Έχασε 60-59 από τη Βοσνία αλλά προκρίθηκε η Εθνική Εφήβων

ethniki

Μάχη από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης έγινε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Εκεί όπου η Βοσνία Ερζεγοβίνη επιβλήθηκε της Ελλάδα 60-59 αφήνοντας ερωτηματικά σε πολλούς για την τελευταία φάση της αναμέτρησης, όταν ο Διονύσης Σκουλίδας επιχείρησε σουτ τριών πόντων.
Οι δύο ομάδες πήραν την πρόκριση, για την επόμενη φάση, όπου η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Ιταλία (27/7), την Τουρκία (28/7) και τη Ρωσία (29/7).
Ένα εύστοχο τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη Βοσνία Ερζεγοβίνη και τα τρίποντα της έδωσαν και το δεύτερο στην πορεία της αναμέτρησης. Το 0-3 (1′) έγινε 7-3 (5’15”) από τους Έλληνες παίκτες, οι οποίοι έφτασαν ως το +8 (13-5) με τον Γιώργο Παπαγιάννη να καρφώνει θεαματικά και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί από τη γραμμή (13-5, 8’45”). Βολές και σουτ τριών πόντων επέτρεψαν στους Βόσνιους να επιστρέψουν στον αγώνα, φτάνοντας να πάρουν και ένα προβάδισμα έξι πόντων (13-19, 12΄45΄΄). Αυτό που έδωσε λύσεις ήταν η μαχητικότητα των Ελλήνων παικτών με τον Χρηστίδη να μπαίνει «ζεστός» από τον πάγκο και τον Χαραλαμπόπουλο να παραμένει εύστοχος από τη γραμμή, φτάνοντας ως το 19-19 (14’32”). Ο Χρηστίδης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στους 12 πόντους στο ημίχρονο, με την ελληνική ομάδα να στέλνει τους αντιπάλους της συχνά στη γραμμή των βολών με τα φάουλ στο 19′ να είναι 13-7 και να μένουν μέσα στο παιχνίδι. Ο Διονύσης Σκουλίδας λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οδήγησε στο +4 με σουτ τριών πόντων (32-28, 19’36”) και τη Βοσνία Ερζεγοβίνη να ευστοχεί σχεδόν με τη λήξη για το 32-30.
Ένα εύστοχο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου με την επιστροφή στον αγώνα και η πιεστική άμυνα, φάνηκε να δίνουν τον τόνο για το δεύτερο ημίχρονο. Το 32-30, έγινε 42-30 (24′) και έφτασε στο 47-34 με τον φόργουορντ της ελληνικής ομάδας να έχει ¾ τρίποντα σε πέντε λεπτά, ενώ στο πρώτο μισό είχε 0/3. Η Ελλάδα παρέμεινε κυρίαρχος στην τρίτη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις και από τους Παπαγιάννη, Λούντζη, Σκουλίδα. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι είδε και τον Φλιώνη (24’10”) και τον Λούντζη (27′) να χρεώνονται με το τρίτο τους φάουλ. Τα οποία φάουλ ήταν από μόνα τους μια μεγάλη «πληγή» καθώς στο 29′ οι διαιτητές είχαν καταλογίσει 18 σε βάρος της Ελλάδας και 9 σε βάρος της Βοσνίας Ερζεγοβίνης. Κάτι που δεν εμπόδισε τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάσουν στο 51-40 με τον Παπαγιάννη, πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 51-42.
Το πρώτο τρίλεπτο ανήκε στους τυπικά φιλοξενούμενους. Με ένα 12-0 προσπέρασαν (51-52, 33’10”) με τον Λούντζη να δίνει μια απάντηση (53-52). Ο Χρηστίδης με 2/2 βολές έδωσε έναν «αέρα» τριών πόντων (55-52, 34′). Να σημειωθεί ότι στο 31′ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ ο Μουράτος. Οι Βόσνιοι επέστρεψαν, συνέχισαν να σουτάρουν με αυτοπεποίθηση, για να προσπεράσουν (55-57, 35′) και να πράξουν το ίδιο λίγο αργότερα: Σκουλίδας και Χρηστίδης είχαν διαμορφώσει το 59-57 (36’30”), αλλά ένα τρίποντο από τον Άτιτς οδήγησε στο 59-60 (37′). Για περισσότερα από δύο λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν, καθώς αναλώθηκαν σε μια σκυταλοδρομία λαθών. Η Ελλάδα πήγε στα φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μανίγκαφιτς ήταν άστοχος με 11” για τη λήξη, ο Σκουλίδας ήταν αυτός που ανέλαβε να κάνει το σουτ, δεν βρήκε το στόχο, αλλά με την ελληνική ομάδα να διαμαρτύρεται έντονα για φάουλ πάνω στην προσπάθεια.
Διαιτητές: Τραβίτσκι (Πολωνία), Ρομάνο (Ισραήλ), Ανάγια (Παναμάς)
Δεκάλεπτα: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9 (4 α), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (10ρ), Χρηστίδης 16, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 4 α)
Βοσνία Ερζεγοβίνη (Τρμπιτς): Άλεκσιτς 9, Ντούρμο, Άτιτς 10, Γκέγκιτς 15, Ντζέντοβιτς 5, Μανίγκαφιτς 12, Μέμιτς 9, Πέναβα, Χάντζιτς, Πίριτς