Δεν κέρδισε ούτε το Κόσοβο η Εθνική, στην αυλαία των προκριματικών του Μουντιάλ

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2022 με ισοπαλία απέναντι στο Κόσοβο. Δεν «καθάρισε» το ματς και το πλήρωσε στο τέλος.
Το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετό. Η Ελλάδα «έκλεισε» τις υποχρεώσεις της με ισοπαλία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι ποδοσφαιριστές του Φαν’τ Σιπ ήταν ανώτεροι σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση, όμως η μπάλα τους «τιμώρησε».
Η «γαλανόλευκη» μπήκε με αποφασιστικότητα στην αναμέτρηση, έχοντας συντριπτικά την κατοχή υπέρ της. Μάλιστα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα από νωρίς. Ειδικότερα, μόλις στο 10ο λεπτό της συνάντησης ο Μπουχαλάκης έστειλε με σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Ο Τσιμίκας στο 30ο λεπτό δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μούριτς, έπειτα από καλή εκτέλεση φάουλ που κατέληξε σε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα και ειδικότερα στο 33ο λεπτό, η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Δουβίκας πήδηξε ψηλότερα από όλους, όμως έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.
Η πρώτη καλή στιγμή για το Κόσoβο ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Ρασίτσα πήρε την προσωπική ενέργεια και απείλησε για πρώτη φορά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Ο «μονόλογος» για την Ελλάδα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και ήρθε η «ανταμοιβή». Στο 44ο λεπτό ο Μασούρας άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Πέλκα.
Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η Εθνική που απείλησε και πάλι στο 52ο λεπτό. Ο Τσιμίκας βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Μασούρα, με τον τελευταίο με προβολή να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Πέλκας έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Ο Πέλκας έχασε μοναδική ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη στο 74ο λεπτό. Το σουτ που επιχείρησε ο άσος της Φενέρμπαχτσε εξουδετερώθηκε από τον Μούριτς. Στο 75ο λεπτό ο Ραχμάνι «τιμώρησε» και από κοντά σημείωσε το 1-1. Ο Μπερίσα στο 80ο λεπτό λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή, με το σουτ του να περνά λίγο άουτ.
Στο τελευταίο 10λεπτό ο Φαν’τ Σιπ πέρασε και τον Παυλίδη, με την Ελλάδα να αγωνίζεται με δύο επιθετικούς, για να βρει το γκολ νίκης. Αυτό είχε ως συνέπεια το Κόσοβο να βρει «κενά», με τον Ζεγκρόβα στο 88ο λεπτό να χάνει τεράστια ευκαιρία για το γκολ της ανατροπής, με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια.
Το παιχνίδι στο τέλος άνοιξε και έγινε άναρχο, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, για λόγους γοήτρου. Ο Βρουσάι στη τελευταία ευκαιρία του αγώνα με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μούριτς.
ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Γούτας, Τζαβέλλας (80′ Παυλίδης), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Μάνταλος, Πέλκας (80′ Βρουσάι), Μασούρας (85′ Λημνιός), Δουβίκας (66′ Τζόλης).
ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Αλίτι, Σάλια, Φαζιλτζί, Ρασίτσα (80′ Σελμάνι), Ραχμάνι, Μπερίσα, Βοϊβόντα, Λοσάι (46′ Ζέγκροβα), Μουρίκι, Ιντρίσι (86′ Καστράτι).