Δευτεραθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΝΟΒΑ στις Κορασίδες Α’ στην καλλιτεχνική κολύμβηση

Εξαιρετική παρουσία είχε ο ΝΟΒΑ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα καλλιτεχνικής κολύμβησης Κορασίδων Α’ που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Κατέκτησε την 2η θέση, χάνοντας μάλιστα τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας για μόλις ένα βαθμό. Πήρε τέσσερα μετάλλια και συγκεκριμένα ένα χρυσό με την Ελένη Φραγκάκη στο σόλο και τρία ασημένια σε ντουέτο, κόμπο και ομαδικό.
Ο ΝΟΒΑ αναδείχθηκε δευτεραθλητής Ελλάδος με 92 βαθμούς, έναντι 93 βαθμών του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, που τελικά πήρε τον τίτλο, ενώ την τρίτη θέση στη γενική βαθμολογία πήρε ο Ηρακλής με 77 πόντους.
Η πρώτη επιτυχία ήρθε το απόγευμα της Παρασκευής στο τελικό του ελεύθερου σόλο όπου η Ελένη Φραγκάκη εκτελώντας ένα παρά πολύ όμορφο πρόγραμμα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 81.8914β. Καλή η παρουσία και της Ευθαλίας Παγώνη, που ήλθε 6η με 75.3231β.

Στον δεύτερο τελικό της ημέρας, αυτόν του κόμπο, οι «γοργόνες» του ΝΟΒΑ Ελένη Φραγκάκη, Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη, Χρυσούλα Ιωάννου, Ζωή Καράγγελου, Δήμητρα Ουρανίτσα, Ελένη Φράγγου, Γεωργία Μαντζαφλέρη, Μελιτίνη Ντόβα, Ιφιγένεια Καραγιάννη, Ιωάννα Καρτσιώτη, Κωνσταντίνα Γρηγορίου (αναπλ.), Δήμητρα Τιλελή (αναπλ.) μετά από μια δυναμική παρουσίαση του προγράμματος τους κατάφεραν να ανέβουν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Βαθμολογήθηκαν με 79.2000.
Στη δεύτερη και τελευταία ημέρα των αγώνων, το Σάββατο, μετείχαν στον τελικό του ντουέτο οι Ελένη Φραγκάκη, Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη, Χρυσούλα Ιωάννου (αναπλ.) κατέκτησαν ακόμα ένα ασημένιο μετάλλιο (78.6406 β.), με τις Δήμητρα Ουρανίτσα, Ζωή Καράγγελου, Ελένη Φράγγου (αναπλ.) να ακολουθούν στην 7η θέση (72.7981 β.).

Τελευταίος τελικός για τα κορίτσια ήταν αυτός του ομαδικού με τις Ελένη Φραγκάκη, Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη, Χρυσούλα Ιωάννου, Δήμητρα Ουρανίτσα, Ζωή Καράγγελου, Ελένη Φράγγου, Δήμητρα Τιλελή, Κωνσταντίνα Γρηγορίου, Γεωργία Μαντζαφλέρη (αναπλ.), Μελιτίνη Ντόβα (αναπλ.) να κατακτούν το ασημένιο μετάλλιο για ακόμα μια φορά, με 75.2264 β.
Να σημειωθεί ότι όλες οι αθλήτριες του ΝΟΒΑ συμμετείχαν στις φιγούρες με τα εξής αποτελέσματα: Ελένη Φραγκάκη 1η, Ζωή Καράγγελου 6η, Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη 7η, Δήμητρα Ουρανίτσα 13η, Ελένη Φράγγου 14η, Χρυσούλα Ιωάννου 22η, Κωνσταντίνα Γρηγορίου 31η, Γεωργία Μαντζαφλέρη 32η, Μελιτίνη Ντόβα 98η, Ιφιγένεια Καραγιάννη 109η, Δήμητρα Τιλελή 117η, Ιωάννα Καρτσιώτη 157η, Μαρία Μουράβα 195η.
Οι άνθρωποι του ΝΟΒΑ συγχαίρουν όλες τις αθλήτριες και τις προπονήτριες Εβίτα Κοφίδη και Δήμητρα Ζαντερίου, καθώς και σε όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία αυτή.
Η γενική βαθμολογία του πρωταθλήματος διαμορφώθηκε ως εξής: ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 93, ΝΟΒΑ 92, Ηρακλής 77, Ν.Ο. Χανίων 67, Ωρίων 60, Πανσερραϊκός 47, Ν.Ο. Βουλιαγμένης 37, Αρίων Γλυφάδας 27, Ροή 16, ΑΝΟ Γλυφάδας 12, Νηρέας Χαλανδρίου 8.