι, τήρησαν πιστά το πλάνο του προπονητή τους Άνχελ Λόπες και «χτύπησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, όταν είχαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Ρισβάνη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
Εφαρμόζοντας επιθετική άμυνα, πιέζοντας ψηλά, δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Ατρομήτου να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Γκαραβέλη. Περιόρισαν σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα του Ατρομήτου, ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσεις ευκαιρίες από στατικές φάσεις.

Οι παίκτες του Άνχελ Λόπες έβγαλαν πάθος μέσα στο γήπεδο, είχαν πολύ καλά τρεξίματα, αναπτύσσονταν σωστά και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ. Ήταν πιο επικίνδυνοι από τους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου και εκμεταλλεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο τα ρίσκα που πήραν οι γηπεδούχοι, αφήνοντας κενούς χώρους στα μετόπισθεν.
Εκ των πρωταγωνιστών του παιχνιδιού ήταν αναμφίβολα ο Τάσος Δουβίκας. Ο νεαρός επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 77’ με προβολή, αφού πρώτα φρόντισε να μείνει αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή. Βέβαια, όλα τα λεφτά ήταν η προσπάθεια του Φράνκο Φεράρι, ο οποίος ξεπέρασε την αντίσταση τριών αντιπάλων και «σέρβιρε» το γκολ στον Δουβίκα.
Επίσης, ο νεαρός επιθετικός ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με τον Μπαριέντος να σκοράρει στο 93’ από την «άσπρη βούλα» και να βάζει το κερασάκι στη νίκη του Βόλου.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Τάσος Δουβίκας δήλωσε στην κάμερα της Nova: «Χάρηκα πολύ για τη νίκη της ομάδας. Πήραμε τρεις σημαντικούς πόντους στο ξεκίνημα της σεζόν. Μας βοήθησε πολύ το γκολ, που πετύχαμε, κερδίσαμε δίκαια και κρατάμε την προσπάθεια όλης της ομάδας.
Ήταν η ευκαιρία που έψαχνα, γιατί τις δύο προηγούμενες περιόδους δεν είχα πολύ χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Το ντεμπούτο μου με την ομάδα του Βόλου ήταν ονειρεμένο.
Μας βοήθησε πολύ η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο αντίπαλος και μετά το γκολ που πετύχαμε, είμασταν σίγουροι ότι θα κερδίσουμε.
Έχουμε κάνει μια πολύ καλή προετοιμασία και σ’ αυτό μας βοήθησαν και οι δύο προπονητές. Τόσο ο κ. Τσιώλης, που μας έμαθε πολλά πράγματα, όσο και ο κ. Λόπες. Πιστεύω, πως έχουμε δημιουργήσει ένα πολύ καλό σύνολο και είμαστε έτοιμοι να κάνουμε μια πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και οι δηλώσεις του Γιάννη Κιάκου, ο οποίος αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο: «Πιστεύω πως δίκαια πήραμε τη νίκη. Εμείς από την αρχή του παιχνιδιού θέλαμε να πάρουμε τους τρεις βαθμού. Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Η νίκη μας είναι σημαντική. Το παιχνίδι κρίθηκε στην αποφασιστικότητα που έδειξε η ομάδα και είχαμε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την εμφάνιση που κάναμε σε μια δυνατή έδρα.
Δείξαμε πως θέλαμε περισσότερο το ματς, ενώ μας βοήθησε το γεγονός πως ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ρισβάνη. Παλέψαμε μέχρι τέλους και δίκαια πήραμε τη νίκη. Πρέπει να είμαστε πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί. Να δημιουργούμε ευκαιρίες και να τις μετατρέπουμε σε γκολ. Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Έχουμε ένα πλάνο, πάνω στο οποίο βαδίζουμε και σε κάθε παιχνίδι η ομάδα θα παίζει αποκλειστικά για τη νίκη».

Είναι σημαντικό το γεγονός, πως ο Βόλος κατάφερε να παρουσιάσει ένα πολύ δυνατό και συμπαγές σύνολο, αν αναλογιστεί κανείς πως σε σχέση με πέρυσι, μόλις τρεις παίκτες βρίσκονταν στο βασικό σχήμα (Γκαραβέλης, Φεράρι και Γκουαροτσένα). Στην ομάδα υπάρχουν παίκτες με προσωπικότητα, με παραστάσεις από παιχνίδια της Σούπερ Λιγκ (Μαρτίνες, Μπαριέντος), αλλά και ποδοσφαιριστές που «διψούν» για διάκριση (Περέα, Δουβίκας).
Μάλιστα, ο χρόνος είναι σύμμαχος του Βόλου, καθώς οι παίκτες θα μπορούν να «δέσουν» περισσότερο μεταξύ τους, ενώ και ο Λόπες θα έχει τη δυνατότητα να περάσει τη φιλοσοφία του στην ομάδα.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84’ Χαρίσης), Ούμπιντες (84’ Ενσικουλού), Σάλομον, Αγκάγιεφ (46’ Μουνίθ), Ραμπέγιο (46’ Στρούγγης), Μανούσος (65’ Γιακουμάκης).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (94’ Κρητικός), Περέα (81’ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (66’ Κιάκος), Γκουαροτσένα (46’ Μπαρτόλο), Δουβίκας.