Δεν έχασε από ανώτερο αντίπαλο – Η Νίκη ηττήθηκε 2-0 από τον Ιωνικό

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι χθες στη Νίκαια η Νίκη έχασε με 2-0 από τον Ιωνικό. Η βολιώτικη ομάδα δεν ήταν κατώτερη του αντιπάλου της, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Τουναντίον οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και με δύο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο (69’ Βλαχομήτρος και 86’ Στ. Κρητικός) πήραν τους τρεις βαθμούς.

Ο Στάικος Βεργέτης επιβεβαίωσε το ρεπορτάζ της «Θ» δίνοντας για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Τσιμπούκα, ο οποίος έπαιξε δεξιός μπακ έχοντας μπροστά του τον Κάρδαρη.
Η διάταξη της Νίκης ήταν 4-2-3-1 ως εξής: Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τσιμπούκα, Βοσκόπουλο, Αλιατίδη και Σ. Κυριακίδη. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μπιτσάκος και Μπαλάφας, στα άκρα βρέθηκαν οι Κάρδαρης (δεξιά) και Κρουθ (αριστερά), με τον Ντομίνγκεθ οργανωτή και τον Μπαταγίνι επιθετική αιχμή.

Μεγάλη ευκαιρία ο Μπαλάφας
Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον «αέρα» της έδρας προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Όλα αυτά μέχρι το πρώτο τέταρτο, καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο βγαίνοντας με αξιώσεις μπροστά.
Η πρώτη επίσκεψη των «κυανολεύκων» (που χθες αγωνίστηκαν με κίτρινη εμφάνιση) στα αντίπαλα καρέ έγινε στο 17’, όταν ο Μπαταγίνι με γυριστή κεφαλιά προσπάθησε να βρει τον Ντομίνγκεθ, όμως ο Κουρεπίνης «καθάρισε» τη φάση. Στο επόμενο λεπτό ο Πολίμος ήταν εκείνος που έδιωξε την μπάλα προ του Μπαταγίνι μέσα στην περιοχή.
Στο 24’ ο Αργεντινός πήγε να μιμηθεί τον καταπληκτικό τρόπο με τον οποίο άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τη φανέλα της Νίκης. Πιο συγκεκριμένα προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο «ψαλίδι» από τη μικρή περιοχή έπειτα από σέντρα του Μπαλάφα, αλλά για λίγο δεν βρήκε την μπάλα.
Η βολιώτικη ομάδα άγγιξε το γκολ στο 27’. Ο Κρουθ από αριστερά… εξέθεσε τον Μουστάκη με συνεχείς ντρίμπλες και σέντραρε. Ο Μπαλάφας έπιασε απευθείας πλασέ κι ενώ οι φιλοξενούμενοι ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν ο Κουρεπίνης ενστικτωδώς με τα πόδια τους στέρησε αυτή τη χαρά.
Η πρώτη απειλή που ένιωσε η Νίκη σημειώθηκε στο 31’. Ο Σμυρλής με κεφαλιά τροφοδότησε τον Κουιρουκίδη, ο οποίος αρχικά φάνηκε να μπερδεύεται. Τελικά κατάφερε να κάνει το σουτ που κόντραρε στον Βοσκόπουλο και κατέληξε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βλαχομήτρος, ο Ιωάννου έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
Στο επόμενο λεπτό η Νίκη βγήκε στην επίθεση και χάρη στην επιμονή του Μπαταγίνι η μπάλα έφτασε στον Ντομίνγκεθ, που πλάσαρε αμέσως στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ιωνικού.
Το αθηναϊκό συγκρότημα απάντησε στη μεγάλη ευκαιρία της Νίκης στο 38’. Ο Σμυρλής από αριστερά σούταρε, η μπάλα έκανε γκελ στο έδαφος δυσκολεύοντας το έργο του Αποστολίδη, ο οποίος παρόλα αυτά κατόρθωσε να αποκρούσει. Ο Στ. Κρητικός πετάχθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά την έστειλε άουτ με προβολή.
Όσον αφορά τον διαιτητή στο α’ μέρος είχε σωστές αποφάσεις, αλλά στον πειθαρχικό έλεγχο έπαιξε… έδρα. Δύο φορές οι φιλοξενούμενοι του έδωσαν το δικαίωμα να τους «κιτρινίσει» και το έπραξε χωρίς δισταγμό. Αντίθετα σε ισάριθμες περιπτώσεις από την πλευρά των γηπεδούχων αρκέστηκε σε παρατηρήσεις, πράγμα που προκάλεσε τις εύλογες διαμαρτυρίες των Βολιωτών.

