Δύσκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΓΣΒ

Δύσκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΓΣ Βόλου πριν το μεταξύ τους ντέρμπι, κόντρα σε ΑΕΒΔ και Ίωνα αντιστοίχως, σημαντικό «διπλό» πήραν ο ΓΣ Αλμυρού επί της Αγριάς BC και η Ανάληψη επί του Φοίβου. Στην 3η αγωνιστική ξεχώρισαν ο Θωμάς Καραγεώργος του Ολυμπιακού με 31 πόντους και 9/12 τρίποντα, ο Γιάννης Καραγιώργος του Αλμυρού, επίσης με 31 πόντους και ο Ίλτσογλου της Ανάληψης με 29.

Ολυμπιακός Β.-ΑΕΒΔ 85-72

Με τον Θωμά Καραγεώργο να …οργιάζει με 9/12 τρίποντα, ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα την ΑΕΒΔ που προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Ο καταπληκτικός σουτέρ είχε από 2/3 τρίποντα σε πρώτη και δεύτερη περίοδο, μετά σούταρε 4/4 στην τρίτη και 1/2 στην τέταρτη, βγαίνοντας με πέντε φάουλ στο 35:46. Η ΑΕΒΔ προηγήθηκε 11-17, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο και στο 7:18” ο Παρασκευάς χρεώθηκε με φάουλ και αποβλήθηκε με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Με σερί 0-9 διαμορφώθηκε το 16-26 στη λήξη της εναρκτήριας περιόδου. Ο Λουκίδης το 16-30 που ήταν η μέγιστη διαφορά για τους «πορτοκαλί». Σταδιακά ο Ολυμπιακός έκλεισε την ψαλίδα, (25-33 και 30-35) με μακρινά σουτ του Καραγεώργου και ισοφάρισε στο 17:41. Ο Αλεξίου με σουτ έξω από τα 6,75 το πρώτο προβάδισμα (39-36), ο Παπούλιας το 41-37 (ημίχρονο), με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» σερί 21-4.

Στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Καραγεώργος πέτυχε όλους τους πόντους του Ολυμπιακού με 3/3 τρίποντα, το σκορ έγινε 50-41 και ο Ίλτσογλου στο 24′ έδωσε αέρα 11 πόντων. Ο Ντίκας κράτησε την ΑΕΒΔ (που έπαιξε χωρίς Αναστασιάδη, Ρόσσιο, Αγκρή) κοντά στο σκορ και με τρίποντο ο Κοντάκης έριξε τη διαφορά στους έξι, 64-58. Μετά ανέλαβε δράση ο Παπούλιας. Ενώ το σκορ ήταν 75-69 με τρίποντο του Στύλα, ο χαρισματικός σκόρερ πέτυχε και τους δέκα πόντους του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίλεπτο.

Καταπληκτικός ήταν ο Καραγεώργος με 9/12 τρίποντα

Δεκάλεπτα: 16-26, 41-37, 64-58, 85-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 31 (4/4 β., 0/2 δ., 9/12 τρ., ριμπ. 2-2), Τζήμας, Παπούλιας 19 (4/5 β., 8/15 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 3-1), Αλεξίου 3 (1/3 τρ., ριμπ. 2-0), Ίλτσογλου 8 (2/2 β., 3/12 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 9-2), Μπόγδανος 14 (4/4 β., 5/12 δ., 0/6 τρ., ριμπ. 16-2), Βλασταρίδης, Καραθάνος (ριμπ. 1-1), Λουλούδης, Αναστασόπουλος 2 (1/5 δ., ριμπ. 3-3), Τσιαπράζης, Παρασκευάς 4 (2/3 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 0-1).

