Έχασε αγώνα και προπονητή ο ΓΣ Αλμυρού – Το 0-1 από τον Οικονόμο έφερε την παραίτηση του Στ. Αρσένου

Αγώνα και προπονητή έχασε χθες ο Γ.Σ. Αλμυρού. Οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 1-0 και πλέον μπλέκουν σε περιπέτειες. Μετά τη λήξη υπέβαλαν παραιτήσεις ο προπονητής των «κυανολεύκων» Στέλιος Αρσένος και ο συνεργάτης του Αργύρης Παλάσκας.
Η καθοδική πορεία του ΓΣΑ είχε και συνέχεια, με την ομάδα να αγνοεί τη νίκη από τις 25 Νοεμβρίου. Το χθεσινό 0-1 από τον Οικονόμο μέσα στο «Αθανάσιος Ραγάζος» έφερε εξελίξεις στο «κυανόλευκο» συγκρότημα που πλέον βρίσκεται σε αναζήτηση νέου προπονητή.

Ο Στέλιος Αρσένος παραιτήθηκε κάνοντας την ακόλουθη δήλωση: «Όλα τα ωραία έχουν ένα τέλος. Φεύγω γεμάτος από αυτή την ομάδα. Αν κάτι πρέπει να αλλάξει είναι ο προπονητής και είμαι σίγουρος ότι θα βρει το δρόμο της και θα πετύχει τον στόχο της. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πρόεδρο κ. Κοντογεωργάκη, στο Δ.Σ. του συλλόγου, στους ποδοσφαιριστές, φροντιστές, φυσιοθεραπευτές, για την άψογη συνεργασία που είχαμε, καθώς και στον υπέροχο κόσμο του ΓΣΑ. Φεύγω αφήνοντας μόνο φίλους». Μαζί με τον κ. Αρσένο, αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία και ο συνεργάτης του Αργύρης Παλάσκας.

Όσον αφορά το χθεσινό ματς, ο Γυμναστικός είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 4ο λεπτό, όταν ο Γκίκας σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 14’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το πλασέ του Χάμου μέσα από την περιοχή (0-1).

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα είχαν την υπεροχή, αλλά ήταν φλύαροι. Αρκέστηκαν στην κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλούν. Μάλιστα θα μπορούσαν να δεχθούν και δεύτερο γκολ, στις αντεπιθέσεις που επιχειρούσε ο Οικονόμος. Στο 65’ ο Τσακάλι είχε κεφαλιά ελάχιστα άουτ, στο επόμενο λεπτό ο Σταυράκης σταμάτησε τον Χατζή, ενώ «νίκησε» σε τετ α τετ και τον Ντούφα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Μιχούλιας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Ντάβελας (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Στουρνάρας, Παπακώστας-Καλφούντζος, Καραλούλης, Ντούφας, Γανός.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Δημηνάς (46′ Λουκάς), Ναουμίδης (73′ Παπακώστας), Βέργος (75′ Ματθαίου), Αλεξανδρής, Στουρνάρας, Τζοβάρας (46′ Τσελεπής), Γκίκας, Αναστασίου.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Καλφούντζος (38′ λ.τρ. Περτζιόνι), Μπουμπουνάρας, Τσακάλι, Κουμπούρας, Τσάτσος, Χάμος, Καραλούλης (78′ Ντούφας), Μουλτσιάς (64′ Χατζής), Μπαλογιάννης (81′ Γανός), Γκαμπέτας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης ημέρας στη Γ’ Εθνική:

Απόλλων Μ.-Α.Ο. Σελλάνων 1-0 (76’ Ξέρας)
Γ.Σ. Αλμυρού-Οικονόμος 0-1 (14’ Χάμος)
Νίκη-Αστέρας Ιτέας 1-0 (6’ Μαντζίρης)
Αχιλλέας Ν.-Μετέωρα 3-3 (56’ Κατσαμάγκας, 72’ Παγωνίδης, 91’ πεν. Παπαδόπουλος-35’ Παπαευθυμίου, 59’ Μαρούδας, 81’ Ιωαννίδης)
Στυλίδα-Ολυμπιακός Β. 0-2 (15’ Ζγκούρι, 29’ πεν. Μάντζιος)
Φωκικός-Πιερικός 2-3 (40’ πεν., 59’ πεν. Μεγάλος-11’ Χατζηδίμπας, 62’ Κραγιόπουλος, 68’ πεν. Σεχολάρι)

14. Αναγέννηση Κ. 7-52 -5

* Η Αναγέννηση Κ. έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική: Α.Ο. Σελλάνων-Οικονόμος, Αστέρας Ιτέας-Απόλλων Μ., Μετέωρα-Γ.Σ. Αλμυρού, Ολυμπιακός Β.-Νίκη, Πιερικός-Αχιλλέας Ν., Θησέας-Φωκικός, Αναγέννηση Κ.-Στυλίδα 0-3 α.α.