Δύο πρόσωπα είχε ο Ολυμπιακός Βόλου στην ισοπαλία 0-0 με τον Διαγόρα στη Ρόδο για τη Φούτμπολ Λιγκ

Δύο όψεις είχε το χθεσινό παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Διαγόρα στη Ρόδο. Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν το παιχνίδι, ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους και είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ. Στην επανάληψη οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι και πίεσαν την άμυνα του Ολυμπιακού. Ωστόσο, καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν από το «σμαραγδένιο» νησί με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει και την εικόνα ενός μέτριου παιχνιδιού, με λίγες καλές επιθετικές προσπάθειες από τις δύο ομάδες.
Ο Ολυμπιακός με τον βαθμό που απέσπασε στη Ρόδο έφτασε τους 14 και βρίσκεται στην 5η θέση, μαζί με Διαγόρα, Ασπρόπυργο και Ιεράπετρα.

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με διάταξη 4-2-3-1. Ο Σούλης Παπαδόπουλος, ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι από την κερκίδα, καθώς ήταν τιμωρημένος (το κοουτσάρισμα έκανε ο άμεσος συνεργάτης του Σάββας Καρυπίδης), επέλεξε την ίδια ενδεκάδα μ’ αυτή που αγωνίστηκε στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Ιωνικό. Έτσι, κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Βοσνακίδης και Φαζός. Στον άξονα οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Τσιάρας και Λάσκαρης. Ο Κουτσιανικούλης επιχειρούσε από τη δεξιά πτέρυγα, ο Ντούνης από την αριστερή, ενώ ο Πόζογλου είχε πιο επιλετικό ρόλο, παίζοντας πίσω από τον προωθημένο Τσίτα.

Μπορούσε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό, όχι όμως και ποιοτικό παιχνίδι. Πολλές οι μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με πολλά φάουλ εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να είναι καλύτεροι από τους γηπεδούχους και να μην απειλούνται ιδιαίτερα από τον Διαγόρα. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ευνοϊκό τον αέρα, ωστόσο, δεν το εκμεταλλεύτηκαν, προκειμένου να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Οι καλές επιθετικές προσπάθειες δεν ήταν πολλές, ενώ καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως κλασική. Στο 2’ ο Τσιάρας σούταρε, ύστερα από προσπάθεια του Κουτσιανικούλη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων του Διαγόρα για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Τσέλιος.

Στο 12’ ο Πόζογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ηλιάδη μέσα στην περιοχή, έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Κουτσιανικούλη, προσπάθησε να νικήσει τον Τσέλιο, με τον γκολκίπερ του Διαγόρα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα στο πλασέ του παίκτη του Ολυμπιακού.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς συγκινήσεις και η πρώτη επιθετική προσπάθεια του Διαγόρα στο ματς σημειώθηκε στο 23’. Ο Μπουρλάκης πάσαρε στον Μπαρμπαρούση, αυτός κλείστηκε, πλάσαρε χλιαρά, για να μπλοκάρει την μπάλα ο Γιδόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που απείλησε το τέρμα του Τσέλιου. Στο 35’ ο Τσιάρας από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Διαγόρα. Στο επόμενο λεπτό ο Ντούνης μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Η τελευταία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 39’. Ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ, όμως το σουτ δεν ήταν δυνατό, με τον Τσέλιο να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Καλύτερος στο β’ μέρος ο Διαγόρας
Πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας, με τους παίκτες του Πέτρου Ρουτζιέρη να ασκούν πίεση στα καρέ του Γιδόπουλου και να δημιουργούν φάσεις για γκολ, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αναδεικνύεται σε κορυφαίο (σε απόδοση) παίκτη των «ερυθρόλευκων». Η πίεση αυτή κράτησε 15 λεπτά, καθώς στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και πάλι, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να μην μπορεί να αναπτυχθεί επιθετικά. Απόδειξη, το γεγονός πως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία ευκαιρία για γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να μην έχουν το ίδιο καθαρό μυαλό, όπως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν απέφευγαν τα εύκολα λάθη. Στο 46’ ο Γλυνός κέρδισε τη μπάλα από τον Μπουτζίκο, σούταρε για να διώξει ο Γιδόπουλος, ενώ στο 49’ ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ, με τον Γιδόπουλο να απομακρύνει τη μπάλα από την εστία του με γροθιές. Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 59’, με τον Αθανασίου να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, με τον Γιδόπουλο να είναι σε καλή θέση, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στο 65’ τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι ο Θωμάς Γραικός, με τον Στάθη Ρόκα να παίρνει τη θέση του και να αγωνίζεται ως δεξιός μπακ. Η μοναδική τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού στο β’ μέρος σημειώθηκε στο 67’ με τον Πόζογλου να πιάνει αδύναμο σουτ, με τον Τσέλιο να μπλοκάρει εύκολα τα μπάλα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τελευταίο 20λεπτο, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν το τέρμα του Ολυμπιακού πέρα από στατικές φάσεις. Στο 71’ ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Γιδόπουλος, με τον Διαγόρα να χάνει στη συνέχεια δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Η πρώτη στο 75’ όταν από μπαλιά του Μπαρμπαρούση ο Γλυνός σούταρε, για να αποκρούσει τη μπάλα ο Γιδόπουλος και η δεύτερη στο 84’, επίσης κλασική. Ο Κέρι εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπαδόπουλος επωφελήθηκε από τη σύγχυση που επικράτησε στα καρέ του Ολυμπιακού, σούταρε, με τον Γιδόπουλο να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στα υπόλοιπα λεπτά και μέχρι τη λήξη του αγώνα, δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση μπροστά στις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό να φεύγει μ’ ένα βαθμό από τη Ρόδο, απέναντι σε μια πολύ δυνατή και έμπειρη ομάδα, όπως είναι ο Διαγόρας.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας), Γουρνιάς (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Ατσικνούδας (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: Προβατίδης, Αθανασίου-Πόζογλου, Λάσκαρης, Φαζός
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Κέρι (87’ Πατσαρούχας), Γλυνός, Μπουρλάκης (75’ Γούλας), Αθανασίου, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός (65’ λ.τρ. Ρόκας), Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Λάσκαρης, Τσιάρας, Ντούνης (51’ Σκοπελίτης), Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Πόζογλου (86’ Δεινόπαπας).

