Έχασε με αμφισβητούμενο πέναλτι – Η Νίκη ηττήθηκε 1-0 από τον Καραϊσκάκη έχοντας δύο δοκάρια

Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι έκρινε τη φιλική συνάντηση της Νίκης κόντρα στον Καραϊσκάκη στην Άρτα, με τον Δούμτσιο να χρίζεται σκόρερ στο 64’ στη μοναδική τελική των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανώτεροι από το συγκρότημα της Άρτας, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν βλέποντας την μπάλα να σταματά δύο φορές στο δοκάρι.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Μία δυσάρεστη έκπληξη περίμενε τη Νίκη λίγο πριν τη σέντρα της χθεσινής συνάντησης. Ο Αργύρης αισθάνθηκε «τσίμπημα» στον προσαγωγό και δεν αγωνίστηκε. Τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Τσιώλης, ενώ στο κέντρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Μπόσιο.

Πιο αναλυτικά σε διάταξη 4-2-3-1 η σύνθεση της βολιώτικης ομάδας ήταν η ακόλουθη: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Περιστερίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Πολίμο, Μπόσιο, Τσιμπούκα και Θεοδωρόπουλο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μέτσε και Ντομίνγκεθ, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κρουθ (δεξιά) και Τσιώλης (αριστερά), ενώ ο Γκαρσία να συνεπικουρούσε τον Γκονζάλες στη γραμμή κρούσης.

Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Δημήτρης Μπέλας για τον Καραϊσκάκη. Τερματοφύλακας ήταν ο Σοϊλεμέζογλου, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Παπανίκου (δεξιά), Κόκας (αριστερά), Γιαννιώτης και Λόβριτς (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Δερμιτζάκης, Νταλακούρας (στον άξονα), Γαλεάδης και Δεινόπαπας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Γυφτοκώστα να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Δούμτσιο, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Δύο δοκάρια είχε στο α’ μέρος η Νίκη
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατέγραψαν τις πρώτες τελικές. Στο 2’ ο Δούντσιος γύρισε για τον Γιλεάδη, αλλά ο Θεοδωρόπουλος πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Γυφτοκώστας και ο Δεινόπαπας κέρδισε την κεφαλιά που έφυγε πάνω από την εστία.

Η συνέχεια ανήκε στη Νίκη. Στο 4’ ο Τσιώλης έστρωσε για τον Γκαρσία, που σούταρε πάνω σε αντίπαλο, ενώ στο 7’ ο Γκονζάλες σούταρε απευθείας στην αγκαλιά του Σοϊλεμέζογλου. Επίσης στο 15’ ο Παπανίκου πραγματοποίησε σέντρα-σουτ που πήρε περίεργη τροχιά και ο Περιστερίδης καλού-κακού παραχώρησε κόρνερ.

Μετά το πρώτο τέταρτο η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ανέβασε στροφές και έδειχνε να κυριαρχεί στο παιχνίδι. Στο 17’ έπειτα από σέντρα του Κρουθ ο Μπόσιο έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 23’ έγινε μια αμφισβητούμενη φάση. Υποδειγματική ανάπτυξη της Νίκης που άρχισε από τον Γκαρσία, συνεχίστηκε από τον Γκονζάλες και κατέληξε στον Τσιώλη, ο οποίος σούταρε αρκετά πλάγια από την αριστερή πλευρά. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στο έδαφος, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν γκολ υποστηρίζοντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Ωστόσο ο β’ βοηθός είχε διαφορετική άποψη, την οποία ενστερνίστηκε ο διαιτητής που έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Νέα άτυχη στιγμή για τη Νίκη στο 30’. Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με τη μορφή σέντρας-σουτ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Το δίλεπτο 31’-33’ ανήκε στον… Παπανίκου, που πήγε να γίνει τόσο θετικός, όσο και αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Πρώτα στο 31’ παραλίγο να σκοράρει, όταν το εναέριο βολέ του πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ, ενώ στο 32’ μάρκαρε σκληρά τον Τσιώλη. Κι ενώ ο διαιτητής τού έκανε παρατήρηση ο δεξιός μπακ του Καραϊσκάκη στο αμέσως επόμενο λεπτό κλώτσησε με πολλή δύναμη ξανά τον Τσιώλη, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Τελικά ο ρέφερι τιμώρησε με κίτρινη τον Παπανίκου για την προκλητική του συμπεριφορά. Ο παίκτης του Καραϊσκάκη μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται πολύ τυχερός που το ματς ήταν φιλικό, γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα μπορούσε κάλλιστα να είχε αποβληθεί.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου είχαμε δύο καλές στιγμές για κάθε ομάδα. Για λογαριασμό της Νίκης στο 30’ ο Πολίμος πραγματοποίησε συρτή σέντρα και ο Κρουθ έπιασε συρτό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Σοϊλεμέζογλου. Ο τερματοφύλακας του Καραϊσκάκη ενήργησε σωτήρια για την ομάδα του και στο 41’ σε προβολή του Γκονζάλες, με τον Πολίμο να είναι πάλι ο δημιουργός.

