Δεύτερη εκτός έδρα ήττα για τον Βόλο που έχασε με 2-0 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης»

Την δεύτερη ήττα εκτός έδρας για το φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ γνώρισε χθες ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν με 2-0 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και παρέμειναν στους 19 βαθμούς.
Ο Βόλος δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τους Σίλβα στο 18’ και Μπερτόγλιο στο 81’. Για πρώτη φορά δεν κατάφερε να σκοράρει εκτός έδρας, με τον Άρη να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και να παίρνει δίκαια τη νίκη.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ο τεχνικός του Άρη, Άκης Μάντζιος, επέλεξε τον Μπουσέ να υπερασπιστεί την εστία των «κιτρίνων». Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν, από δεξιά προς τα αριστερά, από τους Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν και Γκάνεα. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ματίγια και Σάσα. Ο Γκαρσία αγωνίστηκε στην αριστερή πτέρυγα, ο Σίλβα στη δεξιά, με τον Γκάμα να παίζει πίσω από τον Μάνο, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σάντσες και Μήτογλου, με τον νεαρό στόπερ να κρατά τη θέση του βασικού, παρότι ο Κόλομπο εξέτισε την ποινή του. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν, οι Περέα δεξιά, Μπαρτόλο αριστερά, με τον Μπουένο, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Βόλου, να παίζει πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Σκόραρε ο Σάσα στο πρώτο μέρος
Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, αν και στα πρώτα 15 λεπτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, δεν απέφυγαν τα λάθη, δεν υπήρχαν καλές συνεργασίες, με το παιχνίδι στο διάστημα αυτό να μην έχει καλό ρυθμό. Στη συνέχεια, ωστόσο, το ματς απέκτησε καλύτερο ρυθμό.
Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο 15’ με τον Σάσα να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Ο Άρης επέλεξε να επιτίθεται από την αριστερή πλευρά, φέρνοντας σε αρκετές περιπτώσεις σε δύσκολη θέση τον Ντεντάκη και τον Περέα που βοηθούσε και αυτός ανασταλτικά.
Στο 18’ οι «κίτρινοι» από μια οργανωμένη επίθεση, η οποία ξεκίνησε από τον τερματοφύλακα Μπουσέ και κατέληξε στον Λούκας Σάσα, άνοιξαν το σκορ. Ο Ματίγια στο χώρο του κέντρου βρήκε τον Γκανέα αριστερά, ο Ντεντάκης τον έχασε, ο ακραίος οπισθοφύλακας του Άρη πάσαρε στον Σάσα και αυτός με ωραία κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-0 για τον Άρη.

Αξίζει να αναφέρουμε, πως το γκολ του Άρη προήλθε ύστερα από οκτώ πάσες μέσα σε 23 δευτερόλεπτα, με την επίθεση των «κιτρίνων» να αρχίζει, όπως προαναφέραμε, από τον τερματοφύλακα Μπουσέ.
Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 23’ έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0. Ο Σίλβα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Μάνο, με τον επιθετικό του Άρη να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Γκάνα βρήκε στα σώματα των παικτών του Βόλου.
Οι «κυανέρυθροι», παρότι έδειξαν διάθεση και αγωνιστικότητα στο παιχνίδι τους, δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους και να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Μπουσέ. Επιθετικά ήταν ακίνδυνοι, καθώς δεν μπόρεσαν να έχουν κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, έχοντας μόλις μία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης βρήκε αρκετές φορές κενούς χώρους, τους οποίους και προσπάθησε να τους εκμεταλλευτεί, με τους ταχύτατους ποδοσφαιριστές που διαθέτει. Οι «κίτρινοι» έφτασαν μια… ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 38’. Εξαιρετική προσπάθεια από τον Σίλβα και πάλι από τα αριστερά, ο άσος του Άρη έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.
Αυτή ήταν και η τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Η προσπάθεια στο β’ μέρος δεν ήταν αρκετή
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άνχελ Λόπεθ προχώρησε σε μια αλλαγή. Συγκεκριμένα, στο παιχνίδι πέρασε ο Ρενάτο Σάντος, στη θέση του Αλμπέρτο Μπουένο, ο οποίος έδειξε πως χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στο παιχνίδι της νέας του ομάδας.
Ο Βόλος συνέχισε να παίζει ψηλά κι αυτόν τον έκανε ευάλωτο αμυντικά. Ο Άρης στο ξεκίνημα του β’ μέρους είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να πετύχει δεύτερο τέρμα. Στο 48’ ο Σίλβα βρήκε ωραία τον Μάνο, αυτός επιχείρησε το σουτ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Ο Άρης έχασε στο 51’ τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του. Ο Ματίγια από το χώρο του κέντρου έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Σίλβα, αυτός μπήκε στην περιοχή, μόνος απέναντι από τον Κλέιμαν, πλάσαρε, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ισραηλινού τερματοφύλακα.
Ο Βόλος απείλησε την άμυνα του Άρη στο 55’, όταν από μπαλιά του Σάντος από τα δεξιά, ο Περέα δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή να πιάσει το σουτ πάνω στην κίνηση, όπως θα ήθελε, με τη μπάλα να περνά άουτ.
Στο 59’ ο Σίλβα βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε πλάγια θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν αιφνιδίασε τον Κλέιμαν, που απέκρουσε τη μπάλα.
Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Βόλου ανέβασαν ψηλά τις γραμμές, κέρδιζαν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να βρουν τον τρόπο να φτάσουν στο γκολ. Είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Σάντος να βοηθά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Από την πλευρά του ο Άρης φρόντισε να προσέχει τα μετόπισθεν και να προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις.
Στο 80’ ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στη συνεργασία των δύο Αργεντινών, Μαντσίνι και Μπερτόγλιο. Ο δεύτερος βρέθηκε τετ α τετ απέναντι από τον Κλέιμαν, ο οποίος έδιωξε σωτήρια σε κόρερ.
Ο Μπερτόγλιο, ωστόσο, δεν αστόχησε στο 81’. Με εξαιρετική κίνηση ξεπέρασε τον Μήτογλου και με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία έγραψε το 2-0 για τον Άρη.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ρενάτο έκανε ωραίο σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπουσέ, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής), Δίπλαρης (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Σάσα, Γκαρσία-Μπουένο, Περέα, Μπαριέντος
ΑΡΗΣ: Μπουσέ, Γκάνεα, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Ματίγια, Σάσα (92’ Τσαγκαλίδης), Γκαρσία (73’ Μπελτόγλιο), Γκάμα (73’ Τζέγκο), Σίλβα (87’ Λόπεθ), Μάνος (73’ Μαντσίνι)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος, Δουβίκας, Μπαρτόλο (88’ Γκρίλο), Περέα (74’ Μαρτίνες), Μπουένο (46’ Σάντος).

Φωτό: Στιγμιότυπο από το χθεσινό παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Ριένστρα