Έχασε στον πόντο… Η Νίκη «λύγισε» 53-52 από τον Έσπερο στη Λαμία

Σε αγώνα που είχε πολύ χαμηλό σκορ, η Νίκη ηττήθηκε με έναν πόντο, 53-52, στο Χαλκιοπούλειο κλειστό γυμναστήριο της Λαμίας από τον τοπικό Έσπερο. Έτσι έκλεισε με αρνητικό πρόσημο τον πρώτο γύρο της Β’ Εθνικής μπάσκετ.
Χαρακτηριστικό του αγώνα η μεγάλη αστοχία για τις δύο ομάδες και το πολύ χαμηλό σκορ. Η Νίκη σημείωσε από 17 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, αλλά στα πρώτα δεκάλεπτα είχε μονοψήφιο αριθμό, με συνέπεια να βρίσκεται πίσω με έξι στο ημίχρονο (24-18). Παρά την πολύ κακή επιθετική παρουσία, οι «κυανόλευκοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, διότι τους κράτησε η άμυνα και έτσι διεκδίκησαν το ματς μέχρι τέλους, αφού ούτε ο Έσπερος είχε καλή απόδοση.
Το σύνολο του Γρηγόρη Γιασσάρη προηγήθηκε 48-50 στο 38ο λεπτό. Ακολούθησαν δύο χαμένες κατοχές της μπάλας, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και ο Φύκας έβαλε μεγάλο τρίποντο με το οποίο ο Έσπερος πήρε προβάδισμα τριών πόντων (53-50).

Μείωσε ο Φρουσκλιάς με δύο βολές, έγινε φάουλ και αστόχησε σε δύο βολές ο Ολύμπιος και η Νίκη είχε την τελευταία κατοχή με 7”. Η μπάλα βγήκε έξω και η τελευταία επαναφορά έγινε στα 3”, με δύσκολο υπό πίεση σουτ για τον Καραγεώργου από τη γωνία να μην έχει στόχο. Οι δύο ψηλοί, Φρουσκλιάς και Τάσσος σημείωσαν τους 36 από τους 52 πόντους, ενώ για ακόμη ένα ματς η απουσία του Γεωργίου αποδείχθηκε καθοριστική.
Με τη χθεσινή αγωνιστική ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Β’ Εθνικής στο 2ο όμιλο ανδρών και η Νίκη βρίσκεται στην όγδοη θέση με απολογισμό 7 νίκες και 8 ήττες.
Δεκάλεπτα: 13-9, 24-18, 39-35, 53-52.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 5, Πάππος 9 (1), Κατσαρές 4, Φύκας 5 (1), Παπαργυρόπουλος 16, Αργύρης, Τεπετίδης 11 (2), Ολύμπιος 3.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γιασσάρης): Καραγεώργος 2, Γιωτόπουλος 4, Κουτίνας 6, Τασούδης 2, Τσώλης 2, Τάσσος 13, Φρουσκλιάς 23 (2).