Δεν τα κατάφερε ο Διαγόρας Στεφανοβικείου – Γνώρισε την ήττα στην Τσαριτσάνη από τον τοπικό Οικονόμο με 4-1

Δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα η έξοδος του Διαγόρα στην Τσαριτσάνη για την 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Στεφανοβικείου ηττήθηκε 4-1 από τον τοπικό Οικονόμο και οπισθοχώρησε στην 12η θέση του 3ου ομίλου, αφού την ξεπέρασε ο χθεσινός της αντίπαλος.
Η ήττα αυτή «πλήγωσε» τον Διαγόρα, αφού έγινε από ομάδα με την οποία έχει κοινό στόχο, αυτόν της παραμονής. Πάντως, το αποτέλεσμα και ιδιαίτερα η έκταση του σκορ μάλλον αδικεί τους παίκτες του Στέλιου Αρσένου, αφού μέχρι το 77ο λεπτό το αποτέλεσμα ήταν ρευστό (1-0).

Την εστία του Διαγόρα υπερασπίστηκε ο Πρίφτης. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Καραμπούζης και αριστερός ο Σπαθής, ενώ οι Λάιος και Γιαουπλάρι συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Σπ. Καραπλιάγκος και Αλεξίου ήταν οι κεντρικοί χαφ, οι Ζιάκας και Μπλέντι επιχειρούσαν από τα άκρα, ενώ στη γραμμή κρούσης ήταν οι Κουβελάς και Αναστασίου.
Ο Οικονόμος, που είχε νέο προπονητή στον πάγκο του, τον Νίκο Φώλλα, μπόρεσε να προηγηθεί σχετικά νωρίς και συγκεκριμένα στο 9’, όταν στο σουτ του Δραχαλίβα η μπάλα κατέληξε στο δεξί «παραθυράκι» του Πρίφτη. Στο 25’ ο γκολκίπερ του Διαγόρα έσωσε την εστία του «νικώντας» σε τετ α τετ τον Μουλτσιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45’+2’), όταν στο σουτ από πλάγια θέση του Κουβελά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.
Στην επανάληψη ο Διαγόρας πίεσε για το 1-1, αλλά όσο αυτό δεν ερχόταν έπαιρνε ολοένα και περισσότερα ρίσκα. Έτσι, οι γηπεδούχοι πετύχαν τρία ακόμη τέρματα στο τελευταίο τέταρτο, αξιοποιώντας τις αντεπιθέσεις τους. Το 2-0 έγινε στο 77’ με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Μουλτσιά. Στο 83’ ο Γκαμπέτας έβγαλε ασίστ για τον Δραχαλίβα, που πλάσαρε εύστοχα τον Πρίφτη, γράφοντας το 3-0.

Στο επόμενο λεπτό (84’), ο Αναστασίου έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή και με εύστοχο σουτ μείωσε σε 3-1.
Φυσικά ο χρόνος που απέμενε στον Διαγόρα ήταν ελάχιστος. Οι παίκτες του παρέμειναν στην επίθεση αφήνοντας κενά στην άμυνα και έτσι ήρθε το τέταρτο γκολ του Οικονόμου. Ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκαμπέτας πάσαρε στον Μπάμη, ο οποίος πλάσαρε από τα δεξιά, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.
Κίτρινες: Μπαλογιάννης, Μπάμης, Γκαμπέτας-Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος.
Διαιτητής: Κεχαγιάς (Κοζάνης).
Βοηθοί: Βογδόπουλος, Παπαδόπουλος (Κοζάνης).
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Μάρκο, Καρλιάμπας, Γαλάνης, Μπάμης, Δραχαλίβας, Γκαμπέτας, Καραλούλης, Μουλτσιάς (79′ Ντούφας), Μπαλογιάννης, Τόλιος (66′ Δραγατσίκης).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Γιαουπλάρι (75′ λ.τρ. Κ. Καραπλιάγγος), Σπαθής (63′ Κυριάκος), Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (80′ Αλαμάνης), Αλεξίου, Αναστασίου, Ζιάκας (74′ Καλύβας), Μπλέντι.