Διέπρεψαν Λιβογιάννης, Τσιονάρας, Στάμου

Πρωταθλητής για το 2016-2017 αναδείχθηκε ο Γλαύκος Περιστερίου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών και προαγωνιστικών ηλικιών της τεχνικής κολύμβησης, με τη δεύτερη θέση να παίρνει ο Ναυτικός Όμιλος Χανιών και την τρίτη θέση να κατακτούν τα Δελφίνια Περιστερίου. Στην κατηγορία των προαγωνιστικών υπήρξε ισοβαθμία του Γλαύκου Περιστερίου με τον Ποσειδώνα Ληξουρίου.

Επιπλέον, δύο πανελλήνια ρεκόρ μας επιφύλασσε η τελευταία ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος κατηγοριών και προαγωνιστικών ηλικιών της τεχνικής κολύμβησης που διεξαγόταν στο Δημοτικό κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου το τριήμερο 13-16 Ιουλίου.

Το πρώτο πανελλήνιο ρεκόρ σημειώθηκε από τον Κωνσταντίνο Λιβογιάννη, με τον αθλητή του ΝΟΒΑ να κάνει χρόνο 3:36.74 στο αγώνισμα των 400 μέτρων διπλά πέδιλα στην κατηγορία των εφήβων. Το βάθρο πλαισίωσαν ο Κωνσταντίνος Τσιάβος του Χαϊδαρίου με επίδοση 3:38.93 και ο Ιωάννης Τζιόρας του Κ.Ο. Ιωαννίνων με χρόνο 3:43.54.

Ο Βαγγέλης Τσιονάρας των Δελφινιών Βόλου ήταν αυτός που πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα των 200μ. διπλά πέδιλα στην κατηγορία των παμπαίδων Α, σταματώντας το χρονόμετρο σε 1:54.79. Ο Βολιώτης αθλητής είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Ιωάννης Κυριακάκης με χρόνο 2:05.70 και στο τρίτο σκαλί ανέβηκε ο Ιάσων Χίνος με χρόνο 2:07.69. Αυτό ήταν το δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ που πετυχαίνει στους αγώνες, καθώς είχε σημειώσει πανελλήνιο ρεκόρ παμπαίδων Α και στο αγώνισμα των 400μ. διπλά πέδιλα κάνοντας επίδοση 4:04.96.

Ο Βαγγέλης Τσιονάρας

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και η Ελευθερία Στάμου του Ολυμπιακού Βόλου στα 400μ. διπλά πέδιλα κορασίδων με επίδοση 3:59.02.

Κατά τη διάρκεια των αγώνων σημειώθηκαν συνολικά εννέα πανελλήνια ρεκόρ με τους αθλητές της τεχνικής κολύμβησης να δείχνουν την καλή δουλειά που γίνετε από τους προπονητές τους.

Εντυπωσιακή εμφάνιση για άλλη μια φορά έκανε ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης του ΝΟΒΑ, ο οποίος κατέκτησε, άλλα δύο χρυσά μετάλλια (είχε κερδίσει το χρυσό και στα 200μ. διπλά πέδιλα εφήβων). Ήταν πρώτος στα 100μ. διπλά πέδιλα εφήβων με χρόνο 00.45.47, ενώ πρώτευσε και στα 400μ. διπλά πέδιλα εφήβων με χρόνο 03.36.74.

Στα 50μ. διπλά πέδιλα στην κατηγορία προαγωνιστική κορίτσια η Ναταλία Τσιδώνη του Ολυμπιακού Βόλου ήταν πρώτη με χρόνο 00.26.29.

Στα 50μ. διπλά πέδιλα στην κατηγορία προαγωνιστική αγόρια ο Νικόλαος Λύτρας του Ολυμπιακού Βόλου ήταν δεύτερος με χρόνο 00.27.22.

Στα 200μ. διπλά πέδιλα στην κατηγορία παγκορασίδων η Αικατερίνη-Χριστίνα Φωκά του ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέλαβε την 3η θέση με χρόνο 02.10.85.

Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν οι Βολιώτες αθλητές και αθλήτριες την 2η και 3η μέρα των αγώνων: