«Διπλό» παραμονής για τον Γ.Σ. Αλμυρού – Κέρδισε 3-0 στην Οιχαλία τον Διγενή Νεοχωρίου

«Διπλό» παραμονής πανηγύρισε χθες το απόγευμα ο Γ.Σ. Αλμυρού. Οι «κυανόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στο γήπεδο της Οιχαλίας. Κέρδισαν 3-0 τον Διγενή Νεοχωρίου και πλέον βρίσκονται στο +4 από τη γραμμή του υποβιβασμού. Τα γκολ πέτυχαν οι Βουρδάκης (12’) και Ηλιόπουλος (83’, 90’).
Εξαιρετική πορεία διαγράφει στον β’ γύρο ο ΓΣΑ. Στα τελευταία τρία ματς που έδωσε ως φιλοξενούμενος κατέκτησε ισάριθμες νίκες, ενώ «τρέχει» αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών στο πρωτάθλημα. Έτσι, έχει ανέβει στην 7η θέση του 3ου ομίλου και σιγά-σιγά απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη.

Θυμίζουμε, ότι μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο Παλαμά με 2-0, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να κερδίσουν στην Τσαριτσάνη τον Οικονόμο με 1-0, έφεραν δύο «Χ» στο «Αθανάσιος Ραγάζος» με τους Πιερικό (1-1) και Α.Ο. Σελλάνων (0-0), ενώ ακολούθησαν οι νίκες επί της Ποταμιάς στο Καρπενήσι με 3-0 και της Αταλάντης στον Αλμυρό με 2-1 και φυσικά αυτή στην Οιχαλία.
Πάντως, η χθεσινή επιτυχία για το συγκρότημα του Αλέξανδρου Κούρτογλου δεν ήλθε εύκολα. Εξάλλου, ο αντίπαλος έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για τη σωτηρία και ήταν μαχητικός. Ωστόσο, ο Γυμναστικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι πέτυχε γκολ στα πρώτα λεπτά, έκανε άψογη διαχείριση στη συνέχεια, ενώ έδωσε διαστάσεις στη νίκη του με δύο ακόμη γκολ στο τελευταίο διάστημα.
Οι «κυανόλευκοι» παρατάχθηκαν με τον Λέτσο κάτω από τα δοκάρια. Οι Στογιαννίδης και Λάμπος τοποθετήθηκαν στα άκρα της άμυνας, ενώ ο Κυριάκος με τον Παπακώστα ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Ο Αγιασιώτης με τον Καναβό έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Γαρυφαλλόπουλο μπροστά τους. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Βουρδάκης και Βαγενάς, ενώ ο Ηλιόπουλος ήταν ο σέντερ φορ.

Στο 12’ ο Ηλιόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Βουρδάκης από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο απευθείας φάουλ του Γούτσιου στο 35’ η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι Αλμυριώτες προσπάθησαν να διαφυλάξουν το προβάδισμα στην επανάληψη, ενώ «χτυπούσαν» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 65’, ο Βαγενάς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ψωμιάδη. Το 0-2 ήλθε τελικά στο 83’ μετά από σέντρα του Βουρδάκη και προβολή του Ηλιόπουλου, ενώ ο τελευταίος έγραψε και το 0-3 στο 90’ με σουτ μέσα από την περιοχή.
Διαιτητής: Μπουρουζίκας (Λάρισας).
Βοηθοί: Δεδικούσης, Ντελέζος (Λάρισας).
ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Ψωμιάδης, Δ. Τεντολούρης (58’ Διβανές), Αυγουστάτος, Γούτσιος, Μωραΐτης, Σταμέκος, Ε. Αλεξίου (89’ Κερασιώτης), Μανώλης, Α. Τεντολούρης, Δ. Αλεξίου (66’ Λαγκαδινός), Κοντογεώργος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Στογιαννίδης, Λάμπος, Κυριάκος, Παπακώστας, Αγιασιώτης (86’ Αϊδής), Βουρδάκης (91’ Δήμος), Καναβός, Γαρυφαλλόπουλος, Βαγενάς, Ηλιόπουλος (91’ Νικογιάννης)