Έδειξε χαρακτήρα η Νίκη στην Ιτέα – Παρά τις απουσίες κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις

Η πρόκριση της Νίκης στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο ήρθε έχει ικανοποιήσει τους πάντες στο «κυανόλευκο» στρατόπεδο. Η ομάδα του Βόλου συνάντησε πολλές δυσκολίες στην Ιτέα, αλλά έδειξε ότι διαθέτει χαρακτήρα και κατάφερε να αποκλείσει τον τοπικό Αστέρα. Δίκαιη χαρακτήρισε την επιτυχία της Νίκης ο Στέφανος Ξηροφώτος.
Με σύνθεση ανάγκης παρατάχθηκε η Νίκη στο προχθεσινό παιχνίδι στην Ιτέα. Γι’ αυτό και το προπονητικό δίδυμο των Φάντζιο Μπούις-Στέφανου Ξηροφώτου χρειάστηκε να κάνει αρκετές… αλχημείες προκειμένου να παρατάξει μία αξιόμαχη ενδεκάδα.

Ο σχεδιασμός πέτυχε και η Νίκη αιφνιδίασε τους αντιπάλους της παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο. Μάλιστα, μπορούσε να «καθαρίσει» την πρόκριση αν ο Ντόλγκι δεν έχανε μοναδική ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης (νόμιζε ότι η φάση είχε σταματήσει και έχασε σίγουρο γκολ).
Ο Αστέρας αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στην παράταση απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο σημείο αυτό έγινε το φαβορί για την πρόκριση, αλλά οι «κυανόλευκοι» δεν πανικοβλήθηκαν. Έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Τζήμα και οδήγησαν το ματς στα πέναλτι, όπου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι.
Από την πλευρά του ο Στέφανος Ξηροφώτος χαρακτήρισε δίκαιη την επιτυχία της Νίκης, ενώ σχολίασε και τη χαμένη ευκαιρία του Ντόλγκι. Ο Βολιώτης τεχνικός δήλωσε: «Στο α’ μέρος ήμασταν καλοί, σοβαροί και μετουσιώσαμε σε γκολ τις δύο από τις τέσσερις κλασικές ευκαιρίες που είχαμε. Παράλληλα δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα. Όλα τα παιδιά ανταποκρίθηκαν παρά το γεγονός ότι είχαμε πολλές απουσίες.

Θεωρώ ότι η φάση που έκρινε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση είναι το 0-3 που δεν έγινε. Ήταν μια χαλαρή ενέργεια από τον παίκτη μας. Δεν είναι ότι χάθηκε το γκολ μας πείραξε ο τρόπος που προσέγγισε ο ποδοσφαιριστής τη φάση. Έτσι, η μπάλα μας τιμώρησε, αλλά ήμασταν έτοιμοι ψυχολογικά και προκριθήκαμε. Μετά το 2-2 ανταποκριθήκαμε, άντεξαν τα παιδιά και πιστεύω πως περάσαμε δίκαια.
Πάντα θέλουμε να μπαίνουμε μέσα στο γήπεδο και να κερδίζουμε. Και πέρυσι η ομάδα είχε φτάσει στον τελικό του ομίλου στο Κύπελλο. Έχουμε κάνει μια σκληρή ομάδα η οποία έχει μάθει σε κάθε παιχνίδι ακόμη και στο φιλικό να έχει στόχο τη νίκη, ασχέτως αν την επιτυγχάνει ή όχι».
Πλέον στη Νίκη περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους στη διοργάνωση. Οι άλλες ομάδες που πέρασαν είναι οι: Καβάλα, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας, Νέος Αμφίλοχος, Παναρκαδικός, Α.Ε. Κηφισιάς, Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ η οκτάδα θα συμπληρωθεί με τον νικητή της Κυριακάτικης αναμέτρησης Θύελλα Ραφήνας-Πανσαμιακός.

Αγώνας παλαιμάχων σήμερα στο Πανθεσσαλικό
Σήμερα Παρασκευή 11 Μαΐου και ώρα 18.00 στο Πανθεσσαλικό στάδιο θα διεξαχθεί ποδοσφαιρικός αγώνας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Παλαίμαχοι της Νίκης Βόλου θα αναμετρηθούν με μία μικτή ομάδα επίλεκτων παλαιμάχων από το Βέλγιο. Οι ποδοσφαιρόφιλοι κι όχι μόνο θα έχουν την ευκαιρία να θαυμάσουν και να θυμηθούν παλιές δόξες του ποδοσφαίρου.