Δεν κερδίζει ούτε με παίκτη παραπάνω η Νίκη

Ούτε με παίκτη παραπάνω δεν κερδίζει η Νίκη. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 44’ παραχώρησε 1-1 στη Σαντορίνη και στο τέλος παραλίγο να ηττηθεί. Η βολιώτικη ομάδα είχε καλή απόδοση στο α’ μέρος όταν προηγήθηκε στο 22’ με τον Κρουθ, αλλά στην επανάληψη «εξαφανίστηκε» και μοιραία ισοφαρίστηκε από τον Ερρίκο (65’ πέναλτι). Εχθρική προς τους «κυανόλευκους» η διαιτησία του κ. Μελτζανίδη, χωρίς αυτό να αποτελεί άλλοθι για την κακή εμφάνιση.

Δεν πίστευαν στα μάτια τους όσοι βρέθηκαν χθες στη Νεάπολη. Κι αυτό γιατί είδαν μια παθιασμένη Νίκη στο α’ ημίχρονο να παίζει με πάθος και να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με τον Κρουθ στο 22’. Όλοι πίστεψαν ότι το έργο της θα γινόταν ακόμη πιο εύκολο μετά την ανόητη αποβολή του Ντινιωτάκη στο 44’, αλλά διαψεύστηκαν οικτρά.

Ο Νίκος Παντέλης με τη διπλή αλλαγή στην έναρξη του β’ μέρους έκανε… ματ στον Στάικο Βεργέτη, που έχασε τη «μάχη» των πάγκων. Ο 44χρονος προπονητής ενώ είχε σωστές επιλογές στη βασική ενδεκάδα, οι κινήσεις του στην επανάληψη τον πρόδωσαν, αφού έκαναν την ομάδα του ακόμη χειρότερη. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε την ανεξήγητη αντικατάσταση του Τσιώλη (61’) τη στιγμή που ήταν ο καλύτερος του γηπέδου, ενώ μετά έβαλε τρίτο στόπερ (Τσιμπούκα) κάνοντας πολύ «βαριά» την ομάδα του, που στο τέλος έπαιζε μόλις μ’ έναν «καθαρόαιμο» κεντρικό μέσο (Μέτσε) και δεν μπορούσε να παίξει οργανωμένα.

Τα πλάνα των προπονητών

Την παλιά… συνταγή επιστράτευσε ο Στάικος Βεργέτης, αφού χρησιμοποίησε το σύστημα που εφάρμοζε  4-2-3-1 για πρώτη φορά φέτος. Νέα πρόσωπα ήταν ο Τσιώλης, που ήταν για πρώτη φορά βασικός και ο Πέτρος Καλουτσικίδης, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο με την κυανόλευκη φανέλα.

Πιο συγκεκριμένα την εστία υπερασπίστηκε ο Περιστερίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Καλουτσικίδη, Μπαλάφα, Αλιατίδη και Πολίμο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μπιτσάκος, Μπόσιο, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κρουθ (δεξιά) και Τσιώλης (αριστερά), με τον Γκαρσία να συνεπικουρεί τον Ροχάνο στην επίθεση.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Παντέλης επέλεξε σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Δερμιτζάκης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ερρίκος (δεξιά), Κουρέλας (αριστερά), Παπαζαχαρίας, Παντίδος (σέντερ μπακ). Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ιβανίδης, Πολύζος, Μαλάι και την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Σκαθαρούδης, Ντινιωτάκης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και Κανούλας (κορυφή).

Παθιασμένη Νίκη στο α’ μέρος

Το δημοτικό στάδιο της Νεάπολης σε σχέση με το Πανθεσσαλικό έμοιαζε πιο δυνατή έδρα με τους λιγοστούς φιλάθλους στις εξέδρες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ορμή και μόλις στο 2’ ο Καλουτσικίδης πέρασε για τον Ροχάνο που μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, αλλά πριν προλάβει να απειλήσει έχασε την ισορροπία του και μαζί και την κατοχή της μπάλας.

