Δύο φιλικά έδωσε το Σαββατοκύριακο η ομάδα μπάσκετ της Νίκης

Δύο φιλικά στο κλειστό Ν. Ιωνίας έδωσε μέσα στο Σαββατοκύριακο η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Νίκης. Το πρώτο χρονικά έγινε το Σάββατο απέναντι στους Ικάρους Τρικάλων, που θεωρούνται μία από τις πιο ισχυρές ομάδες του ομίλου της Β’ Εθνικής, όπου μετέχει και το βολιώτικο συγκρότημα.
Οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, ενώ δεν έλειψαν και οι στιγμές έντασης δείχνοντας το πάθος των αθλητών και των δύο ομάδων για τη νίκη. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικητές τους Ικάρους με 68-72.
Την Κυριακή η Νίκη αντιμετώπισε τον Έσπερο Λαμίας, που επίσης ανήκει στον ίδιο όμιλο της Β’ Εθνικής. Το βολιώτικο συγκρότημα κατά διαστήματα έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 18 πόντους.
Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στα τελευταία τρία λεπτά. Τελικά οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στην τελική επικράτηση με 70-65.
Στα δύο αυτά ματς οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πολλά και διαφορετικά σχήματα και να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας. Οι καλαθοσφαιριστές που χρησιμοποιήθηκαν ήταν οι Βερτζάγιας, Σαριμπαλίδης, Ευτυχίδης, Μπούρας, Κωστούλας, Κουτίνας, Μπουσκολίτης, Διγενής, Τσώλης, Λόλας, Φιλιππόπουλος και Τάσσος.

Φωτό: Ενέργεια του Κωστούλα κόντρα στους Ικάρους (φωτό TechItSerious)