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλας 18 (3/7 δ., 4/9 τρ., ριμπ. 5-0), Ματζουράνης (0/2 δ., ριμπ. 0-1), Αυλογιάρης, Καρπέτης 8 (4/5 β., 2/5 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 2-3), Κοντάκης 14 (4/4 β., 2/7 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 0-1), Ντίκας 23 (5/10 β., 9/16 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 9-3), Ζαμπέτογλου, Λουκίδης 3 (0/2 β., 1/3 τρ., ριμπ. 2-0), Νίκολης, Βλάχος 6 (2/6 τρ., ριμπ. 9-0), Τσίγκος, Χαρχαρής (0/2 δ., ριμπ. 1-2).

Ο Μπεκρής μαρκάρεται από τον Ζήση στο Ίωνας-ΓΣ Βόλου

Ίωνας-ΓΣ Βόλου 66-71

Ο Ίωνας έκανε μεγάλο παιχνίδι και διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, όμως κέρδισε ο ΓΣ Βόλου έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε κι ευστοχία στις ελεύθερες βολές. Οι γηπεδούχοι με 3/3 τρίποντα προηγήθηκαν 11-0 στο 2:28! Η διαφορά διατηρήθηκε κοντά στους δέκα καθώς στην πρώτη περίοδο, ο Ίωνας μέτρησε 6/11 τρίποντα, ενώ για τον ΓΣΒ, ο Παυλόπουλος είχε 3/3 δίποντα και οι Ζαρογιάννης, Τσίρος 6/6 βολές. Ο Ζέρζης το 31-21, ακολούθησε σερί 0-12 με τον Κωστούλα να πετυχαίνει οκτώ διαδοχικούς πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε 36-39. Ο Ίωνας είχε επιμέρους σκορ 16-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Μαυροφώτης σημείωσε επτά πόντους.

Ο ΓΣΒ προηγήθηκε 40-48 στο 24′, όμως οι παίκτες του Άγη Τζούμα επανήλθαν γρήγορα. Ο Μαυροφώτης μείωσε σε 46-50, ο ίδιος παίκτης πέτυχε τρίποντο και η περίοδος έκλεισε 52-50 με νέο τρίποντο από τον Γεωργόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 0-7 στην αρχή, ο Γυμναστικός πέρασε με πέντε (52-57), ο Ίωνας ισοφάρισε και το παιχνίδι κρίθηκε στις ελεύθερες βολές. Ο Καλογερόπουλος είχε 4/6, ο Ζήσης 2/2, ο Ζαρογιάννης 4/5 (και 13 πόντους στην δ’ περίοδο), ενώ από τον Ίωνα ο απολογισμός ήταν 5/10.

Ο Μπεκρής με γκολ-φάουλ έκανε το 63-68 στα 58”, ο Ζαρογιάννης το 63-70, ο Μπεκρής το 64-70, αστόχησε μετά σε τρίποντο και εκεί κρίθηκε το ματς… Για τον Ίωνα, έπαιξε λίγο ο Ευθυμίου καθώς στα πέντε πρώτα λεπτά έκανε δύο φάουλ και πήγε στον πάγκο, στο 14ο λεπτό χρεώθηκε με (αυστηρό) τρίτο και στο 24ο τραυματίστηκε στο γόνατο. Δεν αγωνίστηκε καθόλου στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-39, 52-50, 66-71