Μοιρασμένο ματς στο β’ μέρος αλλά την ουσία είχε ο Ιωνικός
Το β’ ημίχρονο άρχισε όπως στο α’, δηλαδή με τον Ιωνικό να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στο 53’ ο Κουιρουκίδης δέχθηκε την μπάλα μετά από απόκρουση και πλάσαρε χωρίς χρονοτριβή αλλά και χωρίς να βρει στόχο.
Στο 57’ ο Τσιμπούκας στάθηκε άτυχος. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας τραυματίστηκε στο πόδι. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει, με συνέπεια να αντικατασταθεί από τον Καμπαγέρο στο επόμενο λεπτό. Ο Αργεντινός τοποθετήθηκε στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Ντομίνγκεθ πέρασε αριστερά μετατοπίζοντας τον Κρουθ στη δεξιά πλευρά.
Ο Σμυρλής ελίχθηκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά στο 60’. Ωστόσο την ώρα του σουτ ο Αλιατίδης έβαλε την κόντρα παραχωρώντας κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Νίκης να «φλερτάρει» με το γκολ. Ο Σ. Κυριακίδης έκανε το γύρισμα προς τον Ντομίνγκεθ, που έπιασε σουτ στην κίνηση, αλλά για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε στον Φουρλάνο, που βρισκόταν μπροστά στην εστία και το γκολ δεν ήρθε. Επίσης στο επόμενο λεπτό ο Κάρδαρης πραγματοποίησε σέντρα «ξυράφι» προς τον Μπαταγίνι, αλλά πρόλαβε να διώξει ο Ιωάννου.
Ό,τι δεν κατάφερε η Νίκη το πέτυχε ο Ιωνικός στο 69’. Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ ο Ματσούκας κέρδισε την κεφαλιά, η βολιώτικη άμυνα αδράνησε δίνοντας τη δυνατότητα στον Βλαχομήτρο να μπει στη φάση και από κοντά να «εκτελέσει» τον Αποστολίδη για το 1-0.
Μια εξέλιξη που ήταν απρόσμενη, καθώς σ’ εκείνο το διάστημα οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον έπρεπε να αντιδράσουν και στο 72’ ο Μπαταγίνι δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Κουρεπίνης μπλόκαρε εύκολα.
Ο κ. Βεργέτης έβαλε στο ματς τον Οικονομίκο αντί του Μπιτσάκο κάνοντας πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του στην προσπάθειά της να φτάσει στην ισοφάριση. Ταυτόχρονα, όμως, άφηνε πίσω αρκετούς ανοικτούς χώρους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός διπλασιάζοντας τα τέρματά του στο 86’. Ο Πολίμος ξεπέρασε τον Κάρδαρη και σέντραρε, με τον Στ, Κρητικό να βρίσκει όσο έπρεπε την μπάλα στέλνοντάς την στη δεξιά γωνία του Αποστολίδη (2-0).
Πλέον το παιχνίδι είχε κριθεί, με τη Νίκη να αποτυγχάνει να μειώσει στο 90’. Μετά από σέντρα του Κυριακίδη, ο Μπαταγίνι έκανε «ψαλίδι», αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της χθεσινής αναμέτρησης.

Κίτρινες: Φουρλάνος, Μάναλης – Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης
Διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης, Μουστάκης, Πολίμος, Ιωάννου, Φουρλάνος, Ν. Κρητικός, Γκοτσούλιας, Σμυρλής (66’ Ματσούκας), Βλαχομήτρος (85’ Κολλαράς), Κουιρουκίδης (64’ Μάναλης), Στ. Κρητικός.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Τσιμπούκας (58’ λ.τρ. Καμπαγέρο), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπιτσάκος (76’ Οικονομίκος), Μπαλάφας, Κάρδαρης, Κρουθ, Ντομίνγκεθ, Μπαταγίνι.