«Δύο στα δύο» για τις μικτές της ΕΠΣΘ – Κέρδισαν εκτός έδρας τις ομάδες της Ευρυτανίας

Το «δύο στα δύο» έκαναν οι ομάδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων. Αντιμετώπισαν στο Καρπενήσι τα συγκροτήματα της ΕΠΣ Ευρυτανίας και οι μεν Παίδες κέρδισαν άνετα με 6-0, ενώ οι Νέοι νίκησαν 4-3 με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Με το… δεξί μπήκαν στο πρωτάθλημά τους οι ομάδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας. Να σημειωθεί ότι από φέτος τα ματς των Παίδων έχουν διάρκεια 70 λεπτών (δύο 35λεπτα) και των Νέων 80 λεπτά (δύο 40λεπτα). Αναλυτικά:

Οι Παίδες
Περίπατο έκαναν οι Παίδες της ΕΠΣΘ, συντρίβοντας την ομάδα της Ευρυτανίας με 0-6. Ο Κατσαρός άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, ενώ ο Κωστούλας έκανε το 0-2 με τη συμπλήρωση μισής ώρας. Στην επανάληψη ο Καραγιαννόπουλος πέτυχε χατ τρικ σκοράροντας στο 49’, στο 51’ και στο 65’, ενώ νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 45’ είχε σημειώσει τέρμα και ο Σταυραντώνης.
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Καρδαμπίκης, Σταμούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Κελεσίδης, Δροσίνης, Τσιγαρίδας, Σερπάνος, Ρεσίτης, Πιστόλης, Γιαννιώτης, Μουρτογιάννης. Έπαιξαν και οι: Γραβιάς, Κρασιάς, Τσιάρας, Καρούτσας, Κοτρώνης.
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Καποτάς, Καρβέλης, Κασιούρας, Τρίχας, Μπέκος, Κωστούλας, Κατσαρός, Κύρκος, Καλιάκης, Κουφογεώργος, Ζαρίφης. Αγωνίστηκαν και οι:  Καραγιαννόπουλος, Κόπανος, Σάκατζης, Γεωργακόπουλος, Νούλας, Σταυραντώνης.

Οι Νέοι
Το ματς των Νέων εξελίχθηκε σε θρίλερ. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε η ΕΠΣ Θεσσαλίας έχανε 3-2 από την ΕΠΣ Ευρυτανίας, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει με 3-4.
Στο 10’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Κάππα, ενώ στο 30’ ο Τσούκας έγραψε το 2-0 με απευθείας φάουλ. Η ομάδα του Αντώνη Μάνδαλου μείωσε στο 50’ με τον Ντόνα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Δήμος ισοφάρισε με σουτ σε 2-2.
Η Ευρυτανία ανέκτησε το προβάδισμα στο 65’ με τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στους φιλοξενουμένους. Ο Μπαλλάς στο 76’ έγραψε το 3-3 και στο 80’ ο Δήμος διαμόρφωσε το 3-4 με πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος, σε ανατροπή του από τον Βουτσέλη.
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Νικοπολίδης, Σβερώνης, Α. Τριανταφυλλόπουλος, Β. Τριανταφυλλόπουλος, Τσιάρας, Κελεσίδης, Κάππας, Β. Μπίκας, Καμαρέτσος (46’ Γκορόγιας), Τσούκας, Π. Μπίκας (65’ Βουτσέλης).
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Καραουλής, Κόκκαλης, Ντόντα (60’ Μπαλλάς), Μαλαμούλης (41’ Τόγιας), Αφεντίτσας (41’ Κωστής), Παπαδήμος, Κάβουρας (70’ Αναστασίου), Αναστασόπουλος (41’ Καραγεωργόπουλος), Δήμος, Κολώνιας, Ματθαίου.

Νίκες για την Εύβοια
Εκτός έδρας νίκες επί της ΕΠΣ Φθιώτιδας πανηγύρισαν και οι ομάδες της ΕΠΣ Εύβοιας που βρίσκονται στον ίδιο όμιλο. Οι Παίδες επιβλήθηκαν 1-2 και οι Νέοι με 0-1.