Δεν του πάει φέτος του Βόλου η Θεσσαλονίκη

Δεν του πάει του Βόλου φέτος η Θεσσαλονίκη. Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στην αυλαία του πρώτου γύρου, οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 3-0.

Ύστερα από τρία παιχνίδια εκτός έδρας στο δεύτερο γύρο, στα οποία ο Βόλος κράτησε το μηδέν στην άμυνα, με απολογισμό μία νίκη και δύο ισοπαλίες, οι «κυανέρυθροι» δέχθηκαν τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», από το 47’ μέχρι το 74’, χάνοντας το παιχνίδι, με τον Μάνου Γκαρθία να σημειώνει «χατ τρικ».

Είναι γεγονός πως οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά στο τέρμα του Κουέστα. Όλα κι όλα δύο σουτ του Αντόνιο Λούνα, ένα στο πρώτο και ένα στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν οι επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων, που δεν απείλησαν ιδιαίτερα την άμυνα του Άρη.

Από την πλευρά τους οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Βόλου, έχοντας μόλις μία ευκαιρία με τον Πίρσμαν. Αυτό που δεν μπορούσαν να κάνουν οι «κυανέρυθροι» στο πρώτο μέρος ήταν να κρατήσουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και να γίνουν πιο δημιουργικοί στην επίθεση. Παρόλα αυτά το πλάνο λειτούργησε, η ομάδα κράτησε εύκολα το μηδέν στην άμυνα και θα προσπαθούσε στο δεύτερο ημίχρονο να γίνει πιο επιθετική, κυνηγώντας με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ.

Ωστόσο, τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήρθαν όπως επιθυμούσαν οι παίκτες του Βόλου. Ένα γρήγορο γκολ του Άρη στο 47’ με τον Μάνου Γκαρθία, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση των «κιτρίνων» (βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα του Βόλου), άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν ψυχολογία και πολύ γρήγορα σημείωσαν και δεύτερο γκολ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και πάλι με τον Γκαρθία. Πλέον, η κατάσταση έγινε πολύ δύσκολη για τον Βόλο, οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, έμοιαζαν να συμβιβάζονται με την ήττα, με τον Κώστα Μπράτσο να βάζει στο παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο και τους νεοαποκτηθέντες Αρούνα Σι και Φελίπε Πιρές.

Ο Άρης, ωστόσο, πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μάνου Γκαρθία στο 74’ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, δείχνοντας πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το επιθετικό πρόβλημα για τον Βόλο ήταν εμφανές σε ένα ακόμη παιχνίδι και πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία, με την ομάδα να έχει πετύχει μόλις ένα γκολ στα τελευταία οκτώ επίσημα ματς κι αυτό με πέναλτι.

Κούτσιας: Ήταν σαν να τα παρατήσαμε
Απογοητευμένος από την εικόνα του Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο και την ήττα από τον Άρη εμφανίστηκε ο Γιώργος Κούτσιας, λέγοντας πως η ομάδα έμοιαζε σαν να παρατά το παιχνίδι. Αναλυτικά όσα δήλωσε: «Έπρεπε να παίξουμε πιο επιθετικά, να μην αφήσουμε περιθώρια στον Άρη. Στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με ένα γκολ στη μετάβαση του Άρη από την άμυνα στην επίθεση. Θα μπορούσαμε να κόψουμε τη μπάλα για να μην επιτεθεί ο αντίπαλος. Θεωρώ σα να τα παρατήσαμε. Θέλουμε πάντα να νικάμε και ακολουθούμε το πλάνο του προπονητή μας».

Για το γεγονός ότι η 19η και 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ είναι αφιερωμένες στη μνήμη του Άλκη Καμπανού, ένα χρόνο μετά τη δολοφονία του, ο νεαρός επιθετικός του Βόλου τόνισε:  «Το ποδόσφαιρο είναι αγάπη, οι οπαδοί δεν είναι για να τσακώνονται, να μαλώνουν στα γήπεδα και να σκοτώνονται άνθρωποι. Πρέπει να ενώνονται ανεξαρτήτως χρωμάτων».

Με την ήττα που γνώρισε ο Βόλος από τον Άρη υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας στους 29 βαθμούς (οι «κίτρινοι» έφτασαν πλέον στους 31). Οι «κυανέρυθροι» εξακολουθούν, πάντως, να κρατούν την τύχη στα χέρια τους, όσον αφορά τη συμμετοχή στα πλέι οφ, επτά αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Το προσεχές Σάββατο ο Βόλος θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο Πανθεσσαλικό τον Παναιτωλικό, με τη νίκη να είναι επιτακτική ανάγκη, ύστερα από δύο βαριές ήττες στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια από ΑΕΚ και Ολυμπιακό με το ίδιο σκορ, 4-0.