Έχασε 2-0 από τον ανώτερο Παναθηναϊκό ο Βόλος

Κράτησε το μηδέν για ένα ημίχρονο ο Βόλος στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» με το γρήγορο γκολ του Ιωαννίδη στο 46’ προηγήθηκαν στο σκορ, με τον Σπόραρ να σκοράρει στο 65’, «κλειδώνοντας» με 2-0 τη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ, με τον Βόλο να παραμένει χωρίς νίκη στο μίνι πρωτάθλημα. Οριστικά εκτός Ευρώπης οι «κυανέρυθροι» μετά τη νίκη του Άρη με 2-1 επί του Ολυμπιακού.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν πάνω από 10.000 φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, οι οποίοι κατέκλυσαν το Πανθεσσαλικό στάδιο και δεν σταμάτησαν να ενισχύουν με τις εκδηλώσεις τους την ομάδα, χειροκροτώντας στο τέλος τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ζητώντας τη νίκη στο ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος, ο οποίος χθες είχε γενέθλια κλείνοντας τα 46 χρόνια, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κότνικ. Ο Άλχο κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Λούνα το αριστερό. Οι Σιέλης και Πίρινεν ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μεταξάς. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ντέλετιτς (δεξιά) και Τσιρίνος (αριστερά), με τον Οζέγκοβιτς να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τους «πράσινους» με τερματοφύλακα τον Μπρινιόλι. Ο Κώτσιρας έπαιξε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Χουάνκαρ στο αριστερό. Οι Μάγκνουσον και Σάρλια ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ρούμπεν και Τσέριν, με τον Μαντσίνι να παίζει πιο μπροστά. Οι Παλάσιος δεξιά και Βέρμπιτς αριστερά κινούνταν στις πτέρυγες, με τον Ιωαννίδη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, απέναντι στον Βόλο που φρόντιζε να αμύνεται σωστά, να κλείνει τους χώρους και να μην επιτρέπει στους «πράσινους» να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Κότνικ. Οι «κυανέρυθροι» όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν στην αντεπίθεση, δίχως όμως να έχουν κάποια σημαντική ευκαιρία για γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 4’ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Τσέριν εκτέλεσε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Κώτσιρας με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 17’. Ο Ρούμπεν έκανε ωραία κίνηση, πάσαρε στον Παλάσιος, ο Πίρινεν έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι, ο οποίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια μέσα από την περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να υπερέχει και στο 27’ σε σουτ του Ιωαννίδη η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Οι «πράσινοι» στο 34’ έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Αρχικά ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κότνικ και στη συνέχεια το γυριστό σουτ του Βέρμπιτς κατέληξε εκτός εστίας του Βόλου.

«Καθάρισε» στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις 15 δευτερόλεπτα από την έναρξη του β’ μέρους. Στη συνέχεια ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Σπόραρ στο 65’ για να «κλειδώσουν» οι «πράσινοι» τη νίκη. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε διαχείριση, ξεκουράζοντας παίκτες, ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ, με το παιχνίδι να πηγαίνει «σβηστά» μέχρι το τέλος.

Ο Βόλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να φτάσει σε ένα γκολ, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με τους τρεις βαθμούς από το Πανθεσσαλικό.

Στο 46’ ο Μαντσίνι από τα δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Ιωαννίδης με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό (0-1).

Μάλιστα, οι «πράσινοι» στο 48’ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, με τον Βέρμπιτς να κάνει κίνηση ως φορ από το γύρισμα του Μαντσίνι και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 53’ το σουτ του Παλάσιος δεν ανησύχησε τον Κότνικ, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Για να φτάσουμε στο 65’ όπου ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 0-2, με σκόρερ τον Σπόραρ, ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Ιωαννίδη. Μετά από μια πολύ ωραία συνδυαστική ενέργεια με πρωταγωνιστές τους Τσέριν, Βέρμπιτς, Σπόραρ, ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Σπόραρ με κεφαλιά «ψαράκι» πέτυχε το δεύτερο γκολ των «πράσινων».

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε το παιχνίδι έχοντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας δύο τερμάτων, με τον Σάρλια να πλασάρει μέσα από την περιοχή στο 73’ και τον Κότνικ να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Βόλος είχε την πρώτη και μοναδική στιγμή στο παιχνίδι στο 80’. Ο Μπαριέντος με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δίκαια τους τρεις βαθμούς. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η πρώτη συμμετοχή του Οικονομόπουλου με την φανέλα του Βόλου, μετά το σοβαρό τραυματισμό του στην περίοδο της καλοκαιρινής προετοιμασίας.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Μεταξάς, Γκάγκι, Σιέλης, Καρτάλης, Μπαριέντος-Μαντσίνι
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (46’ Μπαριέντος), Μεταξάς (82’ Οικονομόπουλος), Γκάγκι (66’ Σι), Τσιρίνος (66’ Πιρές), Οζέγκοβιτς, Ντέλετιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς, Σάρλια, Μάγκνουσον, Ρούμπεν, Τσέριν (68’ Τσόκαϊ), Βέρμπιτς (68’ Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι, Παλάσιος (60’ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).