«Διπλό» της Σκιάθου στο Στεφανοβίκειο

Νικηφόρο πέρασμα έκανε η Σκιάθος από το Στεφανοβίκειο, επικρατώντας του τοπικού Διαγόρα με 4-1, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α’ ΕΠΣΘ. Με την επιτυχία της αυτή η ομάδα του Βασίλη Μυγδαλάκη «έπιασε» στην 3η θέση της βαθμολογίας την Αγχίαλο, την οποία θα υποδεχθεί την ερχόμενη Κυριακή.
Μετά τον επικείμενο υποβιβασμό του Θησέα από τη Γ’ Εθνική, θα πέσουν επτά ομάδες από την Α’ ΕΠΣΘ (και ίσως οκτώ αν δεν τα καταφέρει και η Δήμητρα), οπότε γίνεται κατανοητό πως η Σκιάθος ήθελε μόνο νίκη στην έδρα του Διαγόρα, ο οποίος δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες για παραμονή.
Οι νησιώτες έφτασαν δίκαια στην επιτυχία, αφού είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στα τελειώματά τους, πετυχαίνοντας έτσι τέσσερα τέρματα. Όσο για τους γηπεδούχους του Βαγγέλη Τάχου προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά πλήρωσαν την απειρία τους δεχόμενοι δύο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και ενώ μόλις είχαν ισοφαρίσει στο ματς.
Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, σημειώνοντας πως επειδή το ματς ήταν βραδινό διεξήχθη υπό το φως των προβολέων και σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Το σκορ άνοιξε η Σκιάθος στο 10’ με την εύστοχη κεφαλιά του Βεργίνη και με το 0-1 υπέρ της, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια την ανάπαυλα.
Έντονες συγκινήσεις είχαμε στην αρχή του β’ μέρους, αφού μόλις στο 46’ ο Σουλακούδης κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 1-1. Ο Παπάρας έκανε την επέμβαση, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματός του. Όμως πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ. Στο 49’ ο Τάσος έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά και πλασάροντας με το δεξί, πέτυχε το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα έγινε και το 1-3 με ωραίο σουτ του Μπάμπα μέσα από την περιοχή. Ο Μπάμπα ήταν ο παίκτης που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του όταν στο 79’ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουτσιαρή και διαμόρφωσε με σουτ το τελικό 1-4.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιαρής, Τζέκα, Βλάχος (65’ Π. Ντάφος), Γκαμαλέτσος, Σουλακούδης, Αγριοτσόμπανος, Σεγδίτσας, Σπ. Καραπλιάγκος, Λουφόπουλος (75’ Αγγελίδης), Μουσαμπελίου, Τζίκας (75’ Μαλάμος).
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Τσικούνας (68’ Γ. Σταμέλος), Σανιδάς, Μπρέγκου, Τουρναβίτης, Θ. Σταμέλος (80’ Μπομπάι), Μπάμπα (80’ Τσάκας), Βεργίνης, Νικολαΐδης (75’ Γραμματικός), Ντ. Πρίφτι (68’ Ελμαζάι), Τάσσος.