Διαφορά ποιότητας και ετοιμότητας στο φιλικό Βόλος-Νίκη (photos)

Πιο ποιοτικός και πιο έτοιμος από τη Νίκη εμφανίστηκε ο Βόλος, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 σε φιλικό στο Πανθεσσαλικό. Σκόρερ για τους «κυανέρυθρους» οι Μπαρτόλο (19’) και Νίνης (57’) απέναντι στους «κυανόλευκους», που ήταν αξιόμαχοι και έδειξαν καλά στοιχεία.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες

Μία βασική απουσία είχε να αντιμετωπίσει ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ για το σημερινό ματς, καθώς ο Φαν Βέερτ είναι τραυματίας και κατά συνέπεια αποκλείστηκε από την αποστολή.

Ο Ισπανός δεν αποχωρίστηκε το αγαπημένο του 4-3-3 παρατάσσοντας την ομάδα του ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Κότνικ έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο και Φεράρι. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Τσοκάνης με εσωτερικούς μέσους τους Νίνη και Φερνάντες. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Βοϊτκόφσκι (δεξιά), Μπαρτόλο (αριστερά) και Ροσέρο (κορυφή).

Στην αντίπερα όχθη ο Αλέκος Βοσνιάδης δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Γιώργο Μπάλλα και Θάνο Κυρίτση, ενώ ο νεοαποκτηθείς Χοσέτε Μιράντα ακόμη δεν έχει ενσωματωθεί στη νέα του ομάδα.

Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Πάνος (δεξιά), Τζοβάρας (αριστερά), Ανδρέου και Γρομητσάρης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (στον άξονα), Κάσσος και Βλαχομήτρος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Γκαρσία να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Ροχάνο, ο οποίος ήταν ο βασικός προωθημένος.

Φοβερό γκολ από Μπαρτόλο
Ως ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας και με ιδιαίτερη ποιότητα ο Βόλος θέλησε εξ αρχής να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι παίκτες του είχαν την μπάλα στην κατοχή τους στα πρώτα λεπτά αναζητώντας το κενό στην αντίπαλη οπισθοφυλακή. Από την άλλη μεριά η Νίκη επέτρεψε στον αντίπαλο να κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά μαρκάροντας ψηλά θέλησε να του κάνει τη… ζωή δύσκολη.

Το συγκρότημα του Γκιγέρμο Αμπασκάλ ήταν αυτό που επισκέφθηκε πρώτο με… εχθρικές διαθέσεις τα αντίπαλα καρέ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού σουτ του Βοϊτκόφσκι μπλοκαρίστηκε στον Τζοβάρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή έπειτα από γύρισμα του Φερνάντες. Επίσης στο 7’ ο Μπαρτόλο έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο διευκολύνοντας το έργο του Μπάγιτς.

Στο 10’ η Νίκη είχε την πρώτη καλή της στιγμή. Μετά από ομαδική προσπάθεια ο Γκαρσία σούταρε. Η μπάλα κόντραρε στον Ρομέρο και έφτασε στον Τζοβάρα, που σέντραρε, αλλά ο Βλαχομήτρος για λίγο απέτυχε να πιάσει κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Επίσης στο 16’ ο Παναγιωτίδης γύρισε από αριστερά και ο Πουρίτα πρόλαβε τον Βλαχομήτρο παραχωρώντας κόρνερ.

Και πάνω που οι «κυανόλευκοι» έδειχναν να ανεβαίνουν ο Βόλος πέτυχε ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα. Στο 19’ ο Μπαρτόλο πήρε την μπάλα στην αριστερή γωνία της περιοχής και με φοβερό σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Μπάγιτς στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του (1-0). Ήταν γκολ όχι μόνο σπάνιας ομορφιάς αλλά και δύσκολο σε εκτέλεση. Κι αυτό γιατί ο Μπαρτόλο σούταρε χωρίς φόρα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να δώσει δύναμη στην μπάλα και να την κατευθύνει εκεί όπου ήταν αδύνατο να αντιδράσει ο αντίπαλος πορτιέρο.

Το τέρμα φάνηκε να ρίχνει την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Αλέκου Βοσνιάδη, που δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Το πρέσινγκ των «κυανέρυθρων» ήταν έντονο και τις περισσότερες φορές αποδοτικό.

Παρόλα αυτά στο 25’ ο Τζοβάρας «έκρυψε» την μπάλα απέναντι στον Πουρίτα και σέντραρε, όμως ο Κότνικ έκανε έγκαιρη έξοδο μπλοκάροντας πάνω από το κεφάλι του Ροχάνο. Στο 30’ ήταν η σειρά των τυπικά γηπεδούχων να βγουν στην επίθεση με ωραίο τρόπο και με τον Φερνάντες να στρώνει στον Φεράρι, ο οποίος όμως αστόχησε, αν και είχε ανοικτό οπτικό πεδίο μπροστά στον Μπάγιτς.

