Δικαιώθηκε έστω και στα πέναλτι – Η Νίκη απέκλεισε τον Μακεδονικό Φούφα με 4-2 στο Κύπελλο

Υπέρτερη του Μακεδονικού Φούφα ήταν η Νίκη και πήρε δίκαια την πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας. Ωστόσο χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να τα καταφέρει όπου επικράτησε με 4-2, με τον νεαρό Κ. Παπαδόπουλο να αποκρούει δύο εκτελέσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8’ με τον Καλογιαννίδη για να ισοφαρίσει στο 14’ ο Βουκομάνοβιτς. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες λόγω αποβολής των Ντινιωτάκη και Χάιτα (102’).
Σύστημα 4-3-3 επέλεξε ο Φάντζιο Μπούις. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κ. Παπαδόπουλος έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μετούσι, Λάιο, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Αμυντικός χαφ ήταν ο Μέτσε με εσωτερικούς μέσους τους Ιορδανίδη και Φάμπιο. Στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Βουρδάκης (δεξιά), Δωματάς (αριστερά) και Βουκομάνοβιτς (σέντερ φορ).

Και τα δύο γκολ στο α’ ημίχρονο

Η Νίκη ήταν εκείνη που επισκέφθηκε πρώτη με επικίνδυνες διαθέσεις τα αντίπαλα καρέ. Ο Μέτσε είδε την κίνηση του Βουρδάκη και προσπάθησε να τον τροφοδοτήσει, αλλά ο Γ. Μπίντσης βγήκε και «καθάρισε» τη φάση.
Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να αξιοποιήσουν την παρθενική τους τελική προσπάθεια. Ήταν το 8’ όταν ο Καλογιαννίδης χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα βρήκε τον χρόνο να εξαπολύσει βολέ με το αριστερό και να ανοίξει το σκορ (1-0).

Η αντίδραση της βολιώτικης ομάδας ήταν άμεση. Στο 11’ ο Μέτσε δοκίμασε το πόδι του χωρίς επιτυχία, αλλά στο 14’ το γκολ ήρθε για τη Νίκη. Ο Δωματάς εκτέλεσε φάουλ, ο Γ. Μπίντσης δεν μπόρεσε να διώξει με γροθιές, με την μπάλα να φτάνει στον Βουκομάνοβιτς. Ο Σέρβος σέντερ φορ στόπαρε την μπάλα και με δυνατό σουτ τίναξε τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ τόνωσε το ηθικό των «κυανολεύκων» που έψαξαν για το δεύτερο τέρμα. Στο 20’ ο Ιορδανίδης σούταρε στην αγκαλιά του Γ. Μπίντση, ο οποίος ενήργησε σωτήρια για την ομάδα του και στο 24’. Μετά από μπαλιά ακριβείας του Βουρδάκη, ο Μέτσε έπιασε απευθείας το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού ήταν καλά τοποθετημένος και απέκρουσε.

Στο 28’ ήταν η σειρά του Δωματά να βγάλει σέντρα, αλλά ο Φάμπιο για λίγο δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά από κοντά. Η τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο 33’ για τη Νίκη. Εντυπωσιακή ενέργεια του Βουρδάκη, ο οποίος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μέτσε, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Επίσης στο 36’ ο Θ. Παπαδόπουλος πραγματοποίησε σέντρα σουτ, η οποία κατέληξε άουτ.

Πάντως το πρώτο μέρος έκλεισε με μια καλή στιγμή για το συγκρότημα του Φούφα. Ο Μαυροματίδης βρέθηκε αμαρκάριστος, όπως και ο Καλογιαννίδης στη φάση του γκολ, και σούταρε, αλλά δεν βρήκε εστία.

Πολλές ευκαιρίες στο β’ η Νίκη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των φιλοξενουμένων. Χαρακτηριστική η φάση του 53’ όταν έπειτα από σφάλμα του Λάιου ο Μαυροματίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κ. Παπαδόπουλος έπεσε στα πόδια του και γλίτωσε την ομάδα του από τον κίνδυνο.

Νέο λάθος από τον Ιορδανίδη αυτή τη φορά στο 57’. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Χάιτα να βρεθεί σε θέση βολής, αλλά οι Ιορδανίδης και Μετούσι πρόλαβαν να τον κλείσουν διευκολύνοντας το έργο του Κ. Παπαδόπουλου που «καθάρισε» τη φάση.

Μετά το 60’ οι παίκτες του Φάντζιο Μπούις συνήλθαν και ανέλαβαν την πρωτοβουλία. Στο 63’ ο Καρτσαμπάς δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά, ενώ στο 65’ ο ίδιος παίκτης ξεκίνησε την επίθεση από την άμυνα και πέρασε ωραία πάσα για τον Θ. Παπαδόπουλο. Ο 31χρονος αριστερός μπακ έβγαλε αμέσως τη σέντρα, αλλά το απευθείας σουτ του Δωματά ήταν απελπιστικά άστοχο.

Νέα σπουδαία φάση για τη Νίκη στο 69’. Ο Φάμπιο έκανε το πλασέ κι ενώ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, ο Χαραλαμπίδης που βρισκόταν πάνω στη γραμμή απομάκρυνε.

Στο 80’ ο Φάμπιο πέρασε για τον Θ. Παπαδόπουλο, που εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα, αλλά ο Γ. Μπίντσης έπεσε και μπλόκαρε.

Στο 90’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πρώτο τους κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο για εκείνους. Η βολιώτικη ομάδα βγήκε γρήγορα στην κόντρα με πολύ καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Βουκομάνοβιτς άνοιξε το κοντρόλ, με συνέπεια να χαθεί η ευκαιρία για τη Νίκη.

