Δεύτερο χάλκινο ο Μπρέτας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας

Στη μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του έφθασε ο Σωτήρης Μπρέτας κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του κέιριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας. O αθλητής του Π.Ο. Βόλος ολοκλήρωσε χθες την παρουσία του στη διοργάνωση και με μία 8η θέση στα 1.000μ.
Έπειτα από συγκλονιστική προσπάθεια ο Μπρέτας έφθασε σε μια ακόμα μεγάλη επιτυχία και το ποδηλατοδρόμιο «Kolodruma» της Φιλιππούπολη θα μνημονεύεται από τον κόσμο της ποδηλασίας για τα κατορθώματά του.
Αυτό είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο που κερδίζει σε αυτό το πρωτάθλημα ο Μπρέτας, μετά αυτό με τους Γιάννη Καλογερόπουλο και Κωνσταντίνο Λιβανό στο ομαδικό σπριντ, την πρώτη ημέρα των αγώνων και ενώ μεσολάβησε η 4η θέση που πήρε στο ατομικό σπριντ.

Όσον αφορά τον αγώνα του Σαββάτου, στον 1ο γύρο (3η σειρά) ο Μπρέτας πήρε τη 2η θέση πίσω από τον Ρώσο, Ντένις Ντμιτρίεφ, όπως και την Παρασκευή στην ημιτελική μονομαχία τους στο ατομικό σπριντ. Όμως εξασφάλισε την παρουσία του στον ημιτελικό γύρο του κέιριν. Εκεί ήταν στην 3η θέση της 1ης σειράς πίσω από τον Γερμανό, Μαξιμίλιαν Λέβι (νικητής στο σπριντ) και τον Ρώσο, Αλεξάντερ Σαποβάλοφ.
Στον τελικό ο Mπρέτας με σωστή στρατηγική έφθασε στην 3η θέση του αγωνίσματος, αφήνοντας πίσω του στα τελευταία μέτρα τον Ισπανό, Χουάν Περάλτα.

Ο Γερμανός, Μαξιμίλιαν Λέβι, ήταν αχτύπητος και στο κέιριν κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο όπως και στο σπριντ, με τον Ντένις Ντμιτρίεφ να ντουμπλάρει τα ασημένια μετάλλια στη διοργάνωση, μετά αυτό και στο σπριντ.
Ο Κωνσταντίνος Λιβανός στην πρώτη του παρουσία στο αγώνισμα σε elite επίπεδο, ήταν 4ος στη 2η σειρά του 1ου γύρου και χρειάστηκε να αγωνιστεί στο γύρο του ρεπασάζ για να περάσει στα ημιτελικά. Ο 19χρονος από τα Χανιά πήρε την 3η θέση στην 1η από τις δύο σειρές όπου προκρίνονταν οι δύο πρώτοι, κι έμεινε εκτός συνέχειας.
Ο Σωτήρης Μπρέτας ολοκλήρωσε χθες ένα ονειρεμένο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με την 8η θέση στον τελικό της ατομικής χρονομέτρησης των 1000μ. Ο 30χρονος ποδηλάτης έμεινε στην ίδια θέση, την 8η, με την οποία νωρίτερα είχε πάρει το εισιτήριο πρόκρισης. Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Καλογερόπουλος ήλθε 15ος.

Στον τελικό κάλυψε τα 1.000μ σε 1:01.964 και ήταν λίγο πιο αργός από ό,τι στον προκριματικό (1:01.693), αλλά ελάχιστη σημασία έχει. Το σημαντικό για τον πρωταθλητή του Π.Ο. Βόλος πως εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για τα ελληνικά πεντάλ στη διοργάνωση, μετά και την ατυχία του Χρήστου Βολικάκη να αποχωρήσει νωρίς από τη διοργάνωση εξ αιτίας τραυματισμού.
Ο Μπρέτας αγωνίστηκε και τις πέντε ημέρες των αγώνων έχοντας εντυπωσιακό απολογισμό: Χάλκινο μετάλλιο με τους Γιάννη Καλογερόπουλο και Κωνσταντίνο Λιβανό στο ομαδικό σπριντ, χάλκινο μετάλλιο στο κέιριν, 4η θέση στο σπριντ και 8η θέση στα 1.000μ.