«Δύο στα δύο» η Αργώ

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας των ανδρών, ο Α.Σ. Αργώ επικράτησε στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος» του Α.Ο. Ακαδημία Τυρνάβου με 3-1 σετ. Έτσι, διπλασίασε τις νίκες του στη φετινή διοργάνωση.

Στο 1ο σετ η Αργώ είχε σταθερό προβάδισμα και έφτασε στο 23-20, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στο 24-24. Η βολιώτικη ομάδα δεν το έβαλε κάτω. Έδειξε περισσότερο ψύχραιμη και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στα σετ, επικρατώντας με 28-26.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 22-20, απανωτά λάθη για την Αργώ έδωσαν την ευκαιρία στην πιο αποφασιστική Ακαδημία να ισοφαρίσει σε 1-1. Στα επόμενα δύο σετ η Αργώ με πολύ καλή απόδοση και προβάδισμα από την αρχή, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο προπονητής της ομάδας Σπύρος Γεωργουλάς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, οι οποίοι αντεπεξήλθαν με απόλυτη επιτυχία, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η απόδοση του Γιάννη Δρακάκη που κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα.

«Ήταν μια καλή νίκη για μας απέναντι σε μία πολύ μαχητική ομάδα που παίζει χωρίς άγχος και μας δυσκόλεψε αρκετά σήμερα. Ήμασταν σαφώς καλύτεροι από το πρώτο παιχνίδι, αλλά έχουμε ακόμη πολλά πράγματα να διορθώσουμε στο νεανικό ρόστερ που διαθέτει η ομάδα. Περιμένουμε και την επάνοδο των τραυματιών που θα βοηθήσουν σημαντικά να συμπληρώσουμε κάποια κενά που έχουμε» δήλωσε ο προπονητής κ. Γεωργουλάς.

Τα σετ: 28-26, 22-25, 25-20, 25-20.

ΑΣ ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς): Ιτούδης, Φουρκιώτης, Αναστασιάδης, Σίμος, Σκευοφύλαξ, Δρακάκης, Φιλιππίδης, Λημνιώτης, Πασχαλίδης, Βλότσος.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ: Καμπότης, Πάνας, Καλακάλας, Παπανικολάου, Πατσιαβούρας, Λίλη, Καμβούκος, Χριστόνικος, Ραούλης, Μαυρουδής.

Οι αγώνες των υπολοίπων τμημάτων

Όσον αφορά τα υπόλοιπα τμήματα της Αργούς, η γυναικεία ομάδα δεν τα κατάφερε στον Αμπελώνα, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον τοπικό Φιλαθλητικό, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Επιτυχίες όμως είχαν τα τμήματα των υποδομών του βολιώτικου συλλόγου. Οι έφηβοι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, υποδέχθηκαν την ΑΕΛ και την κέρδισαν 3-0 σετ (25-21, 25-13, 25-16). Οι κορασίδες της Αργούς επιβλήθηκαν 3-0 της Νίκης (25-9, 25-20, 25-18, για το συγκεκριμένο ηλικιακό πρωτάθλημα, ενώ για το πρωτάθλημα κορασίδων Β’ η Αργώ πάλι κέρδισε τη Νίκη με 3-0 (25-13, 25-10, 25-15).