«Διπλό» με κατάθεση ψυχής και απίστευτο γκολ του Βλάχου – Ο Ολυμπιακός νίκησε 0-1 τον Ατρόμητο Παλ. με 10 παίκτες

Ιδανική αρχή έκανε στα μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν παλικαρίσιο «διπλό» στην έδρα του Ατρομήτου Παλαμά με 1-0. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε με φοβερή κεφαλιά ο Βλάχος στο 69’ και ενώ οι Βολιώτες έπαιζαν με 10 παίκτες από το τέλος του α’ ημιχρόνου μετά την αυστηρή αποβολή του Ζέρη.

Πριν την έναρξη του μίνι πρωταθλήματος των πρωταθλητών ΕΠΣ ο Ολυμπιακός έψαχνε μία εκτός έδρας νίκη και τη βρήκε άμεσα «αλώνοντας» το γήπεδο του Παλαμά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση. Κατέθεσαν και την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο, μη επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν σε όλο το β’ ημίχρονο.
Η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών ενισχύθηκε ηθικά και από 200 και πλέον εκδρομείς από τον Βόλο. Οι φίλοι του Ολυμπιακού δεν σταμάτησαν λεπτό να ενισχύουν με φωνές και τραγούδια τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας κερδίζοντας και αυτοί με τη σειρά τους την ιδιότυπη «μάχη» της κερκίδας.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Στέλιος Αρσένος επέλεξε το ακόλουθο αρχικό σχήμα: Τερματοφύλακα τον Σιδεράκη, δεξιό οπισθοφύλακα τον Κακάμη και αριστερό τον Καμπέρη, ενώ οι Παπακώστας και Γκαλίτσιος συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Οικονόμου, Κυρίτσης, Ζέρης. Ο Ματέα με τον Νούσιο επιχειρούσαν από τις δύο πτέρυγες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ ο Βλάχος αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.
Ο Σέττος που είχε χτυπήσει στον τελικό του Κυπέλλου με τον Πύρασο έμεινε στον πάγκο και χρησιμοποιήθηκε μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ στην αποστολή χωρίς να αγωνιστούν ήταν οι Τασιούλης και Κούλπας. Ο πρώτος επανέρχεται σιγά-σιγά, αφού έχασε έδαφος υπηρετώντας τη στρατιωτική του θητεία. Για τον δεύτερο και μόνο η παρουσία του αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη μια και είχε γίνει γνωστό ότι δεν θα ήταν καθόλου διαθέσιμος στα μπαράζ λόγω της εκπαίδευσής του στη Δικαστική Αστυνομία.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν την πρώτη τελική με τον Βλάχο στο 8’ να μη βρίσκει στόχο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν τα σουτ των Κουσκουνά στο 23’ και Μυργιώτη στο 42’ που εξουδετέρωσε ο Σιδεράκης, σε ένα α’ ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις. Όμως μία απόφαση του Γιαννιώτη ρέφερι Χατζηπαναγιώτου άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες. Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα «κιτρίνισε» δύο φορές τον Ζέρη και τον απέβαλε. Η πρώτη κάρτα ήταν για διαμαρτυρία και η δεύτερη στο 45’+2’ γιατί ο παίκτης του Ολυμπιακού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς άδεια. Πάντως, ο Ζέρης δεν είχε ξεπεράσει τα όρια στη διαμαρτυρία του, ώστε να δεχθεί την πρώτη κάρτα, ενώ για την δεύτερη ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητά του.

