«Διπλό» ο Θησέας στο Σέσκλο, 0-2 την Ακρόπολη

Νικηφόρο πέρασμα έκανε στο Σέσκλο ο Θησέας, επικρατώντας με 0-2 της τοπικής Ακρόπολης. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κόφφα έφτασε δίκαια στην επιτυχία παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο.

Όλα έγιναν πιο εύκολα για τους «πράσινους» της Αγριάς όταν πήραν νωρίς το προβάδισμα και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσιανάκας. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Λίτσος, με τους γηπεδούχους να εκφράζουν παράπονα για την απόφαση του διαιτητή Γ. Τασιόπουλου να δείξει την άσπρη βούλα.

Το 0-2 έγινε στο 68’. Η φάση ξεκίνησε από τον Λίτσο που έβγαλε τη σέντρα για το κεφάλι του Αλεξίου, ο Βίτσος απέκρουσε, αλλά ο Ρακής ακολουθούσε τη φάση και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Θησέας είχε και άλλες ευκαιρίες με τον Σιώμο και τον Αλαμάνη να αποτυγχάνουν δύο φορές να σκοράρουν, ενώ σε άλλη φάση πρωταγωνιστής ήταν ο Καραμανλής. Η Ακρόπολη είχε να επιδείξει τα σουτ των Δουλά και Παγώνη στην αρχή της επανάληψης. Το ένα κατέληξε άουτ και το άλλο εξουδετερώθηκε από τον Κεφαλά. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω της σωστής αποβολής του Στρούγγη στο 85’ με δεύτερη κίτρινη.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Πούλιος, Βασιλείου, Παπούλιας, Στρούγγης, Κολυμήτρας (80’ Τσούτσας), Χρυσαφόπουλος (46’ Ν. Τσουκάλης), Βαρελόπουλος, Παγώνης, Μ. Τσουκάλης (83’ Χρ. Τσιαμήτας), Ίμπρα (15’ λ.τρ. Δουλάς).

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος (80’ Μίχος), Κουκουτής (80’ Χαλκιάς), Ιακωβίδης, Ρακής, Αλεξίου, Καραμανλής, Τσιανάκας, Αλαμάνης (69’ Μέρο), Σιώμος (60’ Σιμιτζής), Αλμασίδης (69’ Χατζητρακόσιας).