Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι της Νίκης στον τελικό της ΕΣΚΑΘ

Οι Έφηβοι της Νίκης έδωσαν μεγάλη «μάχη», αλλά δεν τα κατάφεραν στον τελικό του Πανθεσσαλικού Πρωταθλήματος, που διοργανώνει η ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου γνώρισε την ήττα από τον Ν. Κεραυνό με 78-58.

Το συγκρότημα της Λάρισας ήταν ανώτερο και η κατάκτηση του πρωταθλητή Θεσσαλίας θεωρείται δίκαιη. Οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν χωρίς τον Χρήστο Σούλη, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού στον αγώνα της ανδρικής ομάδας με τον Αίολο Τρικάλων για τη Β’ Εθνική.

Το γεγονός κόστισε ακριβά στη Νίκη, αφού έχασε τον φυσικό οργανωτή της. Έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το ροζ φύλλο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ν. Κεραυνός επέβαλε τον ρυθμό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο τελικός ήταν αμφίρροπος με τους «κυανόλευκους» να ακολουθούν από κοντά (19-15). Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έδωσαν στη διαφορά διψήφια τιμή κλείνοντας το πρώτο μέρος με 38-27, ενώ στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου.

Σε ανακοίνωσή της η Διοικούσα Επιτροπή της Νίκης αναφέρει: «Δεν τα κατάφερε η εφηβική μας ομάδα στον τελικό Θεσσαλίας. Γνωρίσαμε την ήττα με 78-58 από τον Κεραυνό Λάρισας. Η απουσία του τραυματία Χρήστου Σούλη τελικά επηρέασε την ομάδα μας που βρήκε απέναντι της ένα αξιόλογο αντίπαλο.
Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κεραυνού και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε το Δήμο Τρικκαίων για τις παροχές (νερά και αναψυκτικά) και τους γονείς των αθλητών μας που βρέθηκαν στο κλειστό των Τρικάλων. Φυσικά το μεγαλύτερο ευχαριστώ στους αθλητές και τους προπονητές μας».
Δεκάλεπτα: 19-15, 38-27, 54-38, 78-58.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας-Ζαχαρέλης): Πολιτόπουλος 7,  Αντωνόπουλος 18 (6), Πάσχος 5 (1),  Νταμπούρας 2, Μηνάς, Γιακούλας 25 (3), Δρυστέλλας, Κίτσιος, Τζαλαβάρας 16, Μίζιος , Δεμίρης 2, Πλιάτσικας 3 (1).
ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Βαλής, Νίκολης 9 (1), Τουτουντζόγλου 6 (2), Μπάντελης 3 (1), Ανδρεόγλου, Παναγιώτου, Μόκας 4, Δελεντζές 21, Ζαμηλούδης, Σιάνος 15 (3), Μανώλης, Ψιλοβίκος.

«Γλυκιά» ήττα για τους Παίδες της Νίκης
«Γλυκιά» ήττα γνώρισαν οι Παίδες της Νίκης στην Καρδίτσα. Το βολιώτικο συγκρότημα έχασε με 60-48 από την τοπική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης, αλλά κράτησε τη διαφορά των 22 πόντων με την οποία είχε κερδίσει στον πρώτο αγώνα, που είχε γίνει στο κλειστό της Ν. Ιωνίας (51-29).

Έτσι οι παίκτες του Βασιλή Γιωτόπουλου και του Γιώργου Κοσμάτου πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν σε διπλούς αγώνες τον Σπάρτακο. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στη Ν. Ιωνία στις 16 Απριλίου και ο επαναληπτικός στις 19 του μήνα στη Λάρισα. Ο τελικός του Παιδικού Πρωταθλήματος έχει προγραμματιστεί για τις 30/4.

Δεκάλεπτα: 9-9, 22-21, 40-29, 60-28

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κωστής-Τζέλλας): Λιάπης , Τεταγιώτης 5 (1), Σχοινάς 8, Χάριτος 4, Κωστίκας, Σιακάρας, Σδρόλιας 14 (2),  Παλάντζας, Φασιανός 6, Γαζέτας 14, Ζευγαράς 7, Κουτής 2.
ΝΙΚΗ (Γιωτόπουλος-Κοσμάτος): Κοτζαπαναγιώτης 1, Βαλής 4 (1), Μανώλης, Τραγουδάρας, Συνάζος, Ανδρεόγλου 17 (1), Κλειτσογιάννης 6, Καραγιώργος, Μόκας 12, Αθανασίου, Μπάρτζος, Ζαμηλούδης 8.