Έχασε από τους Σοφάδες η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς από τους Σοφάδες για τον χαμένο τελικό στο Κύπελλο ΕΣΚΑΘ πριν μερικές ημέρες. Παίζοντας αυτή τη φορά εκτός έδρας γνώρισε την ήττα με 100-75.

Σίγουρα το παθητικό των 100 πόντων είναι μεγάλο, αλλά η διαφορά των 25 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Κι αυτό γιατί επί 30 λεπτά ο αγώνας ήταν αρκετά θεαματικός, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Μιχάλης Καπουρνιώτης απέσυρε τους βασικούς βλέποντας ότι δεν μπορεί να κερδίσει το παιχνίδι.

Στα αξιοσημείωτα και η ελάχιστη χρησιμοποίηση του Δημήτρη Μπόγδανου. Ο πολύπειρος φόργουορντ ταλαιπωρείται από τραυματισμό και η τεχνική ηγεσία επέλεξε να μην τον χρησιμοποιήσει περισσότερο από τέσσερα λεπτά, προκειμένου να τον προφυλάξει.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι από τα 6.75μ. Μόνος του ο Κακλαμάνος πέτυχε οκτώ τρίποντα και συνολικά 33 πόντους, που τον ανέδειξαν πρώτο σκόρερ και πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

Τέλος, από την πλευρά του βολιώτικου συλλόγου θα σταλεί σήμερα επιστολή στον ΕΟΚ όπου θα τίθενται δύο ερωτήματα: α) αν είναι σωστό να σφυρίζουν διαιτητές από τον ίδιο νομό με το γηπεδούχο σωματείο και β) αν η απάντηση είναι καταφατική, τότε θα ζητήσουν ορισμούς από ρέφερι του ΣΔΚ Μαγνησίας από εδώ και στο εξής για λόγους ισονομίας και οικονομίας.

Δεκάλεπτα: 24-22, 46-36, 69-57, 100-75.

ΣΟΦΑΔΕΣ (Παππάς-Ρίζος): Σακελλαρίου, Παππάς 15 (2), Τσούκας, Αλεξιάδης 14 (1), Παπαϊωάννου 9 (1), Σφέικος 2, Κακλαμάνος 33 (8), Τζουβάρας 2, Τρ. Ζωιτσάκος 3 (1), Μουταρέλος, Θέος 22 (2).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 9, Ακριβόπουλος 3, Γκοντόπουλος 20 (3), Ιλτσογλου 5 (1), Σιμάκης 17 (3), Σκαμάγκας 2, Φιλίππου 7, Παρασκευάς 12.