«Δύο στα δύο» για τον Αιολικό – Πρωταθλητής Μαγνησίας σε Εφήβους και Παίδες

Η εξαιρετική δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής του Αιολικού φαίνεται και από τα αποτελέσματα, με την εφηβική και την παιδική ομάδα μπάσκετ του συλλόγου να αναδεικνύονται πρωταθλήτριες στο νομό Μαγνησίας. Μάλιστα οι έφηβοι κατέκτησαν τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.
Αντίπαλος του Αιολικού και στους δύο τελικούς στο ΕΑΚ του Βόλου ήταν ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου. Έγιναν δύο συναρπαστικά παιχνίδια, με τις ομάδες που προπονεί ο Αντώνης Σαμαράς να φτάνουν τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα και φυσικά στην κατάκτηση του τίτλου. Αναλυτικότερα:

Οι έφηβοι
Αιολικός και Γ.Σ. Βόλου αναμετρήθηκαν στον τελικό των εφήβων, όπου σημειώθηκε χαμηλό σκορ, καθώς και οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα. Ο Αιολικός επικράτησε με 45-42 και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν μόλις έξι πόντοι για κάθε ομάδα, ενώ αυτή του Αντώνη Σαμαρά είχε προβάδισμα ενός πόντου στο ημίχρονο (19-18) και πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (32-27). Οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά στο σκορ με τον τελικό να κρίνεται στις λεπτομέρειες.
Ο Σούλης με 17 πόντους και τέσσερα τρίποντα ήταν ο παίκτης που τράβηξε το μεγαλύτερο βάρος στο σκοράρισμα για τον Αιολικό, ενώ για τον ΓΣΒ ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σταθούρος (11).
Δεκάλεπτα: 6-6,18-19 (ημίχρονο), 27-32, 42-45 (τελικό).
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Π. Τύμπας. Γ. Ντάκης): Γκρόζος, Διαμαντόπουλος, Κουτσομπόρης, Γεωργιάδης, Μούτσιος 9 (1), Νικολαΐδης, Κοντογιάννης 8, Σταθούρος 11 (1), Τετζεράκης 5, Αυλογιάρης 6 (2), Κυριαζής 3, Λακαβάλας.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Α. Σαμαράς): Ζαρνακούπης 2, Αντωνίου 3 (1), Καραγιώργος, Παππάς, Σούλης 17 (4), Λογοδότης 8, Διαμάντης, Τσιαπράζης, Παρισάκης 8, Χορμόβας, Σμυρλής 5 (1), Δαρτιώτης 2.

Οι παίδες
Η παιδική ομάδα του Αιολικού ακολούθησε το δρόμο της εφηβικής. Έπαιξε στον τελικό με τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου τον οποίο νίκησε στην παράταση με 58-55, ενώ στην κανονική του διάρκεια το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 48-48.
Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και αυτό φάνηκε από την πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-11. Στο ημίχρονο ο Γυμναστικός κατάφερε να προηγηθεί με 28-25, ενώ στο 30ο λεπτό βρέθηκε στο +5 (39-34). Όμως στη συνέχεια ο Αιολικός πήρε το προβάδισμα, με τους παίκτες του ΓΣΒ να ισοφαρίζουν σε 48-48. Έτσι, ο τελικός κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση. Εκεί ο Αιολικός σημείωσε 10 πόντους, έναντι επτά του Γ.Σ. Βόλου και με σκορ 58-55 κατέκτησε τη νίκη και το πρωτάθλημα Μαγνησίας.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καραγιώργος με 25 πόντους και ένα τρίποντο, ενώ 15 πόντους προσέθεσε ο Μπαϊράμης. Από τον Γυμναστικό ξεχώρισαν οι Μούτσιος και Διαμαντόπουλος με 26 και 14 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 11-11, 28-25 (ημίχρονο), 39-34, 48-48 (τελικό), 55-58 (παράταση).
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Π. Τύμπας, Γ. Ντάκης): Αβδελάς 9 (1), Σιανός, Διαμαντόπουλος 14 (1), Στύλλας, Μούτσιος 26 (1), Τσούκας, Λακαβάλα, Βουγιούκας 1, Βοσινάκης, Χαϊμαντάς, Χρήστου 3 (1), Κατσίβελος.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Α. Σαμαράς): Γεωργούδης, Καραγιώργος 25 (1), Γάλλος, Μπαϊράμης 15, Ι. Οικονόμου 4, Μισαηλίδης 3, Παρισάκης, Σμυρλής 2, Νασίκας 2, Κολιαμήτρας 4, Κουτσογιάννης, Θεοδωρόπουλος 3.