Από την πλευρά του συγκροτήματος της Άρτας στο 38’ ο Γιλεάδης σούταρε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δερμιτζάκης έπιασε ένα θεαματικό «γυριστό», αλλά δεν βρήκε στόχο.

Σκόραρε ο Καραϊσκάκης με πέναλτι που σήκωσε διαμαρτυρίες
Με μία καλή φάση για τον Καραϊσκάκη άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Τσιμπούκας υπέπεσε σε λάθος δίνοντας τη δυνατότητα στον Δούμτσιο να μπει στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, αλλά το γύρισμά του κατέληξε στα χέρια του Περιστερίδη.

Γρήγορη αντεπίθεση της Νίκης στο 49’. Ο Γκαρσία έδωσε για τον Κρουθ, ο οποίος καθυστέρησε και ανακόπηκε. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ προς τον Τσιμπούκα που κέρδισε την πρώτη κεφαλιά, με τους γηπεδούχους να παραχωρούν κόρνερ. Εκτελεστής ο Κρουθ και ο Μέτσε για λίγο δεν μπόρεσε να πιάσει κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Στο 62’ ο Θεοδωρόπουλος κινήθηκε και έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Γκονζάλες δεν κατάφερε με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό ο Δούμτσιος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τσιμπούκα εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων που υποστήριξαν ότι το τάκλιν του στόπερ της Νίκης ήταν στην μπάλα. Την «εσχάτη των ποινών» αξιοποίησε ένα λεπτό αργότερα ο Γυφτοκώστας ξεγελώντας τον Περιστερίδη για το 1-0.

Η φάση αυτή προκάλεσε εκνευρισμό στο παιχνίδι και αμέσως μετά τη σέντρα ο Γκαρσία δέχθηκε δυνατό μαρκάρισμα από τον Δερμιτζάκη. Ο Αργεντινός εκνευρίστηκε ζητώντας τον λόγο από τον αντίπαλο του, με συνέπεια το ματς να διακοπεί για λίγο. Τελικά τα πνεύματα ηρέμησαν με τον ρέφερι να «μοιράζει» από μία κίτρινη στους δύο ποδοσφαιριστές.

Στο 69’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ και ο Τσιμπούκας έπεσε στο έδαφος εντός περιοχής μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου. Ωστόσο η πτώση αυτή δεν …συγκίνησε τον διαιτητή (όπως στη  φάση του 63ου λεπτού), ο οποίος έδειξε «παίζετε».

Αμέσως μετά το γκολ ο Καραϊσκάκης οπισθοχώρησε, με τη Νίκη να έχει τα «ηνία» του ματς. Παράλληλα ο Στάικος Βεργέτης αντικατέστησε τους Τσιώλη, Περιστερίδη, Θεοδωρόπουλο με τους Σαλαμούρα, Παπαδόπουλο, Πέτση αντίστοιχα.

Ο αγώνας παιζόταν πλέον στα καρέ των γηπεδούχων, που αμύνονταν μαζικά λες και επρόκειτο για επίσημη αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ στο 77’. Ο Γκαρσία έδωσε για τον Πολίμο, ο οποίος σούταρε με δύναμη αλλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Κρουθ (ως δεξιός μπακ πλέον) πλαγιοκόπησε την αντίπαλη άμυνα και γύρισε για τον Γκονζάλες, ο οποίος πιεζόμενος απέτυχε να σουτάρει από τη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής. Νέα ευκαιρία για τη Νίκη στο 87’, που δημιουργήθηκε πάλι από τον Κρουθ, που σέντραρε και ο Γκονζάλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

ΚΑΡΑΪΣΚΆΚΗΣ: Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Κόκας (34’ Τάμπας), Λόβριτς Γιαννιώτης, Νταλακούρας, Δερμιτζάκης (71’ Ρουμπανγκούκα), Γαλεάδης (55’ Τσούτσης), Δεινόπαπας (71’ Ντίας), Γυφτοκώστας (77’ Κουρέλας), Δούμτσιος (84’ Φωτεινίδης).
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης (71’ Παπαδόπουλος), Πολίμος, Θεοδωρόπουλος (73’ Πέτσης), Τσιμπούκας, Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνγκεθ, Κρουθ, Τσιώλης (65’ Σαλαμούρας), Γκαρσία, Γκονζάλες.

Φωτό: Άτυχος στάθηκε στη φάση του 30ου λεπτού ο Γκαρσία σημαδεύοντας το δοκάρι