Δύο νίκες ο Βόλος σε επτά παιχνίδια με την ΑΕΚ

Επτά φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και ΑΕΚ, τέσσερις φορές για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και τρεις για το Κύπελλο Ελλάδος, με απολογισμό τέσσερις νίκες για την ΑΕΚ, δύο για τον Βόλο, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο σημερινών «μονομάχων» ήταν για το Κυπέλλο Ελλάδος και είχε διεξαχθεί στις 20/12/2018 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 3-1 για τη φάση των ομίλων. Τα γκολ της Ένωσης είχαν πετύχει οι Μοράν στο 4’ και Λιβάγια στο 59’ και στο 71’. Για τον Βόλο είχε σκοράρει στο 6ο λεπτό ο Πίσπας με κεφαλιά.

Την αγωνιστική περίοδο 2019-20 για το πρωτάθλημα το πρώτο ματς είχε διεξαχθεί στη Ριζούπολη στις 20/10/2019. Ο Βόλος ηττήθηκε με 3-2, παίζοντας από το 44’ με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μουνίθ. Προηγήθηκαν οι «κυανέρυθροι» με τον Χοακίν Τόρες στο 24’, για να ακολουθήσουν τρία γκολ από την ΑΕΚ, από τους Λιβάγια στο 31’ και Μάνδαλο στο 75’ (πέναλτι) και στο 78’. Ο Στέργιος Δημόπουλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-2 στο 83’.

Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, το οποίο διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στις 22/1/2020, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση προηγήθηκε με 0-2, με τέρματα των Οικονόμου στο 9’ και Αλμπάνη στο 25’, ενώ στο 52’ ο Κλωναρίδης είχε σημειώσει το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ. Ο Βόλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-1 με κεφαλιά του Ίκερ Γκουαροτσένα.

Πέρυσι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Ριζούπολη στις 21/12/2020, για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Σ’ ένα παιχνίδι που είχε τρεις κόκκινες κάρτες (δύο για την ΑΕΚ, Παουλίνιο και Σάκχοφ) και μία για τον Βόλο (Κολόμπο), ΑΕΚ και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Ο Τάνκοβιτς στο 3’ με απευθείας χτύπημα κόρνερ είχε ανοίξει το σκορ, με τον Βόλου να αντιδρά άμεσα και να «γυρίζει» το ματς σε 1-2, με τέρματα των Φεράρι στο 15’ και Ουάρντα στο 34’. Η ΑΕΚ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 71’ με τον Ανσαριφάρντ.

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, ο Βόλος είχε επικρατήσει της ΑΕΚ στις 14/3/2021 με 1-0 με χτύπημα πέναλτι του Δουβίκα στο 45’.

Στις δύο περσινές αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 στο ΟΑΚΑ στις 10/2/2021, ενώ ο Βόλος επικράτησε με 1-0 στη ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό 4/3/2021, με την πρόκριση να πηγαίνει στην Ένωση. Στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ ο Βόλος άνοιξε το σκορ με τον Δουβίκα στο 14’, για να ακολουθήσουν τέσσερα γκολ για την ΑΕΚ σε διάστημα 11 λεπτών, από τους Μάνδαλο στο 24’, Τάνκοβιτς στο 29’ και 32’, Ολιβέιρα με πέναλτι στο 35’. Ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο είχε καταφέρει να μειώσει το σκορ με τον Μήτογλου στο 57’.

Στο ματς της 4ης Μαρτίου, στη ρεβάνς, ο Βόλος με γκολ του Τάσου Δουβίκα με χτύπημα πέναλτι στο 36’ είχε πάρει τη νίκη με 1-0.