Δεν ικανοποίησε ο Βόλος, έχασε 2-0 από τον Ατρόμητο σε φιλικό (photos)

Ανέτοιμος παρουσιάστηκε ο Βόλος στο σημερινό φιλικό με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 2-0, από την ομάδα του Περιστερίου, η οποία ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση. Ο Βόλος έδειξε αδυναμίες στη δημιουργία φάσεων.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο οι Γιάννης Οικονομίδης και Γιώργος Τζοβάρας, αμφότεροι με σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν αποτελεσματικός, καθώς είδε την μπάλα να καταλήγει δύο φορές στα δίχτυα του Κλέιμαν σε τρεις επιθετικές προσπάθειες. Από την άλλη πλευρά ο Βόλος δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει το τέρμα του Γιαννιώτη. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, πως οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν ούτε μία καλή φάση στη διάρκεια του πρώτου 45λετπου.

Στο 5’ το σουτ του Χαρίση έφυγε άουτ, ενώ στο 12’ ο Οικονομίδης με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-1, ύστερα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Χαρίση από τα δεξιά. Μετά το 20’ ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφόρησε μπάλα, χωρίς όμως ουσία στο παιχνίδι του. Στο 28’ σε σουτ του Μπαριέντος η μπάλα έφυγε άουτ, με τον Ατρόμητο να φτάνει στο 0-2 στο 36’. Ο Κλέιμαν έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Βολιώτης Γιώργος Τζοβαράς με ωραία κίνηση και σουτ σκόραρε το δεύτερο τέρμα του Ατρομήτου.

Στο 42’ ο Ντέλετιτς μπήκε ωραία από τα δεξιά και λίγο πριν σουτάρει, ο Στρούγγης του έβαλε την κόντρα, διώχνοντας την μπάλα.

Μέτριο και το β’ μέρος

Χωρίς συγκινήσεις ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο να συνεχίζει να έχει προβλήματα στη δημιουργία φάσεων. Στο 51’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μεταξάς με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάριτς, που μπλόκαρε την μπάλα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 88’ για να δούμε ένα σουτ από τον Βόλο, με τον Μεθκίδα, το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 90’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεθκίδα, ο Τριανταφύλλου έπιασε την κεφαλιά, με τον Μάριτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 93’ οι παίκτες του Ατρομήτου έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Πομόνη να σουτάρει και τον Μεταξά να ανακόπτει την πορεία της μπάλας, που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν (46’ Παπαδόπουλος), Τάχατος (46’ Τριανταφύλλου), Λούνα (63’ Λυμπεράκης), Σιέλης (46’ Πίρινεν), Εσκοβάλ (75’ Μαλαμούλης), Τσοκάνης (36’ λ.τρ. Μεταξάς), Μπαριέντος (46’ Ίννος), Ντέλετιτς (46’ Μεθκίδα), Παπαθανασίου (46’ Σταμένκοβιτς), Πάολο Φερνάντες (46’ Τσέλιος), Φαν Βέερτ (75’ Παπαθανασίου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Πομόνης, Κιβρακίδης, Σοάρες, Στρούγγης, Γκονζάλες, Χαρίσης, Οικονομίδης, Κλωναρίδης, Τζοβάρας, Τζαβίδας.
Αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι Μάριτς, Μουνίθ, Σταματούλας, Έρλινγκμαρκ, Χατζηισαΐας, Δαλαμήτρας, Κουέν, Μουντές.