Δεν τα κατάφερε ο Μαγνησιακός – Ηττήθηκε 3-2 στην Καρδίτσα από τον Αστέρα στα μπαράζ ανόδου

Με «άδεια χέρια» επέστρεψε από τον Καρδίτσα ο Μαγνησιακός χάνοντας 3-2 από τον τοπικό Αστέρα στο πλαίσιο της 4ης ημέρας τον μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά κάποια δικά τους λάθη σε συνδυασμό με την κακή διαιτησία έφεραν την ήττα.

Η ήττα σίγουρα αποτελεί πισωγύρισμα για τον Μαγνησιακό στην προσπάθειά του να κατακτήσει μία εκ των τριών προνομιούχων θέσεων του 4ου ομίλου των μπαράζ. Ωστόσο, οι πρωταθλητές της ΕΠΣ Θεσσαλίας παραμένουν στο «κόλπο» της ανόδου, αρκεί φυσικά να εκμεταλλευτούν την έδρα στα δύο σερί ματς που ακολουθούν με την Α.Ε. Κιλελέρ και τα Μετέωρα.

Ο προπονητής των Βολιωτών Θάνος Θεοδώρου επέλεξε σύστημα 4-4-2 με τερματοφύλακα τον Βρονταρά, δεξιό οπισθοφύλακα τον Λάμπο και αριστερό τον Παπαδόπουλο, ενώ οι Σιάτρας και Βέρτζος συνέθεσαν το δίδυμο των στόπερ. Οι Γαλανόπουλος και Ψιάνος ήταν οι κεντρικοί μέσοι, ενώ στις θέσεις των πλάγιων χαφ τοποθετήθηκαν ο Λούρος με τον Βουρδάκη. Τέλος, στη γραμμή κρούσης έπαιξαν οι Βλάχος και Σιώμος.

Ο Μαγνησιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της συνοικίας Αγίου Δημητρίου στην Καρδίτσα. Με αυτόν τον τρόπο επεδίωξε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του. Μόλις στο 2’ η κεφαλιά του Βλάχου πέρασε άουτ, ενώ στο 7’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Σιάτρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Το γκολ που ήθελαν οι «κυανόλευκοι» (που χθες έπαιξαν με τις μαύρες εμφανίσεις) ήρθε τελικά με τη συμπλήρωση 15 λεπτών. Σε μία φάση που πίεσαν ψηλά, έγινε το κλέψιμο και τελικός αποδέκτης ήταν ο Ψιάνος, που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1.

Στο σημείο αυτό άρχισαν και τα… παρατράγουδα εκ μέρους των γηπεδούχων, που με οποιαδήποτε απώλεια βαθμών έβγαιναν «νοκ άουτ» από την άνοδο. Μέχρι και ο πρόεδρός τους μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σε προσπάθεια εκφοβισμού του διαιτητή Μαγγιώρου, ζητώντας του να ακυρώσει το γκολ για επιθετικό φάουλ.

Οι διαμαρτυρίες αυτές έπιασαν τόπο λίγο αργότερα, αφού ο ρέφερι από την ΕΠΣ Ηπείρου μετέτρεψε επιθετικό φάουλ του Μπιτέλη στον Παπαδόπουλο σε πέναλτι. Έτσι, στο 21ο λεπτό ο Κοντός έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το διαγώνιο σουτ του Σιώμου στο 35’ έφυγε λίγο άουτ και με τον διαιτητή να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια από το 44ο λεπτό, δείγμα ότι βρισκόταν σε σύγχυση.

Ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί 2-1 με την κεφαλιά του Τζέκου στο 60’, ενώ στο 71’ ο Κοντός εκμεταλλεύτηκε λάθος στα μετόπισθεν του Μαγνησιακού και πέτυχε το 3-1. Πάντως, οι Βολιώτες δεν το έβαλαν κάτω. Στο 78’ κέρδισαν πέναλτι, με τον Βλάχο να εκτελεί και τον τερματοφύλακα Γεωργαντζά να αποκρούει. Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Ψιάνος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιώμος με κεφαλιά μείωσε σε 3-2.

Ο Μαγνησιακός πίεσε και για την ισοφάριση, τη στιγμή που μπάλες έπεφταν συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο, ενώ με την παραμικρή ευκαιρία ο πρόεδρος των γηπεδούχων έκοβε… βόλτες μέσα στο γήπεδο υπό την ανοχή του διαιτητή. Οι Καρδιτσιώτες έπαιξαν άριστα το σύστημα των… καθυστερήσεων και κράτησαν το προβάδισμά τους.

Διαιτητής: Μαγγιώρος (Ηπείρου).

Βοηθοί: Γκέλης, Ευαγγέλου (Ηπείρου).

ΑΣΤΕΡΑΣ Κ.: Γεωργαντζάς, Μπούσδρας, Κατσιγιάννης, Ζάγκος, Μετούσι, Ηλιάδης, Κοντός, Βαγγελάκος, Τζέκος, Μπιτέλης, Κόκκινος.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς, Παπαδόπουλος (79’ Ζαρκαδής), Σιάτρας, Βέρτζος, Βουρδάκης (79’ Λουκάι), Γαλανόπουλος (90’ Κέκιας), Ψιάνος, Λάμπος, Βλάχος, Λούρος (58’ Δημητριάδης), Σιώμος.

Εορδαϊκός-Α.Ε. Κιλελέρ 0-2

Αστέρας Καρδ.-Μαγνησιακός 3-2

ΕΠΣ Γρεβενών-Αστέρας Σταυρού 0-3 α.α.

Ρεπό: Μετέωρα