Καρυπίδης: Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα
Ο άμεσος συνεργάτης του Σούλη Παπαδόπουλου, Σάββας Καρυπίδης, ήταν αυτός που έκανε δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον Διαγόρα, τονίζοντας σχετικά: «Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του Διαγόρα για το σεβασμό που έδειξε στην ομάδα μας και επίσης ευχαριστούμε τη διοίκηση του Διαγόρα για την άριστη φιλοξενία. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο. Εμείς ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαμε σε 2-3 περιπτώσεις να πετύχουμε ένα τέρμα. Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί με τον Διαγόρα στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ήταν καλύτερος. Όμως, το πιο σημαντικό είναι ότι η ομάδα μου πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα. Θέλουμε να δώσουμε συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθεια που κατέβαλαν, σ’ ένα δύσκολο γήπεδο, απέναντι σε μία καλή ομάδα και σε μία δυνατή έδρα. Κοιτάζουμε, πλέον, το επόμενο παιχνίδι. Θα δούμε τα λάθη μας, θα τα διορθώσουμε τις επόμενες ημέρες για να είμαστε καλύτεροι στο παιχνίδι της ερχόμενης αγωνιστικής με το Αιγάλεω, που είναι επίσης εκτός έδρας. Το πρωτάθλημα έχει πολλά ακόμη παιχνίδια και πιστεύω, πως όταν υπάρχει βελτίωση, θα έρθουν και τα αποτελέσματα».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Διαγόρα Πέτρος Ρουτζιέρης στις δηλώσεις του τόνισε για το παιχνίδι: «Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα για μας, με τραυματισμούς και αποχωρήσεις παικτών. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου δεν μπορούσε να παίξει καλό ποδόσφαιρο, γιατί είχε κόντρα τον άνεμο. Προσπαθήσαμε δίχως, όμως, να δημιουργήσουμε επικίνδυνες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού και δεν μας δόθηκε καθαρό πέναλτι, το οποίο μόνο ο διαιτητής δεν είδε. Μακάρι η διαιτησία, όπως παίζει τις φιλοξενούμενες ομάδες, να μας παίζει και μας στα εκτός έδρας παιχνίδια. Γιατί γενικά έχουμε πολλά παράπονα φέτος από τη διαιτησία. Να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί πραγματικά άξιζαν τη νίκη, την οποία μας στέρησαν. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας και κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι και αυτό πολύ δύσκολο. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου».