Έχασε 2-1 από τη Λανς αλλά ελπίζει ο Παναθηναϊκός

Η Λανς επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο «Φελίξ Μπολάρ», στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στη League Phase. Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 4’ με το πλασέ του Φρανκόφσκι, ενώ παρότι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής -με χρήση VAR- του Μεδίνα στο 22’, βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 34ο λεπτό με τον Σαΐντ, που κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια. Το «τριφύλλι» είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Ωστόσο, το φοβερό σόλο του Ιωαννίδη στο 53’  που έφερε τη μείωση του σκορ σε 2-1,αλλά και η σαφής βελτίωση των “πρασίνων” στην επανάληψη, αύξησε τις ελπίδες τους για πρόκριση ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο ΟΑΚΑ.
ΛΑΝΣ: Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάδο, Περέιρα (26′ Χουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (70′ Λασκαρί).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (67′ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (80′ Μαξίμοβιτς), Τσέριν (85′ Γερεμέγεφ), Τετέ (67′ Πελίστρι), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (80′ Λημνιός), Ιωαννίδης.