Δια… ποδός Βουρδάκη η Νίκη απέκλεισε τον Ν. Αμφίλοχο με 8-7 στα πέναλτι

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών μετά από 52 χρόνια πανηγυρίζει η Νίκη. Στον ημιτελικό στην Άμφισσα επικράτησε 8-7 στα πέναλτι του Ν. Αμφίλοχου, με το 90λεπτo και την παράταση να λήγουν 0-0 και 1-1 αντίστοιχα. Ωραίος για τη Νίκη ο Σταύρος Βουρδάκης που ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι και μοιραίος για τους αντιπάλους ο πρώην «κυανόλευκος» Θανάσης Ρεπετσάς που αστόχησε στην τελευταία εκτέλεση.
Το 4-2-3-1 εφάρμοσαν οι Στέφανος Ξηροφώτος και Φάντζιο Μπούις. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Λάιο, Κραγιόπουλο, Χρ. Καρτσαμπά και Ζιώγα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Βέργος, Μέτσε (στον άξονα), Ντινιωτάκης (δεξιά) και Τζάθας (αριστερά), με τον Ιορδανίδη σε ρόλο οργανωτή και τον Αναστασίου επιθετική αιχμή.

Ο Τζάθας ελίσσεται με τον Κωστακιώτη να τον επιτηρεί

Η Νίκη ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη και μάλιστα δύο φορές μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Πρώτα στο 18’ ο Αναστασίου μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε για να αποκρούσει με υπερένταση ο Μανιάτης. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το πλασέ από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Νέου Αμφίλοχου να φανεί απειλητικός. Στο 26’ κεφαλιά του Τσιούνη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 29’ ο Τζήμας πετάχθηκε στη δεξιά του γωνία για να αποκρούσει το μακρινό σουτ του Χρηστογιάννη. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τόσκας πέτυχε γκολ, το οποίο ακυρώθηκε αφού ο σκόρερ συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.
Το συγκρότημα της Αμφιλοχίας άρχισε καλύτερα το β’ μέρος χάνοντας τρεις ευκαιρίες. Στο 47’ ο Μαλής αστόχησε με κεφαλιά, ενώ 50’ ο ίδιος παίκτης σούταρε, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, αλλά για καλή τύχη της Νίκης βρήκε στο σώμα του Μέτσε και στη συνέχεια ο Τσιούνης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ δίνοντας τέλος στη φάση. Στο 55’ ο Νάκος έστρωσε για τον Τσιούνη που εξαπέλυσε δυνατό σουτ υποχρεώνοντας τον Τζήμα σε νέα σωτήρια επέμβαση.
Ο νεαρός τερματοφύλακας έδειξε την κλάση του και στο 58’ όταν αρχικά εξουδετέρωσε ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιούνη. Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Χρηστογιάννης κέρδισε την κεφαλιά, με τον Τζήμα να λέει πάλι «όχι».

Η Νίκη αντέδρασε και στο 62’ «φλέρταρε» με το γκολ, όταν βολέ του Βέργου προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια ο Κραγιόπουλος προσπάθησε να επωφεληθεί, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Επίσης στο 65’ ο Τζάθας ξεπέρασε τον Κοκκώνη στο σπριντ αλλά άνοιξε το κοντρόλ δίνοντας το δικαίωμα στον Μανιάτη να βγει και να καθαρίσει τη φάση.
Στο 74’ από εκτέλεση φάουλ του Τόσκα η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και φάουλ που εκτέλεσε ο Μέτσε δύο λεπτά αργότερα. Έτσι το 90λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με το ματς να οδηγείται στην παράταση, όπου οι ομάδες αποδείχθηκαν πιο εύστοχες με το «καλημέρα».
Στο 91’ ο Νάκος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Τζήμα ανοίγοντας το σκορ (0-1). Ωστόσο ο Ν. Αμφίλοχος δεν πρόλαβε να χαρεί πολύ, καθώς στο 93’ έγινε το 1-1. Ο Μέτσε εκτέλεσε φάουλ και ο Χρ. Καρτσαμπάς έπιασε κεφαλιά την οποίου εξουδετέρωσε ο Μανιάτης. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Κραγιόπουλος με δεύτερη κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και ο ημιτελικός κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Οι παίκτες των δύο ομάδων εμφανίστηκαν ψύχραιμοι στα πέντε πρώτα πέναλτι βρίσκοντας τον στόχο και στη συνέχεια είχαμε τη «ρώσικη ρουλέτα» της εκτέλεσης ενός πέναλτι από κάθε ομάδα. Η διαδικασία έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις με τον Τζήμα να νικά τον Κωστακιώτη στο 8ο πέναλτι, αλλά τον Ζιώγα να αστοχεί επίσης.
Ευτυχώς για τη Νίκη, όμως, ο παλιός της παίκτης, Θανάσης Ρεπετσάς έστειλε την μπάλα άουτ δίνοντας τη δυνατότητα στον Σταύρο Βουρδάκη να σημαδέψει σωστά από τα 11 βήματα χαρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του.
Όπως ήταν αναμενόμενο, διοίκηση, προπονητές, ποδοσφαιριστές έγιναν «ένα» πανηγυρίζοντας έξαλλα τη σπουδαία επιτυχία. Μαζί στο πανηγύρι και οι πάνω από 50 φίλαθλοι που ταξίδεψαν στην Άμφισσα και χειροκρότησαν θερμά τους «κυανόλευκους».

Η σειρά των πέναλτι: Δράκος (0-1), Κραγιόπουλος (1-1), Νάκος (1-2), Τζάθας (2-2), Τόσκα (2-3), Μέτσε (3-3), Κούσης (3-4), Αναστασίου (4-4), Τσούνης (4-5), Κοντοές (5-5), Μαλής (5-6), Αλ. Καρτσαμπάς (6-6), Χρηστογιάννης (6-7), Χρ. Καρτσαμπάς (7-7), Κωστακιώτης (απέκρουσε ο Τζήμας), Ζιώγας (άουτ), Ρεπετσάς (άουτ), Βουρδάκης (8-7)
Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)
Βοηθοί: Δελής, Τσώνης (Βοιωτίας)
Κίτρινες: Μέτσε, Κοντοές – Χρηστογιάννης
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Λάιος (85’ λ.τρ. Κοντοές), Ζιώγας, Καρτσαμπάς, Κραγιόπουλος, Βέργος, Μέτσε, Ντινιωτάκης (90’ Βουρδάκης), Τζάθας, Ιορδανίδης (110’ Αλ. Καρτσαμπάς), Αναστασίου.
Ν. ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ: Μανιάτης, Κωστακιώτης, Χρηστογιάννης, Κοκκώνης Ευάγ., Μαλής, Ζοτάι (106’ Δράκος), Τσιούνης, Καλοκαίρης (71’ Ρεπετσάς), Τόσκα, Νάκος, Κούσης.