Δυναμικό «παρών» ο Ολυμπιακός Βόλου στους Χειμερινούς αγώνες κολύμβησης

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του Ολυμπιακού Βόλου στους Χειμερινούς αγώνες Βορείου Ελλάδος που πραγματοποιήθηκαν στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Τα ερυθρόλευκα «δελφίνια» κατέκτησαν επτά μετάλλια, ενώ εκτός από την αγωνιστική ξεχώρισαν και για την άριστη εξωαγωνιστική συμπεριφορά τους.

Το κολυμβητικό τμήμα του Ολυμπιακού Βόλου έχει κάνει επανεκκίνηση και τα πρώτα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά. Δικαιολογημένα, λοιπόν, οι άνθρωποι του συλλόγου και φυσικά οι γονείς των παιδιών αισιοδοξούν για το μέλλον. Μετά την πολύ καλή παρουσία της προαγωνιστικής ομάδας στους αγώνες «Αντώνης Δρόσος» στο κολυμβητήριο της Λάρισας, τη σκυτάλη πήρε το αγωνιστικό τμήμα που αρχικά τα πήγε περίφημα στη Θεσσαλονίκη και στο διεθνές μίτινγκ «Αλεξάνδρεια», ενώ τις προηγούμενες ημέρες έδωσε δυναμικό «παρών» και στους Χειμερινούς αγώνες Βορείου Ελλάδος που επίσης φιλοξενήθηκαν στη συμπρωτεύουσα.

Στους Χειμερινούς αγώνες εφήβων-νεανίδων, παίδων-κορασίδων, παμπαίδων-παγκορασίδων Α’-Β’, το επίπεδο ήταν υψηλό και ο συναγωνισμός μεγάλος, όπως μαρτυρούν οι συνολικά 1.053 συμμετοχές κολυμβητών και κολυμβητριών από 66 σωματεία.

Αθλητές και αθλήτριες του Ολυμπιακού έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, με τον απολογισμό για τον βολιώτικο σύλλογο να είναι επτά μετάλλια, εκ των οποίων τρία χρυσά, δύο ασημένια και δύο χάλκινα, ενώ οι περισσότεροι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σημειώσουν ατομικές επιδόσεις. Ρεκόρ συλλόγου έκαναν και σε δύο σκυταλοδρομίες και συγκεκριμένα στα 4Χ100 μικρή ομαδική και 4Χ100 ελεύθερο mix.

Στα ατομικά αγωνίσματα ο Νίκος Λύτρας ήταν αυτός που «έκλεψε την παράσταση», αφού ανέβηκε τρεις φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για να παραλάβει ισάριθμα χρυσά μετάλλια. Πρώτευσε στα 50μ., 100μ. και 200μ πρόσθιο, ενώ στα 100 μ. πρόσθιο έπιασε και το όριο για την προεθνική ομάδα. Η Σοφία Τρύπα τερμάτισε δεύτερη στα 200μ. μικτή ατομική και φυσικά πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ «ασημένιος» και ο Θανάσης Αυγέρος στα 50μ. πρόσθιο. Ο ίδιος «άγγιξε» δύο ακόμη φορές μια θέση στο βάθρο, αλλά ήλθε τέταρτος τόσο στα 100μ. πρόσθιο, όσο και στα 200μ. του ίδιου στιλ.

Ο Νίκος Κυρμάς κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ιδιαίτερα επίπονο αγώνισμα των 1.500μ. ελεύθερο, ενώ ήταν πέμπτος στα 800μ. και 400μ. ελεύθερο. Χάλκινο μετάλλιο πήρε και η Ναυσικά Βαβίτσα στα 100μ. ελεύθερο, ενώ η ίδια έχασε στις λεπτομέρειες δύο ακόμη μετάλλια, τερματίζοντας τέταρτη στα 50μ. πεταλούδα και 200μ. μικτή ατομική.

Με το σκουφάκι του Ολυμπιακού κολύμπησαν ακόμη ο Αλέξανδρος Χαζίζ που πήρε την 4η και 5η θέση σε 100μ. και 200μ. ύπτιο αντίστοιχα, η Δέσποινα Παπαδοπούλου, που είχε σημαντική συνεισφορά μετέχοντας σε δεύτερο αγώνα μετά από επτά ημέρες και οι Βαρβάρα Αντωνίου, Αριστοτέλης Ρούμπος, Βανέσα Χαζίζ, Σταύρος Παπαδάκης. Προπονητές της αγωνιστικής ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου είναι ο Γρηγόρης Μαντάς και η Έλενα Μπεσπέρστοβα.

Σε ανακοίνωση του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού Βόλου αναφέρονται μεταξύ άλλων τα εξής: «Τα παιδιά μάς γέμισαν ικανοποίηση και μας έφεραν χαρά. Η πρόοδος τους έχει ανοίξει τον δρόμο για τις μελλοντικές τους επιτυχίες. Μαζί αθλητές, προπονητές, γονείς, καταφέρνουμε να πετύχουμε σπουδαία πράγματα και η δουλειά που γίνεται μετράει.

Είμαστε περήφανοι για ότι έχουμε καταφέρει. Οι πρωταγωνιστές δεν είναι άλλοι από τους «ήρωες» μας, που παρά την κούραση δεν έχασαν ούτε στιγμή την προσήλωση τους στην δουλειά που είχαν να κάνουν. Ένα μεγάλο χειροκρότημα αξίζει στα παιδιά και στον προπονητή μας Γρηγόρη Μαντά για τις προσπάθειες που κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Καμιά επιτυχία δεν είναι δεδομένη. Ευχαριστούμε την προπονήτρια Έλενα Μπεσπέρστοβα που με την δουλειά της και την ήρεμη δύναμη, παρέχει στους κολ/τες-τριες μας την σιγουριά και την αυτοπεποίθηση στο δύσκολο δρόμο προς την επιτυχία. Σας ευχαριστούμε πολύ όλους».

Σημαντικές επιτυχίες και στην τεχνική κολύμβηση

Μία εβδομάδα νωρίτερα, επίσης στη Θεσσαλονίκη και το Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι αγώνες τεχνικής κολύμβησης, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει και εδώ αξιόλογη παρουσία. Οι «ερυθρόλευκοι» αθλητές και αθλήτριες ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών οκτώ φορές, αφού κατέκτησαν δύο ασημένια και έξι χάλκινα μετάλλια.

Ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο εξαιρετικός απολογισμός για την Σοφία Τρύπα, αφού τερμάτισε δεύτερη στα 100μ. διπλά πέδιλα Γυναικών και τρίτη στα 50 μ. διπλά πέδιλα γυναικών. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος του και ο Νίκος Λύτρας λόγω της δεύτερης θέσης που πήρε στα 400μ. διπλά πέδιλα εφήβων. Από δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Δέσποινα Παπαδοπούλου σε 200 και 400μ. διπλά πέδιλα νεανίδων, καθώς και η Ναυσικά Βαβίτσα σε 200 και 400μ. διπλά πέδιλα κορασίδων. Ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο για τα ερυθρόλευκα χρώματα ήρθε από τον Γιάννη Δημητρίου, ο οποίος ήρθε τρίτος στα 50μ. διπλά πέδιλα εφήβων.

Με τον Ολυμπιακό μετείχαν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα και οι: Δημήτρης Τιμλπαλέξης, Ελένη Κυρμά, Κωνσταντίνα Φαλκή, Δήμητρα Τζιαμπάζη, που όχι μόνο βελτίωσαν τις επιδόσεις τους, αλλά βοήθησαν και βαθμολογικά τον σύλλογο στις σκυταλοδρομίες.