Διπλή βολιώτικη επιτυχία στο στίβο με Φιλιππίδη και Καρακατσάνη

fff

Ο Βόλος είχε την τιμητική του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου, που πραγματοποιήθηκε χθες στο ΟΑΚΑ. Ο κατά το ήμισυ Βολιώτης Κώστας Φιλιππίδης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο ύψος, ενώ η συμπολίτισσά μας Αναστασία Καρακατσάνη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στα 5 χιλιόμετρα.
Οι κορυφαίοι Έλληνες αθλητές έκαναν το πέρασμα τους από το Ολυμπιακό Στάδιο και κάποιοι από αυτούς, κατάφεραν να το συνδυάσουν με εξαιρετικές επιδόσεις. Ένας από αυτούς ο Κώστας Φιλιππίδης, που μπορεί να μην κατάφερε να κάνει πανελλήνια επίδοση, όμως, με άλμα στα 5,82 μ. βελτίωσε το δικό του ρεκόρ αγώνων (5,80 μ.). Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στο επί κοντώ έκανε μια άκυρη προσπάθεια στα 5,42 μ. και συνέχισε δίχως λάθη στα 5,52 μ., 5,72 μ. και 5,82 μέτρα. Στη συνέχεια ο Φιλιππίδης τοποθέτησε τον πήχη σταν 5,92 μ., προκειμένου να πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ, όμως, δεν τα κατάφερε.
«Προσπάθησα να κάνω ρεκόρ, όμως, δυστυχώς ο προπονητής μου δεν μπορούσε να βλέπει τα πατήματα μου, καθώς λόγω του δεύτερου στρώματος, που ήταν δίπλα. Εκανα ρεκόρ αγώνων και αυτό είναι σημαντικό”, είπε ο Φιλιππίδης, που θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στις 31 του μηνός στο Σλάντερς της Ιταλίας. Δεύτερος με 5,42 μ. ήταν ο Δημήτρης Πατσουκάκης, στον πρώτο του αγώνα στη σεζόν, εξαιτίας του προβλήματος τραυματισμού. Η τριάδα έκλεισε με τον Κύπριο Νίκανδρο Στυλιανού με 5,32 μέτρα.
Περίφημα τα πήγε και η Αναστασία Καρακατσάνη. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια επιβεβαίωσε την κυριαρχία της εντός των συνόρων κερδίζοντας με ευκολία την κούρσα των 5 χιλιομέτρων. Η αθλήτρια του Γ.Σ. Τρικάλων ήταν εντυπωσιακή, πράγμα που αποδεικνύει το γεγονός ότι λίγο έλειψε να… ντουμπλάρει τις αθλήτριες που είχαν μείνει στις τελευταίες θέσεις. Έτσι ανέβηκε για μια ακόμη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου φανερώνοντας το πλούσιο ταλέντο της.
Από κει και πέρα στη χθεσινή ημέρα ο Λούης Τσάτουμας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρώτη θέση στο μήκος ανδρών, με τον Μίλτο Τεντόγλου να παραλαμβάνει το χάλκινο στο ίδιο αγώνισμα και να το επιστρέφει… Το… στιγμιαίο λάθος στην απονομή προέκυψε διότι ο 17χρονος προσγειώθηκε στα 7.73μ., ενώ ο Μιχάλης Μερτζανίδης, στον οποίο τελικά πήγε το χάλκινο μετάλλιο 7.70μ. Όμως, ο Τεντόγλου ανήκει στους παίδες και δεν έχει δικαίωμα να αγωνίζεται στην κατηγορία ανδρών. Έτσι κατεβαίνοντας από το βάθρο έκανε ο ίδιος την απονομή στον αθλητή του Ολυμπιακού και εκείνος παρέλαβε αμέσως μετά το χρυσό στην απονομή των νέων (σημειώνεται ότι το πρωτάθλημα νέων και ανδρών έγινε παράλληλα).
Η Μαρία Μπελιμπασάκη πρόσθεσε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στο παλμαρέ της. Μετά την πρωτιά της πρώτης ημέρας στα 100μ. η Κρητικιά πρωταθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση στα 200 μ. με 23.12 ισοφαρίζοντας το ατομικό της ρεκόρ. Στη δεύτερη ακολούθησε η Ανδριάνα Φέρρα με 23.61 και την τρίτη η Κορίνα Πολίτη με 24.88.
Δεύτερος αγώνας μέσα σε μερικές ώρες για Στεφανίδη και Κυριακοπούλου που μετά την κόντρα τους στο Diamond League αναμετρήθηκαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, με την πρώτη να είναι εκείνη που επικράτησε με άλμα στα 4,65μ ενώ η δεύτερη έμεινε πέντε εκατοστά πίσω της. Αυτή ήταν η «παρθενική» νίκη για τη Στεφανίδη.
Την επίδοση που θα ήθελε να κάνει δύο μήνες πριν, σημείωσε η Ηλιάνα Κοροσίδου στον τελικό της σφυροβολία. Η κορυφαία αθλήτρια έστειλε τη σφύρα στα 66,47 μ. και άφησε στην ιστορία το 65,34 μ., που είχε πετύχει πέρυσι στη Θεσσαλονίκη.
Την 11η νίκη της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ελενα Φιλάνδρα στα 800 μέτρα. Η έμπειρη αθλήτρια διένυσε την απόσταση σε 2.07.83, μπροστά από την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου και την Αναστασία Μαρινάκου. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Ανδρέας Δημητράκης κατέκτησε την ένατη του νίκη σε πανελλήνιο πρωτάθλημα με 1.50.91. Ενα σπρώξιμο 450 μ. πριν το φινάλε είχε ως συνάπεια να πέσουν ο Χρήστος Κοτίτσας και ο Κώστας Νακόπουλος και να χάσουν φυσικά την ευκαιρία για μια καλή παρουσία.
Ο Λυκούργος Τσάκωνας έκανε αυτό που ήδη είχε ανακοινώσει από το απόγευμα του Σαββάτου, ολοκλήρωσε δηλαδή με νίκη την παρουσία του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με 20.71. Η Μαρία Μπελιμπασάκη ήταν νικήτρια στα 200 μ. με 23.12, όσο και το ατομικό της ρεκόρ και έδειξε στη σωστή τροχιά ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Η αθλήτρια του Μιχάλη Γονιοτάκη έκανε το νταμπλ, αφού ήταν νικήτρια και στα 100 μέτρα. Η Ανδριάνα Φέρρα ήταν δεύτερη με 23.61.