Δίκαιη ισοπαλία στο παιχνίδι Πύρασος-Αίας

Πύρασος και Αίας Σούρπης συναντήθηκαν στη Νέα Αγχίαλο σε ένα παιχνίδι στο οποίο το θέαμα ήταν μέτριο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές και το τελικό 0-0 ήταν το φυσικό επακόλουθο.

Για τους γηπεδούχους, μία σέντρα του Στεργίου στο 17’ κόπηκε από τον Ξηροκώστα, για να ακολουθήσει σουτ του Μπουμπούκη που εξουδετέρωσε ο Γκόγκος. Στο επόμενο λεπτό ο Φουρκιώτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά γλίστρησε και δεν ολοκλήρωσε αυτό που ήθελε να κάνει. Ο Αίας είχε να επιδείξει σε όλο το πρώτο μέρος ένα σουτ του Δημητρίου στο 38’ το οποίο δεν αιφνιδίασε τον Τάσο, αφού έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

Στην επανάληψη πρώτος απείλησε ο Αίας με τον Μακανίκα. Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Παπουτσή, ενώ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημητρίου μπλόκαρε τη μπάλα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Ο Πύρασος είχε τη δική του καλή στιγμή στο β’ μέρος. Ήταν στο 65ο λεπτό ό Μπουμπούκης έκανε το γύρισμα και ο Θεοδωρόπουλος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μπροστά στο τέρμα.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Χριστοδούλου, Μπούτλας (64’Παπαδογεώργος), Διαμαντένιας, Μπασδάνης, Τσιότρας, Θεοδωρόπουλος (85’ Νίνος), Ροτζέριο, Φουρκιώτης, Μπουμπούκης, Στεργίου (54’ Λουκάι).

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος (52’ Παπουτσής), Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας, Στεφανής, Φαράντος, Μπιρτσάι, Κομπούρας (63’ Πιτσάβας), Δημητρίου, Μακανίκας (88’ Κωστούλας), Κατσαβριάς (88’ Χριστέλος).