«Διπλό» της Δήμητρας στον Πλάτανο – Η ομάδα της Ευξεινούπολης κέρδισε 2-1 τους Μυρμιδόνες

Η Δήμητρα Ευξεινούπολης πέρασε με σκορ 1-2 από το γήπεδο του Πλατάνου κόντρα στους Μυρμιδόνες και σημείωσε την 15η νίκη της στο πρωτάθλημα. Έτσι, διατηρήθηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τα γκολ για την ομάδα του Μιχάλη Ανδρωνά σημειώθηκαν με πανομοιότυπο τρόπο, δηλαδή πλασέ στην κίνηση: στο 44′ από τον Κρανά σε σέντρα του Βούλγαρη και στο 68′ από τον Αραπίτσα σε σέντρα του Καψιώτη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 87ο λεπτό με σουτ του Φαράντου ύστερα από ατομική ενέργεια και πάσα του Μακρή.
Μάλιστα μετά τη μείωση του σκορ, οι Μυρμιδόνες απείλησαν με φάουλ του Καραπτσιά στο 90′ που απέκρουσε ο Σαρρής. Είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Φαράντο, σε δύο περιπτώσεις ο Στεφανής ανέκοψε σουτ λίγο πριν καταλήξουν στο τέρμα, ενώ στο 60′ κεφαλιά του Βούλγαρη με κατεύθυνση προς την εστία, σταμάτησε σε συμπαίκτη του. Αναφορικά με την Δήμητρα, στο α’ 45λεπτο, πλασέ του Κρανά εξουδετέρωσε ο Κοντογεωργάκης, πλασέ του Βούλγαρη σε τετ-α-τετ κατέληξε άουτ, ενώ σουτ του Παπαδόπουλου έβγαλε αμυνόμενος στη γραμμή του τέρματος. Επίσης μία κεφαλιά του Θωμαΐδη από τη μικρή περιοχή έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Μετά το 0-2, ο Μπιρμπίλης αστόχησε σε φάση τετ-α-τετ.
ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Κοντογεωργάκης, Ν. Μπίνας (75′ Αράπης), Κατσαβριάς (46′ Μακρής), Μάντζαρης (65′ Καραπτσιάς), Βέργας, Βούλγαρης (60′ Ναούμ), Κ. Μπίνας, Μπούρχας, Φαράντος, Δημητρίου, Τετριμίδας.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σαρρής, Β. Τσιάτσιος, Καψιώτης (85′ Μηλιώνης), Στ. Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς (63′ Ζαντιώτης), Τιμπλαλέξης (73′ Μπιρμπίλης), Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Αραπίτσας (73′ Κακλιάς).