Δυναμική εκκίνηση για δύο Βολιώτες αναβάτες στο Dragster

Δυναμική εκκίνηση για δύο Βολιώτες αναβάτες τη φετινή χρονιά. Στον 2ο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Dragster ο Δημήτρης Χύτας κατέκτησε ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε και ο Μάνος Χαρχαλάκης.
Η αυλαία του φετινού Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Dragster άνοιξε στη Θήβα. Ωστόσο εκεί οι δύο Βολιώτες είχαν ραντεβού με την ατυχία. Αφενός μεν ο Δημήτρης Χύτας δεν ήταν έτοιμος μηχανικά για να τρέξει, αφετέρου δε ο Πάνος Χαρχαλάκης είχε να αντιμετωπίσει μια βλάβη στη μηχανή του την τελευταία στιγμή.

Ο Π. Χαρχαλάκης στο τρίτο σκαλί του βάθρου

Η συνέχεια όμως, ήταν πολύ καλύτερη και για τους δύο. Ο δεύτερος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Dragster διεξήχθη στο Τυμπάκι της Κρήτης, όπου έδωσαν το “παρών” και έκλεψαν την παράσταση.
Ο Δημήτρης Χύτας κατέκτησε δύο μετάλλια και στις δύο κατηγορίες όπου έλαβε μέρος. Πιο συγκεκριμένα έκοψε πρώτος το νήμα στη Mini Pro με χρόνο 10.272 δευτερόλεπτα το οποίο αποτελεί νέα ατομική επίδοση. Επιπλέον κατέλαβε την τρίτη θέση στην Pro Z με 10.263 δευτερόλεπτα. Δυστυχώς στη συγκεκριμένη κατηγορία ο 31χρονος αθλητής είχε άκυρη εκκίνηση, γεγονός που του στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Δ. Χύτας μαζί με τους μηχανικούς Φ. Στεργίου και Αγγ. Διαμαντή

Ο Δημήτρης Χύτας υποστηρίζεται από την ομάδα MotoXtreme, την οποία αποτελούν οι μηχανικοί Φώτης Στεργίου και Άγγελος Διαμαντής. Στόχος του είναι και φέτος να αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας, επαναλαμβάνοντας το περσινό του κατόρθωμα.
Περίφημα τα πήγε κι ένας ακόμη συμπολίτης μας. Ο λόγος για τον Πάνο Χαρχαλάκη, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Pro Street 2. Πρόκειται για σπουδαία επιτυχία αφού η εν λόγω κατηγορία αφορά μηχανές μεγάλου κυβισμού, όπου ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται σημαντικά. Μάλιστα έκανε και ατομικό ρεκόρ με χρόνο 7.987 δευτερόλεπτα με 280 χιλιόμετρα.

Ο Π. Χαρχαλάκης …εν δράσει

Μάλιστα στα αξιοσημείωτα είναι πως ο Πάνος Χαρχαλάκης είναι ο νεότερος στην κατηγορία του. Ο 23χρονος αναβάτης, όμως, αποδεικνύει πως έχει τις ικανότητες να τερματίσει ψηλά στο φετινό πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι ο Χαρχαλάκης ανήκει στην ομάδα Leva Power που τον υποστηρίζει σε κάθε προσπάθειά του.
Πλέον το ραντεβού ανανεώνεται για τις 17 και 18 Ιουνίου με τον 3ο Πανελλήνιο αγώνα Dragster, ο οποίος θα φιλοξενηθεί στην πίστα των Σερρών.