Δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου τερμάτισαν στο Rodopi Ultra Trail 109 miles

Ένας αγώνας – εμπειρία ζωής είναι το Rodopi Ultra Trail 109 miles, και αποτελεί μια αξέχαστη ανάμνηση για όποιον trail runner μπορεί να συμμετέχει σε αυτό τον αγώνα. Από φέτος η απόστασή του ROUT αυξήθηκε και έφτασε τα 175 χιλιόμετρα. Η συνολική υψομετρική ανάβαση κυμαίνεται στα 9.100 μέτρα, ενώ το χρονικό όριο τερματισμού ορίζεται ως τις 44 ώρες: έτσι η εκκίνηση δόθηκε στις 6.00 το πρωί της Παρασκευής. και οι αθλητές μπορούσαν να τερματίσουν ως τις 2.00 το πρωί της Κυριακής 18 Οκτωβρίου. 171 ultra trail runners από την Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό μετείχαν στη δοκιμασία, και 103 έφτασαν στον τερματισμό ενώ 68 εγκατέλειψαν. Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή και των τριών δρομέων μελών του ΣΔΥ Βόλου, που έφτασαν στον τερματισμό μετά από προσπάθεια μεγαλύτερη του ενάμιση 24ωρου.

Η αρχή έγινε από τον Αντώνη Νικολόπουλο που τερμάτισε 60ος με χρόνο 39 ώρες 55’20. Ο Κώστας Τσουράπας ακολούθησε 72ος με 40 ώρες 39’30. Το 3 στα 3 των τερματισμών των δρομέων μελών του ΣΔΥΒ ολοκληρώθηκε με τον Θανάση Αλεξίου, που με χρόνο 41 ώρες 29’26 κατέλαβε την 83η θέση.

Ξεχωριστά από τη συμμετοχή και τον τερματισμό στον αγώνα, την καθολική αναγνώριση και τα πλέον θετικά σχόλια σε όλη την Ελλάδα απέσπασε για την πράξη του ο Κώστας Τσουράπας, μέλος του γυμναστηρίου Great και του ΣΔΥ Βόλου, καθώς μαζί με τον συναθλητή του Ηλία Τσαπαρέλη διέκοψαν για ώρες τον αγώνα τους προκειμένου να βοηθήσουν αθλητή που υπέστη ατύχημα όταν έπεσε σε ρεματιά λίγα λεπτά πριν περάσουν από το σημείο. Σύντομα έφτασαν διασώστες, ενώ και οι επόμενοι δρομείς που ακολουθούσαν σταμάτησαν για όσο χρειάστηκε. Χαρακτηριστικό του χρονικού διαστήματος στο οποίο ο Κώστας Τσουράπας σταμάτησε, είναι ότι οπισθοχώρησε προσωρινά από την 51η θέση που βρισκόταν στο Καϊκούλι (66.300μ), στην 127η θέση στη Ζαγκραντένια (87.400μ) όπου ήταν ο επόμενος σταθμός καταγραφής, κάνοντας 9 ώρες και 8 λεπτά για 21 χιλιόμετρα (από τις 17.00 της Παρασκευής ως τις 2.08 το πρωί του Σαββάτου). Φυσικά δεν υπολόγισε καν ότι θα μπορούσε να τεθεί εκτός αγώνα αν ξεπερνούσε το χρονικό όριο περάσματος από τους σταθμούς. Όταν όλα πήγαν καλά για τον τραυματία δρομέα, ο Κ.Τσουράπας συνέχισε και διένυσε το υπόλοιπο του αγώνα με τον συναθλητή Ηλία Τσαπαρέλη που επίσης συνέβαλε στη διάσωση, και τερμάτισαν μαζί.

Την Κυριακή έγινε επίσης ένας ακόμη αγώνας, ο 2ος Μαινάλιος Δρόμος στη Μεταμόρφωση Αραχαμιτών Αρκαδίας, απόστασης 14 χιλιομέτρων. Ο Νίκος Σκούταρης με 56’00 ανέβηκε στο βάθρο καθώς τερμάτισε 2ος στη γενική κατάταξη. Συμμετείχαν 110 δρομείς.

Την προηγούμενη βδομάδα την παράσταση έκλεψε η διοργάνωση του 1ου Γορίτσα Trail Run & MTB Festival, από τον ΣΔΥ Βόλου, ο σύλλογος όμως εκπροσωπήθηκε και σε άλλους σημαντικούς αγώνες, απόστασης από 100 μέτρα, ως και 53 χιλιόμετρα. Οι συμμετοχές συνοδεύτηκαν από σημαντικές διακρίσεις.

Με ιδανικό τρόπο αγωνίστηκαν το Σάββατο 10 Οκτωβρίου στον Tihio Wolf’s Race 53km o Απόστολος Μπαρμπούλης, 25ος με χρόνο 8 ώρες 15’56, και ο Θωμάς Μαλιαχόβας, 31ος με 8 ώρες 25’48. Τερμάτισαν 80 αθλητές. Μεγάλος αγώνας και 1η θέση στη γενική κατάταξη του TihioRace απόστασης 30 χιλιομέτρων την επόμενη μέρα για τον Χρήστο Αγνουσιώτη. Ο χρόνος του δρομέα του ΣΔΥ Βόλου είναι 3 ώρες 08’09. Τερμάτισαν 89 trail runners. Νέα μεγάλη διάκριση για τον Ευριπίδη Μπουμπουζιώτη που κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη του αγώνα των 20 χιλιομέτρων με χρόνο 1 ώρα 50’18. Οι τερματισμοί ήταν ακριβώς 100.

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις του Στράτου Συμεωνίδη συνεχίστηκαν στο Καυτατζόγλειο την Κυριακή 11 Οκτωβρίου. Ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μίτιγκ βετεράνων αθλητών στίβου στην κατηγορία Μ65, τόσο στα 100, όσο και στα 200 μέτρα, με χρόνους 14’’46 και 30’’54 αντίστοιχα.

Την Κυριακή 18 Οκτωβρίου μέλη και φίλοι του ΣΔΥ Βόλου πραγματοποίησαν την καθιερωμένη πεζοπορία της εβδομάδας, αυτή τη φορά στην κυκλική διαδρομή 10 χιλιομέτρων Άγιος Βλάσιος – Άγιος Λαυρέντιος – Άγιος Βλάσιος. Για την Κυριακή που ακολουθεί, θα ανακοινωθεί νέα πεζοπορία, ενώ μια μέρα πριν, αυτό το Σάββατο ώρα 17.00, θα γίνει προπονητικά η διαδρομή 6 χιλιομέτρων του 1ου Γορίτσα Trail Run & MTB Festival και μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει. Για τις 8 Νοεμβρίου που επρόκειτο να διεξαχθεί ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας ο οποίος ματαιώθηκε, θα γίνουν οι αποστάσεις του αγώνα 42.195 μέτρα, 10 και 5 χιλιόμετρα σε ρυθμό προπόνησης με εκκίνηση από τις Πλάκες προς Άφησο ή Αγριά ανάλογα την απόσταση, με επιστροφή, με ώρες εκκίνησης αντίστοιχα στις 8.00, 8.15, 8.30 πμ, και μπορεί να μετέχει όποιος θέλει φροντίζοντας και για την τροφοδοσία του.