Δεν χάνει πουθενά ο Ολυμπιακός Β. 0-0 με τον Πιερικό στην Κατερίνη

Ούτε στην Κατερίνη ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 11ο φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους έμειναν στο 0-0 με τον Πιερικό και έδειξαν πως το μέλλον τους ανήκει. Στάθηκαν εξαιρετικά, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Ολυμπιακός έδειξε και πάλι τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν, ως ομάδα, φέτος. Καλή ανασταλτική λειτουργία, πάθος, πρέσινγκ σε όλους τους χώρους, καλά τρεξίματα και διάθεση απ’ όλους τους παίκτες. Αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ, ύστερα από πέντε ματς που «έβλεπε» δίχτυα, όμως η γενική του εικόνα ήταν πολύ καλή.

Oπροπονητής του Ολυμπιακού, Σάκης Θεοδοσιάδης, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Καβουσάκης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάμπος και το αριστερό ο Θεοδωρόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Παπαϊωάννου και Ακριβόπουλος. Την τετράδα στη μεσαία γραμμή αποτέλεσαν οι Κόλα, Κυρίτσης, Αναστασίου και Σκοπελίτης, με τους Διαμαντόπουλο και Ντινιωτάκη να παίζουν στην επίθεση.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη πίεζαν ψηλά, εφαρμόζοντας επιθετική άμυνα, μην επιτρέποντας τους παίκτες του Πιερικού να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Καβουσάκη.

Ο νεαρός Ακριβόπουλος παίζοντας στο κέντρο της άμυνας, ως παρτενέρ του Παπαϊωάννου, είχε πολύ καλή παρουσία, ενώ πολλή δουλειά στο κέντρο έκανε και ο Κυρίτσης.

Το παιχνίδι δεν είχε τις πολύ μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος, ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν πιο απειλητικός και είχε περισσότερες καλές στιγμές για να φτάσει στο γκολ.

Στο 8’ ο Ντινιωτάκης από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Χατζηκωνσταντίνου να διώχνει τον κίνδυνο, προ του Διαμαντόπουλου. Στο 16’ ο Πιερικός βρέθηκε για πρώτη φορά σε θέση βολής, όταν ο Κατσαμάγκας με κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού έβγαλε τον Κατσιαμήτα απέναντι από τον Καβουσάκη, με τον επιθετικό μέσο του Πιερικού να σουτάρει έξω από το αριστερό δοκάρι των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 18’ σε σουτ του Κόλα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τουλίκα και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 27’ νέο σουτ του Κόλα δεν βρήκε το στόχο, με την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Γκάρα.

Ο Σκοπελίτης στο 32’ επιχείρησε σουτ, το οποίο δεν ήταν δυνατό, με τον τερματοφύλακα του Πιερικού να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Ισορροπημένο παιχνίδι στην επανάληψη
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει καλή παρουσία και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, μετά το 70’ ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε την άμυνα του Ολυμπιακού και έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 80’, με τον Μηλόπουλο να σουτάρει και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο διάστημα 45’-70’ ήλεγχαν το παιχνίδι και σε τέσσερις περιπτώσεις απείλησαν το τέρμα του Πιερικού. Στο 54’ ο Σκοπελίτης πιέζοντας από τα αριστερά κέρδισε την μπάλα, βρήκε τον Ντινιωτάκη, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να σουτάρει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 57’, μετά από οργανωμένη προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Σκοπελίτη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, το οποίο δεν βρήκε το στόχο. Στο 64’ ο Ντινιωτάκης με ωραία προσποίηση απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Πιερικός στο 67’ βρήκε στην επίθεση και ύστερα από παράλληλη σέντρα του Νικολαΐδη, ο Διαμαντόπουλος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ προ του Μητακίδη.

Όπως προαναφέραμε, μετά το 70’ ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του και στο 74’ ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Μητακίδη, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να διώχνουν σε κόρνερ, πριν αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του Βρονταρά.

Ο Πιερικός «άγγιξε» το γκολ στο 80’ όταν ο Παπαδόπουλος βρήκε ωραία τον Μηλόπουλο, αυτός επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Βρονταρά.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Πιερικός είχε δύο ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ ευκαιρία είχε και ο Ολυμπιακός.
Στο 88′ σε σουτ του Κατσαβάκη έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 92′ ο Ολυμπιακός απείλησε από στατική φάση. Ο Σκοπελίτης εκτέλεσε φάουλ και ο Μυλωνάς με σουτ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (άουτ).

Στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πιερικός απείλησε το τέρμα του Ολυμπιακού, όμως ο Βρονταράς έκανε διπλή σωτήρια επέμβαση σε ισάριθμες προσπάθειες παικτών των γηπεδούχων, για να μείνε το τελικό 0-0.

Διαιτητής: Γιαμούζης (Πιερίας)
Βοηθοί: Χατζηγιάννης, Κουκιοβίτης (Πιερίας)
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γκάρας, Κυπαρίσσης (52’ Δεληγιάννης), Χατζηκωνσταντίνου, Τουλίκας, Πιτσόλης, Έντριτ, Κατσαβάκης, Σπαρτιάτης (60’ Χρ. Παπαδόπουλος), Μαυρίδης (65’ Μηλόπουλος), Κατσιαμήτας (62’ Νικολαΐδης), Κατσαμάγκας (62’ Μητακίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης (70’ Βρονταράς), Λάμπος, Θεοδωρόπουλος (45’ Κατσαγεωργίου), Παπαϊωάννου, Ακριβόπουλος (73’ Παπαδήμος), Κυρίτσης (68’ Καμπέρης), Κόλα (75′ Μυλωνάς), Σκοπελίτης, Διαμαντόπουλος (83’ Καρατσόλης), Ντινιωτάκης (89′ Σταμπουλής), Αναστασίου.