Δοκίμασε διάφορα σχήματα ο Αμπασκάλ στο φιλικό του Βόλου με τη Βικτόρια

Στα εννέα γκολ σταμάτησε ο Βόλος στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, νικώντας με 9-0 τη Βικτώρια ’03.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαδόπουλος, ενώ την τετράδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Κούζντρα (ντεμπούτο για τον Πολωνό δεξιό μπακ), Φεράρι (αριστερά), με τους Ρομέρο και Τριανταφύλλου να αγωνίζονται ως στόπερ. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Λογαράς, Νίνης και Βοϊτκόφσκι, με τους Ροσέρο και Τερεζίου να παίζουν στις πτέρυγες και τον Φαν Βέερτ στην κορυφή της επίθεσης.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με τον Βόλο να δημιουργεί πολλές τελικές και να σημειώνει επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τομ Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός επιθετικός σημείωσε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όπου αγωνίστηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η τεχνική ηγεσία, η οποία πραγματοποίησε συνολικά εννέα αλλαγές, διαφοροποίησε τη διάταξη σε 4-3-3. Στο διάστημα του β’ μέρους ο Βόλος σημείωσε άλλα τρία γκολ και έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Το επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον Βόλο είναι προγραμματισμένο για αύριο Σάββατο 17 Ιουλίου με αντίπαλο την βελγική Μαλίν. Η αυριανή αναμέτρηση θα αποτελέσει σαφώς πιο δυνατό τεστ για τους «κυανέρυθρους», απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίζεται στην Α’ κατηγορία του Βελγίου.