Διαφορά ποιότητας… Ανώτερος ο Ολυμπιακός νίκησε 4-1 τη Στυλίδα σε φιλικό

Ήταν ανώτερος και το απέδειξε με την εμφάνιση και την παρουσία του μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός νίκησε χθες με 4-1 την Στυλίδα σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας, έχοντας πολύ καλή παρουσία σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα.
Για το βολιώτικο συγκρότημα σκόραραν οι Φίλιππος Σκοπελίτης στο 39’, Άρης Λώττας στο 54’, Σερτζίνιο στο 62’ και Αντώνης Ζγκούρι στο 77’. Η Στυλίδα μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με τον Μανιά, ενώ ο Λώττας στο 18’ έχασε πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Περικλής Αμανατίδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (συνολικά έπαιξαν 18 ποδοσφαιριστές). Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Οικονομόπουλος, Φλίγκος, Ευθυμιάδης, Καμπλιώνης, καθώς και ο Ρόκας, ο οποίος είδε το παιχνίδι και αυτός από την κερκίδα. Επίσης, δεν έπαιξε και ο νεαρός τερματοφύλακας Κωνσταντίνου.
Αξίζει να σημειώσουμε, πως τα τέσσερα γκολ που πέτυχε χθες ο Ολυμπιακός ήταν τα περισσότερα που έχει πετύχει, μέχρι στιγμής, η ομάδα στα φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει στο πλαίσιο της προετοιμασίας της.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακουμής, ενώ το δεξί άκρο κάλυψε ο Σάββας και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Λεάντρο και Παπαϊωάννου. Στον άξονα ως ανασταλτικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Κόλα και Ναζίμ. Στις πτέρυγες κινούνταν ο Σκοπελίτης από τα δεξιά και ο Σερτζίνιο από τα αριστερά. Ο Λώττας είχε επιτελικό ρόλο πίσω από τον προωθημένο Σαχινίδη.

Αιφνιδίασε η Στυλίδα
Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό, καθώς προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο στην πρώτη επιθετική προσπάθεια των παικτών της Στυλίδας, η μπάλα έφτασε στον Νίκο Μανιά, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα της Φθιώτιδας από τη Λαμία και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή, γράφοντας το 0-1.
Ο Ολυμπιακός μετά το… κρύο γκολ που δέχθηκε από την Στυλίδα ανέλαβε το έλεγχο του παιχνιδιού, επέβαλε τον ρυθμό του και ήταν η ομάδα που πίεσε για την ισοφάριση. Αναπτυσσόταν καλύτερα από την Στυλίδα, είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ. Συγκεκριμένα, στο 8’ ο Σάββας έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 12’ ο Μπουτζίκος πάσαρε στο Λώττα, με τον έμπειρο μέσο να σουτάρει άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και ένα σουτ του Σερτζίνιο στο 14’. Στο πρώτο 15λεπτο οι γηπεδούχοι πέρα από το γκολ που πέτυχαν στο 1ο λεπτό είχαν και ένα σουτ του Λέντα στο 10’, με την μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Γιακουμή.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγά το γκολ της ισοφάρισης και στο 17’ ο Μπουτζίκος κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε από τον Τέγο μέσα στην περιοχή. Ο Λώττας ανέλαβε την εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα, με τον τερματοφύλακα Μήτσου να αποκρούει, καθώς το σουτ του Λώττα ήταν αδύναμο.
Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Στο 27’, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πολύ κοντά στο 1-1. Ο Ναζίμ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μήτσου, δεν μπόρεσε, ωστόσο, να πλασάρει για να χαθεί σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 39’ και στη συνέχεια έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τον Σαχινίδη για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.
Συγκεκριμένα, στο 39’ ο Σερτζίνιο με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Σκοπελίτη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα Μήτσου και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-1.
Ακολούθησαν οι χαμένες ευκαιρίες του Βασίλη Σαχινίδη στο 43’, 44’ και 45’, καθώς ο έμπειρος επιθετικός δεν κατάφερε να βρει στόχο στα σουτ που επιχείρησε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Τρία γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε σαφώς καλύτερος, ως ομάδα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Στυλίδα να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του, πέτυχε τρία γκολ και έκανε… περίπατο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα στην άμυνα, καθώς η Στυλίδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στο τέρμα του Γιακουμή και στη συνέχεια του Παλιούρα.
Πολύ γρήγορα, πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54’, ο Σάββας επιχείρησε σέντρα-σουτ, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά, έφτασε στον Λώττα μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-2 για τους «ερυθρόλευκους».
Πολύ γρήγορα το βολιώτικο συγκρότημα πέτυχε και τρίτο τέρμα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Ζγκούρι στο 62’, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι πριν από λίγα λεπτά, σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μήτσου απέκρουσε και ο Σερτζίνιο με πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια ο Περικλής Αμανατίδης έκανε αρκετές αλλαγές για να δει την αγωνιστική ετοιμότητα όλων των ποδοσφαιριστών. Αυτό, πάντως, δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να πετύχει και τέταρτο τέρμα στο 77’. Σκόρερ ο Αντώνης Ζγκούρι με πλασέ ύστερα από μπαλιά του Μπουτζίκου.
Ο Ολυμπιακός σε διάστημα τριών ημερών έδωσε δύο φιλικά παιχνίδια εκτός έδρας, με ομάδες που θα τις αντιμετωπίσει στο πρωτάθλημα (ΑΟ Σελλάνων και Στυλίδα), σημείωσε δύο νίκες, πέτυχε έξι γκολ (δέθηκε δύο) και έδειξε πως είναι μια ταχύτητα παραπάνω από τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου.
ΣΤΥΛΙΔΑ: Μήτσου, Τέγος, Στυλιανός, Ζωγράφος, Αλ. Κουφιώτης, Μπουσάι, Μανιάς (45’ Χαλαστάνης) Κ. Κουφιώτης, Ξεζόνωτος (45’ Δημητρέλης), Βαρυπάτης, Λέντας.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Κολντρέου, Μάγιος, Στυλιανός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής (71’ Παλιούρας), Σάββας, Μπουτζίκος, Λεάντρο (71’ Νόνης), Παπαϊωάννου (77′ Πατσής), Κόλα, Ναζίμ (55’ Μαργαρίτης), Σκοπελίτης, Σερτζίνιο (71’ Παπουσογιαννόπουλος), Λώττας (77′ Καναβός), Σαχινίδης (55’ Ζγκούρι).