Έχασε 3-0 από την ΑΕΛ εκτός έδρας ο Βόλος 2004

Τα αρκετά λάθη που έκανε «πλήρωσε» ο Α.Σ. Βόλος 2004 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με την ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α’ Εθνικής Γυναικών. Έτσι, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με σκορ 3-0.

Θεσσαλικό ντέρμπι είχαμε για την μεγάλη κατηγορία στο γυναικείο ποδόσφαιρο, με τον Α.Σ. Βόλος 2004 να μην ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του αγώνα του με την ΑΕΛ στη Νεάπολη Λάρισας. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στο β’ μέρος και κάνοντας πολλά λάθη στο διάστημα αυτό δέχθηκαν τρία τέρματα.
Η προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακα την Κάας, δεξί μπακ την Γρηγοριάδη και αριστερό την Καρακάνα, ενώ στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν η Βέτσικα με τη Νικοπούλου. Η Κατσιγιάννη και η Κοκμοτού ήταν τα ανασταλτικά χαφ, με την Παπαδοπούλου να αγωνίζεται μπροστά τους στον άξονα. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, με σέντερ φορ την Νέννε.
Στο α’ ημίχρονο η κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο ήταν ισορροπημένη. Μάλιστα, το βολιώτικο συγκρότημα θα μπορούσε και να ανοίξει το σκορ στο 4ο λεπτό όταν η Κέκου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ χωρίς να πλασάρει εύστοχα, ενώ λίγο αργότερα η Ζήγρα σούταρε, αλλά «νικήθηκε» από την Βολιώτισσα τερματοφύλακα της ΑΕΛ Μαργαρίτη.
Στην επανάληψη τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά για τις φιλοξενούμενες που δέχθηκαν τρία τέρματα έχοντας κακή αμυντική λειτουργία. Το 1-0 έγινε στο 52’ μετά από κόρνερ της Γούλα και κοντινό πλασέ της Καμάτσο. Στο 61’ ήρθε το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ. Μετά από ένα ακόμη κόρνερ της Γούλα, η μπάλα έφτασε στην Καπαρέλη που με σουτ παραβίασε την εστία της Κάας. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 85’ μετά από φάουλ της Γούλα και κεφαλιά της Κόντου.
ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη, Καρακάνα (76’ Νάνου), Νικοπούλου, Βέτσικα, Κατσιγιάννη (83’ Σύρμου), Κοκμοτού, Παπαδοπούλου, Κέκου (76′ Γκέκα), Ζήγρα, Νέννε.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Α’ Γυναικών είναι τα κάτωθι: