Δεν τα κατάφεραν ΓΣΑ και Θησέας – Ηττήθηκαν από Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και Αστέρα Ιτέας για την Γ’ Εθνική

Αν και ο ΓΣ Αλμυρού προηγήθηκε με 0-1 στη Νεοκαισάρεια, στο τέλος ηττήθηκε με 2-1 από τον Αχιλλέα. Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τζοβάρα στο 6ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι στην επανάληψη με δύο τέρματα των Αποστολίδη στο 52’ και Κατσαμάγκα στο 62’ πήραν τη νίκη με 2-1.

Ο Αλμυρός έκανε δυνατό ξεκίνημα στο ματς και στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν το 6’ όταν ο Κοντοβάς έκανε τη σέντρα και ο Τζοβάρας με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στη συνέχεια του αγώνα, οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος, χάνοντας ευκαιρίες με τους Αναστασίου, Κοντοβά και Τσιώλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός δέχθηκε δύο γκολ και γνώρισε την ήττα. Στο 52’ ο Αχιλλέας ισοφάρισε σε 1-1, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 62’, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς, με τον Κατσαμάγκα να πλασάρει εύστοχα τον Βίτσο για το 2-1.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Βασιλειάδης, Κατσαρός (46’ Ναλμπαντίδης), Δερμίσης, Κραγιόπουλος, Τσιμπούκας, Αποστολίδης, Δ. Ίτσιος, Παγωνίδης, Κατσαμάγκας (90’ λ.ττ. Χαλκίδης), Παπαδόπουλος (80’ Καταχιώτης), Κ. Ίτσιος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Βίτσος, Καρράς (89’ Παπακώστας), Μπαρούτας, Αλεξανδρής, Ναουμίδης (82’ Ματθαίου), Βέργος, Κοντοβάς, Στουρνάρας, Τζοβάρας (65’ Γκίκας), Τσιώλης (75’ Τσελεπής), Αναστασίου.

Εντός έδρας ήττα για Θησέα

Μετά από δύο σερί εκτός έδρας νίκες, ο Θησέας δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, χάνοντας με 2-1 από τον Αστέρα Ιτέας στην Αγριά. Ύστερα από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, ο Θησέας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν το 52’ όταν ο Οικονόμου με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κοτζαθανάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πάππου για το 1-0.

Η απάντηση του Αστέρα ήρθε στο 74’. Ο Αντωνόπουλος με πλασέ έγραψε το 1-1, ενώ στο 77’ ο Κοτζαθανάσης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Μπόρας, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Κακκάβας ευστόχησε στο πέναλτι, γράφοντας το τελικό 1-2.

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Διαμαντόπουλος, Βαν Ντε Γουίχε, Γιαουπλάρι, Μπόρας, Κοτζαθανάσης, Πέτσης, Αγιασιώτης, Βλάχος (79’ Χατζησταμάτης), Οικονόμου, Δημητριάδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Πάππος, Κουτσούμπας, Αντωνόπουλος, Ηλιάδης, Ζαννιάς, Μαυρόπουλος (65’ Σαλιάι) Γεωργουσόπουλος (90’ Παπαεμμανουηλίδης), Μαλισσόβας, Κακκάβας, Γκούρα (76’ Σεΐτι), Αλεξίου (91’ Λαζίδης).