Έχασε 1-0 από τον ΠΑΟΚ ο Βόλος πριν τα πλέι οφ

Με ήττα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Βόλος στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν με 1-0 από τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό, με τον Τόμας Μπράντον να σημειώνει στο 30’ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε το γκολ και είχε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ανέβασε την απόδοσή του, είχε σαφώς καλύτερη εικόνα, ως ομάδα, ισορρόπησε το ματς και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ στην επίθεση, δίχως όμως να το καταφέρει.

Ο Βόλος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο έχοντας 39 βαθμούς στο ενεργητικό του και στην 6η θέση, με τον Άρη να περνά στην 5η θέση με 40 βαθμούς, μετά τη νίκη που πέτυχε με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλ. Βικελίδης».

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Βόλο με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Σι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Πίρινεν. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Λούνα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τσιρίνος και Ντέλετιτς, με τον Πιρές να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον Κοτάρσκι στο τέρμα και στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης και Ράφα Σοάρες. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Σβαμπ με τον Αουγκούστο, οι Α. Ζίβκοβιτς και Νάρεϊ αγωνίστηκαν στα άκρα, με τον Κωνσταντέλια να παίζει πίσω από  τον Μπράντον.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο
Ο ΠΑΟΚ από την αρχή του παιχνιδιού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να φτάσει στο γκολ και πίεση την άμυνα του Βόλου, κερδίζοντας τρία διαδοχικά κόρνερ στο 3ο λεπτό, με τον «Δικέφαλο» να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 4’ με τον Εσκοβάλ να διώχνει άτσαλα σε κόρνερ και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 6’ ύστερα από επικίνδυνο γύρισμα του Ντάγκλας Αουγκούστο από τα αριστερά ο Νάρεϊ δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν διαρκώς στην επίθεση, οι παίκτες του Βόλου αμύνονταν στο μισό γήπεδο και στο 16’ από μία στατική φάση ο ΠΑΟΚ απείλησε το τέρμα του Κλέιμαν. Ο Σβαμπ εκτέλεσε φάουλ πλασαριστά στον Ζίφκοβιτς κι αυτός με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Μετά το 20’ η πίεση του ΠΑΟΚ στην άμυνα του Βόλου ήταν πιο έντονη, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να χάνει δύο πολύ σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 24’ ο Βολιώτης άσος έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Μπράντον και από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ύστερα από γύρισμα του Ζίφκοβιτς ο Κωνσταντέλιας από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά, η υπεροχή του ΠΑΟΚ καρποφόρησε στο 30’. Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Αουγκούστο στο Νάρεϊ, με τον Γερμανό εξτρέμ να γυρίζει παράλληλα τη σέντρα για τον Μπράντον, ο οποίος από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο σκόρερ του «Δικεφάλου» είχε ένα σουτ στο 39’ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στην τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο ο Βόλος είχε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Άλχο να εκτελεί κόρνερ, τον Οζέγκοβιτς να πιάνει αδύναμη κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Κοτάρσκι.

Ενδεικτικό της υπεροχής του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος τα 10 κερδισμένα κόρνερ του «Δικεφάλου» έναντι κανενός του Βόλου.

Ανέβασε την απόδοσή του στο β’ μέρος ο Βόλος
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βόλου είχαν σαφώς μεγαλύτερη επιθετική διάθεση, σε σχέση με το πρώτο μέρος, κρατούσαν περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για το τέρμα του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε νωχελικός στο δεύτερο ημίχρονο και δεν είχε την ίδια κινητικότητα στην επίθεση. Ο Λουτσέσκου φρεσκάρισε τη μεσοεπιθετική του γραμμή στο 65’ με τους Ολιβέιρα και Τάισον να περνούν στο παιχνίδι στις θέσεις των Μπράντον και Κωνσταντέλια, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν.

Ο Βόλος συνέχιζε να πιέζει ψηλά και αυτή η τακτική έφερε στο 68’ την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τους «κυανέρυθρους». Ο Οζέγκοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Κοτάρσκι αλλά καθυστέρησε. Το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε αμυντικό, ενώ στη συνέχεια η πάσα σε συμπαίκτη που δοκίμασε, δεν απέφερε καρπούς, με την μπάλα να απομακρύνεται από τα καρέ του ΠΑΟΚ.

Στο 74’ ο Αουγκούστο για τον ΠΑΟΚ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε το σώμα του Πίρινεν και κατέληξε κόρνερ.

Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός, χωρίς αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το παιχνίδι να έχει ενδιαφέρον, πάντως, καθώς το σκορ ήταν ρευστό.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού το σουτ του Ολιβέιρα στο 94’ έφυγε άουτ. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη που ήθελε, έστω κι αν στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι. Ο Βόλος από την πλευρά του ήταν καλός στο β’ μέρος και θα ετοιμαστεί πλέον για τα πλέι οφ.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Χριστοδούλου (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Κίτρινες: Ντέλετιτς-Σάστρε, Σοάρες
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Σι, Τσοκάνης (90’ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Πιρές  (87’ Κάτσε), Τσιρίνος (81’ Τάχατος), Οζέγκοβιτς.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ (75’ Ντάντας), Ντάγκλας, Νάρεϊ (75’ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (65’ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (65’ Ολιβέιρα).