Πάντως και ο Μακεδονικός θα μπορούσε να σκοράρει στο 93’, όταν έγινε μια φάση διαρκείας μέσα στα «κυανόλευκα» καρέ. Τελικά ο Φάμπιο, που είχε οπισθοχωρήσει, έδωσε τη λύση απομακρύνοντας τον κίνδυνο που πήγαινε να διαγραφεί για την εστία της ομάδας του. Έτσι το 1-1 ήταν το σκορ του 90λεπτου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Πρωταγωνιστής στα πέναλτι ο νεαρός Κ. Παπαδόπουλος

Με μια πολύ καλή στιγμή για το συγκρότημα του Φούφα άρχισε η παράταση. Ο Χάιτας βρήκε τον τρόπο να σουτάρει, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Νίκη ανταπέδωσε τις ευκαιρίες στο 95’. Ο Ντινιωτάκης έκανε εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και σούταρε άστοχα. Ωστόσο ο νεαρός εξτρέμ θα μπορούσε να είχε τροφοδοτήσει τον Βουκομάνοβιτς που βρισκόταν αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι.

Στο επόμενο λεπτό (96’) ο Φάμπιο ανέβασε τον Μετούσι, ο οποίος πραγματοποίησε σέντρα και ο Βουκομάνοβιτς έπιασε κεφαλιά. Ωστόσο ο Γ. Μπίντσης με διπλή προσπάθεια εξουδετέρωσε τον κίνδυνο. Ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού ενήργησε σωστά και σε σουτ του Αναστασίου στο 98’.

Τα αίματα άναψαν στο 102’. Ο Ντινιωτάκης δέχθηκε πολύ σκληρό μαρκάρισμα από τον Χάιτα προκαλώντας την αντίδραση του εξτρέμ της Νίκης. Οι δύο παίκτες συνεπλάκησαν μεταξύ τους, με συνέπεια ο κ. Σιδηρόπουλος να τους δείξει την άγουσα για τα αποδυτήρια αποβάλλοντάς τους με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από το συμβάν αυτό και έπειτα, το ματς απέκτησε σκληρότητα. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, καθώς και οι δύο «μονομάχοι» ήθελαν πολύ την πρόκριση για τη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης ο Μέτσε θέλησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο πορτιέρο από μακρινή απόσταση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Επίσης στο 108’ ο νεοεισελθών Καντούτσης κέρδισε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας, γεγονός που επέτρεψε στον Γ. Μπίντση να μπλοκάρει.

Νέα καλή φάση για τη Νίκη στο 109’. Ο Αναστασίου επιχείρησε συρτό διαγώνιο σουτ, το οποίο έφυγε λίγο άουτ. Μάλιστα στην πορεία της μπάλας πήγε να παρεμβληθεί ο Βουκομάνοβιτς, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Ο Αναστασίου πρωταγωνίστησε και στη φάση του 116’, όταν έπιασε νέο σουτ αλλά και πάλι εκτός εστίας.

Στο τέλος οι «κυανόλευκοι» πίεσαν τους γηπεδούχους, αλλά δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν σπαταλώντας δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης «φλέρταραν» με το γκολ όταν ο Θ. Παπαδόπουλος έβγαλε συρτή σέντρα, αλλά δεν μπόρεσαν από κοντά να προωθήσουν την μπάλα στα δίχτυα οι Φάμπιο και Βουκομάνοβιτς.

Ακόμη σπουδαιότερη ήταν η φάση του 122’. Ο Παπαδήμας έκανε εξαιρετική κούρσα από τα δεξιά και γύρισε για τον Αναστασίου. Ο Βολιώτης επιθετικός πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Καρτσαμπάς για λίγο δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα, με τους ανθρώπους της Νίκης «να τραβούν τα μαλλιά τους» μην πιστεύοντας την τεράστια ευκαιρία που χάθηκε…

Επομένως οι δύο «μονομάχοι» έλυσαν τη διαφορά τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Κώστας Παπαδόπουλος αποκρούοντας δύο πέναλτι. Αυτό σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των ποδοσφαιριστών του Φάντζιο Μπούις έστειλαν τη Νίκη στη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η διαδικασία των πέναλτι ήταν η παρακάτω: Καρτσαμπάς (0-1), Τοπάλης (απέκρουσε ο Κ. Παπαδόπουλος και μετά δοκάρι), Μέτσε (0-2), Μαυροματίδης (απέκρουσε ο Κ. Παπαδόπουλος), Φάμπιο (0-3), Τακίδης (1-3), Θ. Παπαδόπουλος (απέκρουσε ο Γ. Μπίντσης), Τζουβάρας (2-3), Αναστασίου (2-4)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Πέλλας)

Βοηθοί: Δεμερτζής, Ταγκαλίδης (Πέλλας)

Κίτρινες: Τοπάλης – Βουρδάκης, Βουκομάνοβιτς, Παπαδήμας

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ: Γ. Μπίντσης, Φωτιάδης, Χαραλαμπίδης, Τακίδης,, Σιδηρόπουλος (112’ λ.τρ. Κοπατσάρης), Τζουβάρας, Ματούλας (74’ Δούφας), Καλογιαννίδης (49’ Μόσχος), Χάιτας, Τοπάλης, Μαυροματίδης.

ΝΙΚΗ: Κ. Παπαδόπουλος, Μετούσι (106’ Καντούτσης), Θ. Παπαδόπουλος, Λάιος, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ιορδανίδης (115’ λ.τρ. Παπαδήμας), Φάμπιο, Βουρδάκης (68’ Ντινιωτάκης), Δωματάς (76’ Αναστασίου), Βουκομάνοβιτς.