Δεν τα κατάφερε ο Διαγόρας – Ηττήθηκε 2-0 από τον Ατρόμητο Παλαμά στις Καμινάδες

Δεν στέφθηκε με επιτυχία η χθεσινή έξοδος του Διαγόρα στις Καμινάδες Καρδίτσας. Η ομάδα του Στεφανοβικείου γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο Παλαμά με 2-0. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων τα πέτυχε ο Κόκκινος (9’, 83’).
Σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, με τον οποίο ο Ατρόμητος ήταν περισσότερο εξοικειωμένος, ο Διαγόρας προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα. Όμως στάθηκε άτυχος δεχόμενος νωρίς ένα γκολ με αρκετή δόση τύχης, το οποίο δεν μπόρεσε να ανταποδώσει, με την ομάδα του Παλαμά να «κλειδώνει» τη νίκη της στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο Μιχάλης Ζιώγας παρέταξε τον Διαγόρα ως εξής: Γκολκίπερ ο Πρίφτης, με ακραίους οπισθοφύλακες τους Καραμπούζη (δεξιά), Σπαθή (αριστερά) και στόπερ τον Πρασσά με τον Λάιο. Οι Σπ. Καραπλιάγκος, Αλεξίου, Παπαγεωργίου έπαιξαν στα χαφ. Ακραίοι μεσοεπιθετικοί ήταν οι Ζιάκας, Κουβελάς και σέντερ φορ ο Αλαμάνης.
Στο 9ο λεπτό ο Κόκκινος επιχείρησε σέντρα-σουτ, η μπάλα βρήκε στον Λάιο άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πρίφτη. Με στη συμπλήρωση μισής ώρας ο Χρ. Οικονόμου είχε κεφαλιά άουτ, ενώ στο 45’ ο Διαγόρας απείλησε με τον Ζιάκα, τον οποίο πρόλαβε ο Κούτσικος μπλοκάροντας τη μπάλα.

την επανάληψη ο Διαγόρας έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Μακρινό σουτ του Ζιάκα στο 52’ πέρασε άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Κουβελάς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Κούτσικος μπλόκαρε, με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να εξουδετερώνει και το σουτ του Ζιάκα στο 65’.
Στο 69’ ο Πρίφτης κράτησε στο ματς τον Διαγόρα με εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Μίχου, αλλά στο 83’ δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-0. Ο Κόκκινος βρέθηκε σε θέση βολής και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το 2-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού σουτ του Ζιάκα στο 88’ κατέληξε άουτ.
Διαιτητής: Κουκούλης (Λάρισας).
Βοηθοί: Καραγιάννης, Μίχος (Λάρισας).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κούτσικος, Μπαντής (86’ Αλεξόπουλος), Ζάρρας, Λιάπης, Χρ. Οικονόμου, Μπασιάκας, Μίχος (75’ Αντωνίου), Βαγγελάκος, Κατσιγιάννης, Ζάγκος (70’ Γ. Οικονόμου), Κόκκινος.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς (70’ Δίντσης), Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος (85’ Σιγαλάκος), Κουβελάς, Αλεξίου, Αλαμάνης (20 λ.τρ. Καλύβας), Παπαγεωργίου (55’ Τανός), Ζιάκας.