Το «κυανόλευκο» πρέσινγκ απέδωσε στο 39’ όταν ο Γκαρσία έκλεψε την μπάλα από τον Γκρίλο. Ωστόσο καθυστέρησε να δώσει στον Ροχάνο που ανοιγόταν μόνος προς την αντίπαλη περιοχή, με συνέπεια ο 33χρονος μέσος να χάσει την μπάλα και μαζί την ευκαιρία να δημιουργήσει κάτι καλό για την ομάδα του.

Σκόραρε ο Νίνης, είχε φάσεις και η Νίκη
Με νέα πρόσωπα μπήκαν οι δύο «μονομάχοι» στο β’ ημίχρονο. Κλέιμαν και Γκιουλέν αντικατέστησαν τους Κότνικ και Ρομέρο , ενώ από την άλλη πλευρά Αποστολίδης και Αλιατίδης πήραν τη θέση των Μπάγιτς και Γρομητσάρη αντίστοιχα.

Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο στο 48’. Ο Πουρίτα γύρισε για τον Γκιουλέν που αστόχησε από τη μικρή περιοχή. Η Νίκη ανταπέδωσε στο 56’ όταν ο Γκαρσία ντρίμπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του και επιχείρησε σέντρα-σουτ, την οποία εξουδετέρωσε ο Κλέιμαν.

Στο επόμενο λεπτό ο Βόλος διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Νίνης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, η μπάλα «τρύπησε» τα χέρια του Αποστολίδη και «αναπαύτηκε» στη δεξιά του γωνία (2-0).

Το δεύτερο γκολ αφενός και η έναρξη του πρωταθλήματος την επόμενη Κυριακή αφετέρου έκαναν τους παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ να κατεβάσουν ταχύτητα. Από την άλλη μεριά ο κ. Βοσνιάδης έκανε αρκετές αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στον πάγκο.

Ένας από τους νεοεισελθόντες της Νίκης πρωταγωνίστησε στη φάση του 68’. Ο λόγος για τον Τζιώρα που σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε πάνω από την εστία (κόρνερ). Επίσης στο 78’ ο Βασιλείου «άδειασε» δύο αντιπάλους αλλά το σουτ που πήγε να κάνει κοντραρίστηκε στον Γκιουλέν.

Μ’ έναν σπάνιο τρόπο πήγαν να σκοράρουν οι «κυανόλευκοι» στο 82’. Ο Βασιλείου εκτέλεσε με πολύ φάλτσο ένα κόρνερ, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, αλλά ο Γκιουλέν, που βρισκόταν προ της γραμμής, απομάκρυνε τον κίνδυνο που πήγαινε να διαγραφεί για την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά η Νίκη είχε δύο καλές φάσεις για να σκοράρει. Στο 87’ ο Τσουκαλάς άνοιξε για τον Αλτιντζή που σούταρε για να μπλοκάρει ο Κλέιμαν, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ισραηλινός τερματοφύλακας έκανε λάθος. Ο Τσουκαλάς κέρδισε την μπάλα περνώντας την πάνω από τον Κλέιμαν, αλλά και πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από την πλευρά του και ο Βόλος πλησίασε στο γκολ. Πρώτα στο 86’ συρτό σουτ του Μπαριέντος κατέληξε στην αγκαλιά του Αποστολίδη, ενώ στο 91’ ο Ροσέρο μπήκε απειλητικά μέσα στην περιοχή, αλλά πρόλαβαν Αλιατίδης και Γ. Κυρίτσης να τον κλείσουν δίνοντας τη δυνατότητα στον Αποστολίδη να βγει και να «καθαρίσει» τη φάση.

Τέλος, στο 93’ σε σέντρα του Τσουκαλά η μπάλα σταμάτησε στον Κούζντρα. Οι «κυανόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι θεωρώντας ότι ο Πολωνός χρησιμοποίησε το χέρι του εντός περιοχής, αλλά ο κ. Καλαντζής είχε διαφορετική άποψη…

Διαιτητής: Καλαντζής (Θεσσαλίας).
Βοηθοί: Π. Σακκάς, Δ. Σακκάς (Θεσσαλίας).
4ος διαιτητής: Πλακιάς (Θεσσαλίας).

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ (46’ Κλέιμαν), Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο (46’ Γκιουλέν), Γκρίλο, Τσοκάνης (67’ Μπαριέντος), Νίνης, Φερνάντες (75’ Μεταξάς), Βοϊτκόφσκι, (55’ Τερεζίου). Μαρτόλο (75’ Κούζντρα), Ροσέρο
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς (46’ Αποστολίδης), Πάνος (83’ Αλτιντζής), Τζοβάρας, Ανδρέου (65’ Τσιμπούκας), Γρομητσάρης (46’ Αλιατίδης), Κυριακίδης (65’ Μπόσιο), Παναγιωτίδης (65’ Μέτσε), Κάσσος (58’ Τσουκαλάς), Βλαχομήτρος (58’ Βασιλείου), Γκαρσία (65’ Γ. Κυρίτσης), Ροχάνο (58’ Τζιώρας).