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 5 (1/2 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 1-1), Φωτιάδης 14 (3/7 β., 1/2 δ., 3/7 τρ., ριμπ. 4-1), Κέτουλας 5 (1/4 β., 2/5 δ., ριμπ. 3-4), Σοφιανίδης, Τέγος 2 (2/2 β.), Γεωργόπουλος 3 (0/2 δ., 1/6 τρ., ριμπ. 2-2), Γρίβας, Μπεκρής 17 (3/5 β., 4/6 δ., 2/10 τρ., ριμπ. 4-2), Βασιλείου (0/1 δ., ριμπ. 2-0), Ζέρζης 8 (1/3 β., 2/3 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 3-0), Μαυροφώτης 9 (0/1 β., 3/6 δ., 1/5 τρ., ριμπ. 3-0), Ευθυμίου 3 (1/2 β., 1/2 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 2-0).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σιδερής (0/1 δ., ριμπ. 2-0), Καλογερόπουλος 14 (6/9 β., 4/6 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 3-1), Ζούρης, Ζήσης 4 (2/2 β., 1/4 δ., ριμπ. 1-0), Κωστούλας 10 (2/2 δ., 2/3 τρ., ριμπ. 1-0), Χρηστομάνος (0/2 β., 0/2 δ., ριμπ. 2-1), Παυλόπουλος 14 (1/2 β., 5/10 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 0-2, Τσίρος 2 (2/2 β., 0/1 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 5-0), Τάσος, Κουρουπάκης (ριμπ. 3-0), Παλάσκας 1 (1/2 β., 0/1 δ., ριμπ. 5-0), Ζαρογιάννης 26 (10/11 β., 5/15 δ., 2/2 τρ., ριμπ. 3-4).

Αγριά BC-ΓΣ Αλμυρού 53-62

Πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για την ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου, που είχε τον Καραγιώργο σε μεγάλη ημέρα με 31 πόντους. Οι νικητές ήταν νευρικοί κι άστοχοι, όμως έπαιξαν καλή άμυνα. Προηγήθηκαν 11-18 και μετά διατήρησαν διαφορά έξι-οκτώ πόντων, ενώ η μέγιστη ήταν δεκατρείς στο 28ο λεπτό, 33-46. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους πέντε, 47-52 στο 37′, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια…

Δεκάλεπτα: 9-11, 20-27, 36-44, 53-62

ΑΓΡΙΑ BC (Καμακάς): Καζεπίδης 6, Τσιβγιούρας 4, Καραμανλής  12 (1), Ξυπνητός, Σκουμής, Διακομής 3 (1), Κοψιαλής 11 (1), Μητρουλάς 15 (4), Καλιντζέος 2, Θεοδώρου, Μπιλαλής, Φιλίππου.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 31 (4), Μαμούρας, Παπαβαΐτσης 2, Συνάζος 4, Καλόγηρος, Ράπτης 4, Χατζόπουλος 3, Θέος 10, Γώγουλας, Μυλωνάς, Βαλαμούτης 3.

Φοίβος-Ανάληψη 63-72

Πρώτη νίκη για την Ανάληψη, με τον Ίλτσογλου να σημειώνει 29 πόντους με έξι τρίποντα. Ονειρική αρχή για τη βολιώτικη ομάδα καθώς δέχθηκε μόνο 7 πόντους και σημείωσε 32!!! Με πέντε εύστοχα τρίποντα και πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό. Όμως η ευστοχία χάθηκε, ο Φοίβος αντέδρασε και «ροκάνισε» σταδιακά τη διαφορά (ημίχρονο 33-42). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι τους τρεις στο 28ο λεπτό, αλλά οι παίκτες Θ. Φλεβάρη είχαν περισσότερη ενέργεια στο φινάλε, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και βάζοντας τις βολές, πανηγύρισαν την εκτός έδρας επιτυχία χωρίς να κινδυνεύσουν.

Δεκάλεπτα: 7-32, 33-42, 52-56, 63-72

ΦΟΙΒΟΣ (Σάκκαρης): Α. Φαρμάκης, Δραγατογιάννης 10, Καλτσούνας 3 (1), Καραγιάννης 8 (2), Κρικώνης 13 (2), Β. Φαρμάκης, Κουρής 14 (1), Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Τουρναβίτης 11 (1), Πήχας, Γαλάνης 4.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 29 (6), Γαλανάκης 8, Παπαϊωάννου 4 (1), Συλεόπουλος 3, Ξύδης 6 (1), Ευαγγελινός, Τύμπας 9 (1), Μωυσίδης 11, Κλείτσας, Αποστόλης 2.

Σπάρτακος-Κεραυνός 62-53