Με το «καλημέρα» ο κ. Μελτζανίδης άρχισε να γίνεται αρνητικός πρωταγωνιστής. Πρώτα στο 5’ ο Ερρίκος έπεσε θεαματικά στο έδαφος, πράγμα που… συγκίνησε τον Ημαθιώτη ρέφερι που καταλόγισε φάουλ σε βάρος του Τσιώλη, που είχε την ευκαιρία να μπει με… εχθρικές διαθέσεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο 10’ ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητά του «κιτρινίζοντας» τον Μπιτσάκο στο πρώτο μαρκάρισμά του στο ματς, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα δεν έκανε το ίδιο σε αντίστοιχο μαρκάρισμα του Μαλάι. Μάλιστα οι διαμαρτυρίες των «κυανολεύκων» για την κίτρινη στον Μπιτσάκο παραλίγο να τους κοστίσουν ακριβά, αφού ο Παντίδος πήγε να πιάσει στον… ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων βγάζοντας τον Κανούλα μόνο με τον Περιστερίδη. Ο επιθετικός της Σαντορίνης προσπάθησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα της Νίκης, αλλά εκείνος απέκρουσε με τα δύο χέρια. Η μπάλα έφτασε στον Πολύζο, που έπιασε νέο σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Περιστερίδης είπε και πάλι «όχι».

Στο 19’ ο Γκαρσία κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά η μπάλα πέρασε περίπου ένα μέτρο πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 22’, όμως, οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι. Ο Τσιώλης από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Ροχάνο πήγε να επωφεληθεί, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Κρουθ πρόλαβε τους αντίπαλους αμυντικούς και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς (1-0).

Το γκολ έδωσε «φτερά» στη Νίκη και στο 28’ ο Τσιώλης «άδειασε» εντυπωσιακά τον Ερρίκο και τροφοδότησε τον Ροχάνο. Ο Αργεντινός βρέθηκε στην «καρδιά» της περιοχής αλλά με την πλάτη προς το τέρμα. Έτσι πήγε να στρώσει για τον Γκαρσία, αλλά ο Μαλάι του πήρε την… μπουκιά από το στόμα.

Η Νίκη πλησίασε στο γκολ στο 37’. Ο Κρουθ εκτέλεσε φάουλ, στην πορεία της μπάλας πετάχθηκε ο Αλιατίδης αλλά για λίγο δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, δίνοντας τη δυνατότητα στον Δερμιτζάκη να διώξει με γροθιές.

Στο 42’ ο Γκαρσία εκτέλεσε πλασαριστά ένα κόρνερ προς τον Μπιτσάκο κι εκείνος τους ξανάδωσε την μπάλα. Ο Αργεντινός συνέκλινε και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο επόμενο λεπτό ο Ντινιωτάκης προέβη σε μία αψυχολόγητη ενέργεια. Ενώ διεκδικούσε την μπάλα με τον Κρουθ κι εκείνη βγήκε πλάγιο, απώθησε βίαια τον Ισπανό πετώντας τον εκτός αγωνιστικού χώρου κι ενώ η φάση είχε τελειώσει. Μετά την υπόδειξη και του α’ βοηθού ο διαιτητής απέβαλε τον πρώην «κυανόλευκο» με απευθείας κόκκινη (44’).

Παίζοντας με παίκτη περισσότερο η Νίκη έφτασε δύο φορές κοντά στο δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο λεπτό ο Πολίμος πραγματοποίησε σέντρα-σουτ, την οποία απέκρουσε ο Παπαζαχαρίας, ενώ στο 45+2’ ο Μπιτσάκος εξαπέλυσε βολέ, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

«Χάθηκε» η Νίκη στην επανάληψη

Πλέον η Νίκη είχε δύο σημαντικά αβαντάζ εν όψει του δεύτερου μέρους. Το πρώτο ήταν το προβάδισμα στο σκορ και το δεύτερο η αριθμητική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που καλείτο να το διαχειριστεί σωστά. Από την άλλη μεριά ο Νίκος Παντέλης έκανε δύο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης (Σιμιτσής και Γιουκούδης αντί Πολύζου και Κανούλα).

Με μία καλή στιγμή για το βολιώτικο συγκρότημα άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, που πέρασε πάνω από την εστία. Αυτό ήταν και το τελευταίο… στίγμα της Νίκης στον αγώνα, αφού στη συνέχεια «χάθηκε».

Αυτό εμψύχωσε τους φιλοξενούμενους που άρχισαν να πιστεύουν ότι θα φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από τον Βόλο. Στο 48’ έπειτα από λάθος στα μετόπισθεν ο νεοεισελθών Γιουκούδης βγήκε στον κενό χώρο. Για καλή τύχη της Νίκης, ωστόσο, ο Περιστερίδης «διάβασε» τη φάση και έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.