«Έτρωγαν σίδερα»
οι Βολιώτες στο β’ μέρος
Θα περίμενε κανείς να επηρεαστεί αρνητικά ο Ολυμπιακός στην επανάληψη, αλλά αυτό δεν συνέβη. Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου πείσμωσαν. «Έτρωγαν σίδερα» στον αγωνιστικό χώρο διεκδικώντας με πάθος κάθε μπάλα.
Οι προθέσεις των «ερυθρολεύκων» φάνηκαν από το 46ο λεπτό όταν ο Οικονόμου σέντραρε και ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα Καραμάνη να μπλοκάρει. Πολύ καλή ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 63’. Ο Παπακώστας σέντραρε από τα δεξιά και ο Αναστασίου με κεφαλιά παραλίγο να σκοράρει, αλλά ο Καραμάνης παραχώρησε κόρνερ διώχνοντας εντυπωσιακά με το ένα χέρι.
Ο Ολυμπιακός έπαιζε θαρραλέα και στο 69 βρήκε το γκολ. Ο Οικονόμου πιεζόμενος από τρεις αντιπάλους, τροφοδότησε τον Αναστασίου με τακουνάκι. Αυτος έκανε βαθιά μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου και ο Βλάχος «νικώντας» κατά κράτος στον αέρα τον εξερχόμενο Καραμάνη, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1. Ήταν ένα πολύ ωραίο γκολ που έφερε την… υπογραφή του σέντερ φορ των «ερυθρολεύκων».
Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 74’ με το διαγώνιο σουτ του Οικονόμου και με τον δεξιό μπακ του Ατρομήτου Πολύζο να διώχνει μπροστά από το τέρμα του. Ένα ακόμη σουτ του Σκοπελίτη στο 82’ μπλόκαρε ο Καραμάνης.
Στο 88’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση. Το εκτέλεσε απευθείας ο Μπλατσέρης και η μπάλα είχε τροχιά προς το τέρμα. Ωστόσο, βρέθηκε στην πορεία της ο Παπακώστας και έδιωξε με το κεφάλι. Ένα λεπτά αργότερα ο Κουσκουνάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε διότι ο έμπειρος φορ ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο βοηθός Πασιάς σήκωσε άμεσα το σημαιάκι του και ο διαιτητής Χατζηπαναγιώτου έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και αυτό είχε ως συνέπεια την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του προπονητή τους Γιάννη Μπουρνάκα.
Με τη λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού κατευθύνθηκαν στην κερκίδα που ήταν οι φίλαθλοι της ομάδας και πανηγύρισαν όλοι μαζί τη μεγάλη επιτυχία. Το πρώτο βήμα για την άνοδο έγινε και πλέον αύριο Τετάρτη οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να κάνουν το επόμενο. Θα υποδεχθούν τη Μαλεσίνα με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα τους φέρει πιο κοντά στον μεγάλο τους στόχο.
Διαιτητής: Χατζηπαναγιώτου (Ηπείρου).
Βοηθοί: Πασιάς, Διαμαντόπουλος (Ηπείρου).
Κόκκινη: 45’+2’ Ζέρης (δεύτερη κίτρινη).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΛ.: Καραμάνης, Πολύζος (83’ Καράβας), Tεντολούρης (81’ Ξέρας), Λιλολάρι, Ισούφης, Παπαδημητρίου (46’ Λόζος), Μπλατσέρης, Μπιτέλης (81’ Ρέψης), Κουσκουνάς, Μυργιώτης (81’ Τζέκος), Αναγνώπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Κακάμης (45’ λ.τρ. Αναστασίου), Καμπέρης, Παπακώστας, Γκαλίτσιος, Οικονόμου, Ματέα (81’ Σκοπελίτης), Κυρίτσης, Βλάχος (81’ Σέττος), Ζέρης, Νούσιος (46’ Παπαϊωάννου).

Νίκες για Μαλεσίνα
και Ανθούπολη
Μαζί με τον Ολυμπιακό, με το «δεξί» μπήκαν στα μπαράζ ανόδου η Μαλεσίνα και η Ανθούπολη. Η πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Φθιώτιδας συνέτριψε 5-0 τον ΠΑΟΚ Κοίλων εντός έδρας, ενώ η ομάδα του νομού Λάρισας κέρδισε μέσα στην Καλαμπάκα τα Μετέωρα με 0-3. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο:
Ατρόμητος Παλ.-Ολυμπιακός 0-1