Δεύτερος ο ΝΟΒΑ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καταδύσεων

Τη δεύτερη θέση στην ΟΠΕΝ κατηγορία κατέκτησε ο ΝΟΒΑ, με την ολοκλήρωση του Ενιαίου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Καταδύσεων στο κλειστό καταδυτήριο του ΟΑΚΑ. Η Αργώ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια, καθώς πρώτευσε τόσο στη γενική βαθμολογία των συλλόγων με 40 βαθμούς, έναντι 16 του δεύτερου ΝΟΒΑ και 6 των τρίτων Παναθηναϊκού και ΑΑ Αστεριών, όσο και στις επιμέρους των Ανδρών και των Γυναικών.

Στην κατηγορία Α-Β, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΝΟΒΑ, που πρώτευσε στη γενική βαθμολογία με 40 β., με δεύτερη την Αργώ (38 β.) και τρίτο τον Παναθηναϊκό (35 β.). Στη βαθμολογία των Αγοριών Α-Β πρώτος είναι ο ΝΟΒΑ, ενώ σε αυτήν των κοριτσιών Α-Β ο Παναθηναϊκός.

Όσον αφορά στη Γ-Δ, εξάλλου, πρώτευσε στη γενική βαθμολογία ο σύλλογος Πέντε Κύκλοι (23 β.), με δεύτερο τον ΝΟΒΑ (17 β.) και τρίτο τον Παναθηναϊκό (16 β.). Στα Αγόρια Γ-Δ πρώτευσε ο Παναθηναϊκός και στα Κορίτσια Γ-Δ οι Πέντε Κύκλοι (δείτε αναλυτικά τις σχετικές βαθμολογίες ΕΔΩ).

Στο σημαντικότερο αγώνισμα της δεύτερης και τελευταίας ημέρας των αγώνων, στη Σταθερά Γυναικών της ΟΠΕΝ κατηγορίας το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αγγελική Λυδία Γεωργοπούλου της Αργούς με 236,90 β. Το ασημένιο πήρε η Σταυρούλα Χαλέμου του ΝΟΒΑ με 229,85 β. και το χάλκινο η Άννα Μαρία Σαχίνη του Παναθηναϊκού με 188,70 β.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα των άλλων δύο κατηγοριών πρώτευσαν οι:

1 μ. Τραμπολίνο Αγόρια Β’: Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) 333,45 β.

1 μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Β’: Σταυρούλα Χαλέμου (ΝΟΒΑ) 249,45 β.

Σταθερά Κορίτσια Α’: Αγγελική Λυδία Γεωργοπούλου (Αργώ) 378,70 β.

3 μ. Τραμπολίνο Αγόρια Β’: Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) 378,65 β.

3 μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Β’: Άννα Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός) 322,35 β.

Σταθερά Αγόρια Γ’: Παναγιώτης Καπνόπουλος (Παναθηναϊκός) 230,10 β.

Σταθερά Κορίτσια Γ’: Ιωάννα Στυλιανή Καρακώστα (Πέντε Κύκλοι) 212,05 β.

1 μ. Τραμπολίνο Αγόρια Δ’: Σπύρος Κοτζαγιάννης (Πέντε Κύκλοι) 168,00 β.

1 μ. Κορίτσια Δ’: Ελένη Σοφία Μαλακασιώτη  (ΝΟΒΑ) 125.65 β.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων ο Θεόφιλος Αυθίνος της Αργούς αναδείχθηκε πρωταθλητής Ανδρών στην κατηγορία ΟΠΕΝ. Ο Αυθίνος πρώτευσε στο 1 μ. Τραμπολίνο, αλλά και στα 3 μ., ενώ στα αντίστοιχα δύο αγωνίσματα της κατηγορίας ΟΠΕΝ Γυναικών (Τραμπολίνο 1 μ. και 3 μ.) πρώτη νικήτρια ήταν η Αγγελική Λυδία Γεωργοπούλου (επίσης από την Αργώ).

Πιο συγκεκριμένα: Στις καταδύσεις από Τραμπολίνο 1 μ. ΟΠΕΝ (Άνδρες), ο Θεόφιλος Αυθίνος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 293.30 β.. Το ασημένιο πήρε ο Γρηγόρης Μήτρου του ΝΟΒΑ με 237,20 β. και το χάλκινο ο Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου της Αργούς με 231,90 β. Ίδια ακριβώς ήταν η κατάταξη και στα 3 μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ (Άνδρες) με τον Αυθίνο και βαθμολογείται με 342,85 β., τον Μήτρου με 271,25 β. και τον Παπαδημητρίου με 264,60 β.

Στο 1μ. Τραμπολίνο των Γυναικών στην ΟΠΕΝ, το χρυσό μετάλλιο πήρε η Αγγελική Λυδία Γεωργοπούλου (Αργώ) με 194,35 β., το ασημένιο η Μυρσίνη Μέλλιου του ΝΟΒΑ με 11,25 β. και το χάλκινο η Νεκταρία Σαλπαμίδου (ΑΑ Αστέρια) με 108,05. Στα 3 μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ (Γυναίκες) πρώτευσε επίσης η Αγγελική Λυδία Γεωργοπούλου (204,40 β.), δεύτερη ήταν η Άννα Μαρία Σαχίνη του Παναθηναϊκού (191,20 β.) και τρίτη με χάλκινο η Μαργαρίτα Γιαννοπούλου της Αργούς (175,30 β.).