Δράση στο βόλεϊ για τον Γ.Σ. Βόλου – Από μία νίκη και ήττα ο απολογισμός

Πλήρης δράση για τον Γ.Σ. Βόλου στο άθλημα του βόλεϊ με τις ομάδες του να έχουν απολογισμό μέσα στο Σαββατοκύριακο μία νίκη και μία ήττα. Στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής των Ανδρών ο Γυμναστικός έχασε 3-0 σετ από τον Φιλαθλητικό Λαμίας εκτός έδρας, ενώ για το πρωτάθλημα Α2 Κορασίδων κέρδισε 3-1 σετ την Άθλεση Λάρισας.
Η ανδρική ομάδα του ΓΣΒ το απόγευμα της Κυριακής αντιμετώπισε στο «Χαλκιοπούλειο» κλειστό γυμναστήριο Λαμίας τον τοπικό Φιλαθλητικό για τη Β’ Εθνική. Έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα, διαφήμιση για το άθλημα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι κέρδισαν 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-21). Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Καλαντζή Ηλία και Μαυράκη Ανάργυρου.

Σε ανακοίνωσή του για το ματς ο ΓΣΒ επισημαίνει: «Η διοίκηση της ομάδας μας συγχαίρει τον Φιλαθλητικό Λαμίας για την επιτυχία του και τον ευχαριστεί θερμά για την υποδειγματική φιλοξενία επιφυλασσόμενη να ανταποδώσει στο παιχνίδι του 2ου γύρου. Με αποκλειστικό γνώμονα την αγάπη και συνεχή προσφορά στον ερασιτεχνικό αθλητισμό και το βόλεϊ η ομάδα μας μέσα από την αγωνιστική παρουσία της, προάγει την ευγενή άμιλλα, το ήθος και την αξιοπρέπεια που πρέπει να μεταλαμπαδεύσουμε στη νέα γενιά των αθλητών όλων των ομάδων. Γιατί το βόλεϊ δεν έχει ηλικία αλλά όρεξη, υγεία και αγάπη και πολύ μεράκι
Το βόλεϊ μας ενώνει και μας πάει παραπέρα».

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: Κουτρομάνος, Μιχαλόπουλος, Καρβούνης, Τσιούμας, Σταθόπουλος, Μαργαρίτης, Μακρής, Ζαρκάδας.
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: Βουλγαρέλης, Ιωνάς, Κανδήλας, Κουκουγιάννης, Μαραγκός, Μίλτος, Ντελής Α., Ντελής Δ., Πετσιμέρης, Σουφλής, Τυλιγαδάς Κωνσταντίνος. Προπονητής της ομάδας είναι ο Μαρίνος Κουτσογιάννης και έφορος η Κυριακή Χατζημητροφάνους.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής: Φιλαθλητικός Λαμίας-Γ.Σ. Βόλου 3-0,
Α.Σ. Δωρίδας-Άμιλλα Τρ. 3-1, Φθία-Τύρναβος 3-0, Αργώ-ΕΑΛ 1-3, Ρεπό: ΑΕΛ.

Το πρωί της Κυριακής διεξήχθη στο «Βάκης Παρασκευόπουλος» το παιχνίδι Γ.Σ. Βόλου-Άθλεση Λάρισας για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 Κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ. Το ματς είχε πολλές όμορφες στιγμές με την βολιώτικη ομάδα να επικρατεί με 3-1 σετ (15-25, 25-18, 25-20, 25-7). Τον αγώνα διαιτήτευσε με επιτυχία η κ. Μακρυγιάννη Θωμαή με σημειωτή τον κ. Παπάζογλου Αλέξανδρο.
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κουτσογιάννης): Βαργιάμη, Γκλαβίνη, Ζαλώνη, Καραδήμου., Κοτίνα, Κουφογεώργου, Ξύδη, Πετσιμέρη, Τιλελή, Τσαμαδιά
ΑΘΛΕΣΗ (Γκότσης): Γαλάνη, Πάτρα, Νιακοπούλου, Μάγγα, Παπαδημητρίου, Μουλά, Τάκου, Τσούτσου, Γκαντούνα, Μανώλα.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής: Γ.Σ. Βόλου-Άθλεση Λάρισας 3-1, Γ.Σ. Απολλώνειος-Γ.Σ. Νίκαιας 3-0. Ρεπό: Νίκη.
Βαθμολογία: Γ.Σ. Βόλου (2 αγ.) 6, Νίκη (1 αγ.) 3, Απολλώνειος (1 αγ.) 3, Άθλεση (2 αγ.) 0, Γ.Σ. (2 αγ.) Νίκαιας 0.