Νέο λάθος από τους γηπεδούχους στο 53’, όταν ο Μπιτσάκος έχασε την μπάλα στο κέντρο και ο Γιουκούδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Περιστερίδη αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον 30χρονο πορτιέρο. Το παράδοξο ήταν ότι ο α’ βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον σέντερ φορ της Σαντορίνης, αλλά ο κ. Μελτζανίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και μάλλον είχε δίκιο, αφού δεν παρενεβλήθη πόδι επιτιθέμενου για να φτάσει η μπάλα στον Γιουκούδη.

Τα λάθη στο κέντρο συνεχίζονταν και ο κ. Βεργέτης αποφάσισε να πάρει μέτρα. Έτσι απέσυρε τον Τσιώλη και έβαλε τον Μέτσε ως τρίτο κεντρικό χαφ, με το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-3-3..Η αλήθεια είναι πως ο Τσιώλης ήταν από τους διακριθέντες, αλλά ο προπονητής του μάλλον τον «θυσίασε» για να αλλάξει το σύστημα της ομάδας του. Αυτό αποδείχθηκε… καταστροφικό στη συνέχεια, καθώς η Νίκη έγινε ακόμη χειρότερη, με συνέπεια να δεχθεί την ισοφάριση.

Στο 64’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνδυαστούν και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπόσιο εντός περιοχής. Το χέρι ήταν σχεδόν εξ επαφής, αλλά ο κ. Μελτζανίδης δεν είχε δισταγμό να καταλογίσει πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ερρίκος για το 1-1.

Ο Στάικος Βεργέτης έβαλε τον Γκονζάλες αντί του Μπιτσάκου κι εκείνος παραλίγο να χριστεί σκόρερ όταν έπιασε σουτ έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε ο Δερμιτζάκης στο 68’. Παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Γκαρσία στο επόμενο λεπτό.

Ο κ. Βεργέτης άλλαξε σύστημα πάλι στο 76’ όταν εφάρμοσε το 3-5-2 με την είσοδο των Τσιμπούκα και Σαλαμούρα, αλλά ούτε αυτό βοήθησε, αφού η ομάδα έγινε πολύ «βαριά». Παράλληλα ήταν φανερό ότι οι «κυανόλευκοι» είχαν ψυχολογία στα… Τάρταρα και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάση.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με τις συνεχείς καθυστερήσεις των φιλοξενουμένων υπό την ανοχή του κ. Μελτζανίδη συντέλεσαν στο να μην παιχθεί ποδόσφαιρο στη συνέχεια. Παρόλα αυτά οι νησιώτες ήταν εκείνοι που έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ και μάλιστας εις διπλούν. Πρώτα στο 83’ ο Περιστερίδης απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του εξαιρετικού Γιουκούδη και στο 88’ ο Ιβανίδης κέρδισε δύο κόντρες και σούταρε μόλις άουτ.

Κίτρινες: Μπιτσάκος, Γκαρσία, Ντομίνγκεθ, Περιστερίδης – Κουρέλας, Ερρίκος.
Κόκκινη: 43’ Ντινιωτάκης.
Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας).
Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Στάικος (Λάρισας).
4η διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας).

ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Καλουτσικίδης (76’ Τσιμπούκας), Πολίμος, Μπαλάφας, Αλιατίδης, Μπιτσάκος, (66’ Γκονζάλες) Μπόσιο (76’ Σαλαμούρας), Κρουθ, Τσιώλης (61’ Μέτσε), Γκαρσία, Ροχάνο.
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ: Δερμιτζάκης, Ερρίκος (76’ Μπιρμπίλης), Κουρέλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Ιβανίδης, Πολύζος (46’ Σιμιτσής), Μαλάι,, Σκαθαρούδης (26’ λ.τρ. Μηνάς), 91’ Λάμπρου), Ντινιωτάκης, Κανούλας (46’ Γιουκούδης).

Σε δύσκολη θέση ο Βεργέτης
Σε δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Στάικος Βεργέτης. Μετά το τέλος του ματς μίλησε τόσο με τη διοίκηση, όσο και με τους παίκτες λέγοντας ότι αν είναι αυτός το πρόβλημα, τότε θα πρέπει να φύγει. Πάντως μέχρι αργά χθες δεν είχε ληφθεί κάποια απόφαση από την ΠΑΕ Νίκη.